2025. május 10., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#658400
Ha nyáron is ez lesz itt döglünk meg !! zavarban
#658399
Hát igen sajnos ebből a szempontból még +3 fokos ködös,ködfelhős sáros "hűvöspárna" is jobb,mint a +10 fokok,bármennyire is pocsék időjárási jelenség. Az igazi hidegpárna zúzmarával az szép,hóval még szebb!
#658398
A fagyospárnát én is ezerszer inkább,de nem a +2 +5 fokos "hűvöspárnát!  De a havazás és főleg a megmaradó hó a legszebb a télben,amire a fáklya szerint sajnos továbbra sincs esély januárban.(Itt tegnapelőtt sem esett egy hópehely sem!)
Link
Link
#658397
Már két szeme is van, és grimaszol. laza

beillesztett kép

#658396
Márpedig ha szokás szerint bemelegszünk, akkor sz@pás szerint lefagyogatnak a virágok. Azaz én drukkolok legalább a hidegpárnának emiatt.
#658395
Érdekes volt a T mai menete.

A maximum tegnap este állt be, majdnem 5 órán át 1,1°C-on stagnáltunk. Ezt követően lement -0,7°C-ig, délelőtt pedig +0,7 volt a maxumum, majd hűlni kezdett és 15 órakor már fagyott. A minimum este állt be -1,5°C-kal.

Én ezerszer inkább a fagyospárnát választom januárban, mint a +5 +10 fokokat. Legalább a téli napok is szaporodhatnak, eddig 2 db volt a szezonban. 
Az pedig szintén nem utolsó, hogy nem indítja meg idejekorán a vegetációt.
#658394
De csak akkor,ha utána márciusban,áprilisban nem fagyasztják le a késői hideghullámok a barackvirágokat!
#658393
Szép rendet raktunk a kertben, kész az új komposztáló is,  ásni fogunk ha nem fagy át  a föld. Lesegetem a spenót hogy kikelt-e... szeret már egy hónapja el van vetve. Lassan a paradicsom palántákat is el kell indítani...  A hóvirág , a téltemető és a sáfrányok esőre szomoruvárnak,  hogy kibújjanak, (hó is megfelel), a füge betakarva, vízóra dettó,  még néhány télkedvelő havazasmagocskát el kell vetni és HAJRÁ TÉL! hideg  havazashideg
#658392
Az nem egy kis hideglötty lesz Buffalóban (meg sok helyen az USA-ban),hanem folyamatos hideg téli idő havazásokkal,majd egy 1 napos átmeneti melegedés. 
Link
#658391
Ha már normális téli idő nem tud kialakulni inkább jöjjön a +10 fokos hőmérséklet mint ez a nyirkos vergődő +2 fokokvidám
#658390
Ugyan már ilyet mi is tudunk  laza

beillesztett kép

#658389
Azért ez “szegény” buffaloiaknak egy 10 napos téli periódus…

beillesztett kép

#658388
Csapadékszegény,unalmas őszi idő a tél statisztikailag leghidegebb időszakában.Régebben többször volt,hogy amikor január közepéig még nem érteztek meg a hidegbetörések É-ÉK felől,január 20.körül viszont igen,majd a havazások is. De amit ez a fáklya mutat,az teljesen reménytelen....
zavarban
#658387
Ilyen unalmas télre, én még nem emlékszek, eddig is voltak enyhe ócska telek, de az idén se egy szélviharos helyzet, se eső csak a szürke semmitérő unalom! Idegesitő ez az állandó anticiklon uralom.
#658386
Próbálok én is kapaszkodót találni, de nem igazán van mibe. Majd esetleg a február.

De közben már az ősszel ültetett hagymásaimat, évelőimet lesem fél szemmel... 
Mondjuk erre meg azt mondja majd az időjárás, hogy "nesze, adok egy rekord enyhe februárt, de májusig ilyen értékekkel nem találkoztok, az is biztos...!" 
laza
#658385
Mit szólhatnak akkor szegény buffalóiak éppen kapnak egy kis hideglöttyöt és már jön is a magasban a melegedés és pucolja el a havat a meleg pumpa.vidám
Milyen jó hogy nálunk kiszámítható amíg a szem ellát és még azon is túl.nevet

Link
#658384
Az időjárás, és a tél halála. eso

Mondjuk 180 fokkal elforgatva egész jó. vidám
Amik a plafonról "lógnak" azok virtuális jégcsapok, jelezvén hogy milyen hideg lenne.  laza  

beillesztett kép

#658383
Köszönöm a felvilágosítást.nevet
#658382
A GFS modell 30+2 (főfutás, kontroll) tagú fáklyadiagramja a 850 hPa-os hőmérsékletre és a csapadékmennyiségre vonatkozóan Celldömölk településre a 2025. január 17-ei 12Z-s futtatásból. kacsint
#658381
Ma ismét sokat olvadt a hó, már ami maradt tegnapról. Inkább csak a szántásokon van, meg itt-ott a háztetőkön. Szakály-Gyulaj-Dombóvár vonalon érdekes jóval több a hó és alig olvadt. Minden intenzív tömb telibekapta azt a vonalat tegnapelőtt. 
#658380
Atya világ! Ez mi?

beillesztett kép

#658379
Átkeverés hiánya és a szilárdtüzelés miatt, napról-napra romlik a levegő minősége itt is.beteg
#658378
Még egy agyatlan áthallásos hsz, és zutty!

Takt Tc tZ rh mindegy.
#658377
Mai T max -1.9 fok hóréteg 2-3 cm a hegyen a vastagabb hótakaró mellé még zúzmara is van.
#658376
Semmi vész 22. után már érkezik a +10 fokos maximum hőmérséklet  lazakacsint
#658375
Kékestető már kilóg a stratusból. 
Szerdán átlag 4 cm hó hullott nálam - nagy meglepetésemre és örömömre, azonban mára már szinte teljesen elolvadt. 
Ez a semmilyen langyospárna kezd bosszantani, karácsony előtt még van hangulata, de januárban csak akkor szeretem, ha fagyos, és havat konzervál. 
#658374
Pá-pá hó!
Csütörtök kora reggel átlag 7 cm-t mértem és hiába nem volt meleg ( Tmin -1,4 fok, Tmax +1,5 fok ), a reggeli havas mesevilág után egész nap olvadt a hó, ma péntek kora reggelre átlag 3 cm maradt ( ennyit írtam be az éghajlati naplóba mára ) 90 % körüli hóborítottság mellett, délutánra már 50 % alá csökkent a hóborítottság mértéke, mostanra pedig alig maradt valami. 
Ma a Tmin -0,1 fok, Tmax 1,7 fok volt.
Ma volt a szezon 10. hótakarós napja nálam és holnaptól egy jó darabig egész biztosan nem lesznek újabb hótakarós napok.

Igazából történt egy nagy meglepi, pozitív fejlemény szerdán, mikor a várt 2-3 cm helyett 7-8 cm hó hullott, aztán csütörtöktől beállt a langyospárna és ma péntek estig el is olvadt a hó nagy része, így a következő napokban a hidegpárna alatt marad a hófoltos táj.
Gyalázat!
Ahol meg nincs hó, ott meg 2 napja beragadt az egész napos fagyos időjárás.
Nagy troll az időjárás, de ezt eddig is tudtuk!
Pont mint december végén, most január közepén sem sokon múlott nálam egy tartósabban havas etap.
#658373
Nem gondoltam volna, hogy ma fagyos nap lesz, a kora délutáni 3,8 fokról nagyon gyorsan lement a hőmérséklet -0,2 fokra szeret
És most nagyon mélyen magamba nézek... pillanat... mindjárt megvan... igen, nagyon tetszik hideg
-1.5 °C
#658372
Ma egész nap fagyott. Így a megmaradt hófoltok a szublimációtól eltekintve, ma már nem zsugorodtak.
#658371
Ha már nincs tél (szubjektív valami ez ) legalább lenne 10 fok napsütéssel,minimális széllel.Az elmúlt "teleken" olyan jó volt metszeni ilyen nyugiba,ha már a hólapát az se tudom hol van. Ez a se nem tél se nem tavasz a  halálom....
#658370
Így van, nem hiába volt a hegyekben többször is komoly hó az elmúlt években. Az persze más kérdés, hogy a hideg hiánya miatt általában ott sem maradt meg tartósan, és az azért tényleg érdekes, hogy a hideg anticiklonok is mennyire eltűntek (az elmúlt években is jellemző volt, hogy ha hosszabb időszakra beállt egy AC helyzet Közép-Európában, akkor az bőven 0 °C feletti T850 mellett történt, nem hiába voltak gyatra időszakok az alpesi síterepeken is).

- - - - - - -

Otthon ma "fordított nap" volt, ami a hőmérsékletet illeti, éjszaka (hajnalig) végig fagypont felett, napközben viszont már az alatt alakult a hőmérséklet. Ha a következő napokban sem szakad fel a Stratus, akkor legalább pár téli nap befigyelhet talán.
#658369
Megint téli napunk van. Tmax: -1, Takt -1,6.fazik
És akkor jön a "Hej, ha ez 10 centi hóra jött volna!" 
#658368
Off. Mondjuk az a "település" pont nem izgat, ezért nem is vigasztal.
On: T.akt.: +1 fok, borult szélcsend. Hó foltokban sincs.
#658367
Egy viszont nem változik, az idő múlása!
Ma már kereken 9 óra lett a nappal hossza, ami fél órás növekmény a 4 héttel ezelőtti dec. 20. környéki állapothoz képest.
Minden nappal egyre közelebb kerülünk a tavaszhoz és az ország a háta mögött hagyhatja ezt a téli tötymörgést ( hozzáteszem én viszonylag elégedett vagyok eddig a téllel az én nézőpontomból vizsgálva, mert szerencsém volt, de tudom, hogy az ország nagyobb része nem volt ilyen szerencsés ).
#658366
Hát épp ez az elkorcsosult orosz tél  nem vígasztal.
#658365
Nézzük csak meg a tavalyi, de főleg inkább a tavaly előtti évet, amikor nem volt anticiklonális túlsúly, vagy legalábbis az ország nagyobb részén voltak kiadós csapadékot adó helyzetek, főleg decemberben. Akkor azért akadt jó pár olyan szitu, amikor megfelelő terjedelmű, erősségű és közelségű, mondhatni "bedolgozható" hideggel bizony igen komoly téli helyzetek alakulhattak volna ki, csak hiányzott a muníció hozzá.. Most pontosan nem keresem vissza, de ugye volt jó néhány olyan helyzet is, amikor tényleg 1-2 fokban estek 20-40 mm csapik az ország döntő részén, mert egyszerűen annyira volt képes a hátoldali légtömeg még az erős csapi mellett is. Én is Nyulival értek egyet, a hőmérsékletben látom a problémát, nem csak* a légkörzésben, az engedné akár történelmi jellegű telek, vagy inkább téli események létrejöttét is, csak az ehhez szükséges, rendelkezésre álló hideg nincs meg sosem a Kárpát-medence közvetlen közelében, ami úgymond további motorja lehetne az eseményeknek..
* Ennek okán persze a légkörzés is mutat olyan egyedi momentumokat, amik régen kevésbé voltak jellemzőek vagy ennyire tartósak, nagyon feltűnő ugye a nedves hátoldali helyzetek elmúlása, vagy az északi ciklonokból lefűződő peremciklonok közelben/rajtunk történő haladása, a klasszikus Vabc medipályákat sem sűrűn kell elővenni, AC az meg van dögivel.. 
Északabbra húzódott az eseményzóna, talán azért, mert a kontinentális hidegbázis hiánya miatt mi már egy homogénebb, nyugodtabb zónában vagyunk a téli félévben, ahol jóval kisebb az esélye a keveredési zónáknak, vagy ezek közvetlen közelségének, időjárást befolyásoló hatásának.. hogy aztán ez minek tudható be, az megint egy külön történet, mert ugye a nyarakat kevésbé befolyásolja a hidegbázis jelenléte. vidám
#658364
Ne is mond, nagyon jól esik a napsütés és a meleg.
#658363
Ott van még a február! nyelvnyujtas
Sőt, márc. 15 és ápr. 10 között akár még 25 centi hó is lehet!

Ha vigasztal valakit: máshol se jobb a helyzet:

beillesztett kép

#658362
Meleg, napfény, kék ég .... qrvára irigyellek!
#658361
A mai napból kiindulva a Bükk- Mátra teteje inkább marad ködben holnap is szerintem . A kékesi kamerán látható, hogy csak néhány percig sütött ott ma a Nap. 
#658360
Hullámos lencsék a piramisok felett.

beillesztett kép



beillesztett kép

#658359
Sziasztok!

Szerintetek mekkora esély van, hogy a Mátrában 600 méter felett napos idő lesz holnap? 

Köszi
#658358
Hátha bevonzza most is.  laza
#658357
Ettől még királyabb az egész.
#658356
Namégegyszer kacsint
"Világos, értem, de az azért kijelenthető, hogy évről évre egyre nagyobb a különbség a két kontinens telei között."
Csak az ármlási rendszerek elmúlt 3 éves anomáliáit szerettem volna kihangsúlyozni.
Én vagyok a hülye, hogy pont Rómát választottam példként az eurázsiai kontinensről.
Itt egy másik igazán kontinentáls példa...

beillesztett kép


miközben

beillesztett kép




#658355
Kedvenc videóm ever!  laza
Megkorra kiégés lehetett itt a társalgóban, hogy ez a videó megszületett? vidám
Aztán 2012 Februárja villantott egy szépet, azt el kell ismerni. kacsint
#658354
Sósat az édessel. 
Mint írtam: nem érdemes a két kontinens éghajlatát összehasonlítani, mert nagyon más adottságokkal rendelkeznek. 
Róma a mediterráneumban van, egy félszigeten, amit meleg tenger vesz körül, míg Chicago a kontinens közepén egy nagyobb tó partján. 
Teljesen más a földrajzi elhelyezkedés, és az adottság, hiábba fekszenek azonos szélességen. 
Ez a különbség mindig is meg volt, és hosszú ideig még meg is lesz. 
#658353
Hiába az azonos szélesseg, az egyik város kontinentális éghajlat, a másik mediterrán. A 2 város között 100 éve is ekkora különbség volt. nevet
#658352
Almát a körtével.
Millió különbség van a kettő között, ezeket lentebb írták.
Kerestem egyet a ugyanazon a szélességen, csak a Sziklástól nyugatra, ahol ugyanúgy befolyásol a víz.

beillesztett kép



#658351
Továbbra is aktuális vidámRemélem az újabb tagok is ugyanúgy röhögnek rajta mert ez örökzöld sőt egyre zöldebb...miközben itt érik a következő téli nap hótakaróval .

Utolsó észlelés

2025-05-10 00:00:22

Ózd - Nagy Imre út

7.4 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.