2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#4785
Én is Szilvike, eszük floo kivit. vidám
De attól a magamét is szívesebben enném !
Tényleg floo ! Valóban 10 kg-ot számolhatunk átlag egy bokron ?!?!
#4784
Én szorítok nekik, hogy sikerüljön, inkább eszem magyar kivit mint a külföldi kényszerérettet. nevet
#4783
Nekem úgy tûnik cickafark, ami gyógynövényként is használható.
#4782
A celebesedést igyekeztük elkerülni, ha nem így lett volna, ma a Tv-ben is lettünk volna, meg a rádióban, de udvariasan visszautasítottuk a felkéréseket.

Ma délután mentem Tormaföldére, elgondolkodva kanyarogtam a szõlõhegyi úton, amikor egyszer csak nagy meglepetésemre egy fehérlõ akácot pillantottam meg Link
Majd mégegyet Link
Aztán hazafelé már figyeltem, és akkor egyre többen lettek Link Link Link Link Link
Egy részük bimbóban van még, de vannak teljesen kinyíltak is Link
Még nem általános az akácvirágzás, de elkezdõdött.
Ez meg csak azért, hogy a májusi cseresznye, ugyanúgy mint az elmúlt 5-6 évben mindig, most is érik áprilisban.

beillesztett kép



#4781
Nálunk a gyümölcsösök szerencsésen átvészelték a hideget (a málna azért megint odalett, bár az a téli hideg miatt történt).
A következõ egy hónapban még bármi lehet, (tavaly májusban a borsónyi szemek 50-60%-a megfagyott), egyedül a jégesõtõl nem tartok, mert az errefelé eléggé ritkán okoz kárt. (Ha mégis esik, többnyire kevés és apró szemû a jég és évi 0-2 alkalommal fordul elõ.)
#4780
A gyenge hajtást a nagy hõség képes leperzselni, ha van víz ha nincs...Szerencsére pünkösdi királyság ez a hõség, igaz a frissen kitelepített kerti zuhanyzómat (kiszuperált bojler, bojlerelvû mûködés) jó lesz kipróbálni holnap. Ráér még a nyár! A kerti zöldségféléket is megkínozza.....A fagykár lényegesen szerényebb a várakozásaimhoz képest, minden kötött bõven, kivéve a fekete cserkót, azt vitte, még a fa tetején is volt kár ott is csak némileg van több terméskezdemény, 2,5 - 3 méterig gyakorlatilag nulla.
#4779
A mi érdi meggyünk még csak most virágzik. Elfagyásnak nincs nyoma rajta, duzzadó rügy állapotban vészelte át a kemény fagyokat.
Az alma és körtefák virágzásuk csúcsán vannak, fagykár azokon sincs, így ha minden jól alakul bõ termés is lehet. vidám

Ja, jut eszembe a "forró" erõs széltõl megfonnyadtak a cseresznyefánk friss levelei, pedig a talajban van elegendõ víz számára. szomoru
#4778
Remélem gazdaságos lesz ! 2550 tõ termõ kivi. Ha 1 tõrõl átlag olyan 10 kg-ot számolunk évente (1 vödör, ennyinek lennie kellene) az 25.500 kg - 1 kg kb. 200 Ft - 5.100.000 Ft, de lehet több is lesz.
#4777
Legalább lesz honnan kivit lopni... kacsint
Errefelé meg tõbõl hajt a füge, most indult meg mint a csicsóka. Kíváncsian várom lesz-e idén termés rajta és mekkorára nõ. A kivi is elfagyott tõbõl hajt. Egyelõre adok neki még 1 évet az akklimatizálódáshoz.
A paw-paw az megmaradt és a szibériai mézbogyó is és a kínai datoya is nevet
#4776
Itt jelent meg elõször a hír: Link
A "hûvös" Zala csodákra képes, elõször a füge, most a kivi.
Amilyen meleg és szárazság van, lassan datolyapálmák ültetéséhez készülõdhet Floo...
#4775
Föltör a gyerök mint a talajvíz. vidám
#4774
Itt is itt van vidám Címlapon !!!
Link
#4773
Bezony! laza
#4772
Most olvastam én is. Celebesedik! laza
#4771
Hmm, a mi Floonk már megint belekezdett valami újba! vidám
Link
#4770
Igen, legjobb idõszak alkonyat elõtt egy órával. Nálunk most nagy hangyainvázió van a kis gyenge palántákat is kitúrják. Kapnak érte egy kis ajándékot amit majd eltehetnek maguknak, egy kis Force-t beledolgozva a talajba.
#4769
Szerintem is körte levélbolha.Még jobban termeli ki magából a ragadós-édes mézgát,mint a zöld levéltetû. Arra jönnek fel a hangyák.Ha nincs kezelve a fa, másodlagos kártevõk, mint a fekete korompenész is csúffá teszi a levelet,a termést.
Jó ez a mix, de csak este felé permetezzetek, mert az erõs napfény+permet olyan mint a nagyító lencse, beégetheti a gyenge levélkéket. laza
#4768
Köszi a választ. nevet Bár még hajtást nem láttam rajta, de képrõl eszembe jutott, hogy ismerem.
#4767
Köszönöm, a kép holnap.
#4766
Ha hangyák, akkor levéltetû, ahogy felénk is a körtén. Nálunk egy fekete félébõl. Chess 50 WG (levéltetûre fajspecifikus) javasolt. Cseresznyére nem engedélyezett, de minden egyébre igen. Most kell emellé valamilyen felszívódó rovarölõ a körtére a hajtáshervasztó szörnyetegek miatt, pl. Aktara.
#4765
Ha szerencséd van levéltetû, ha nem körtelevélbolha. Ezt ajánlom ha levélbolha az. Link Tetûre meg van egy halom szer, de a Karate Zeon-t ajánlom taglózó hatása miatt. Én egy Karate Zeon Dimilin koktélt javaslok. Az mindent visz.
#4764
Nem. Holnap teszek fel egy képet.
#4763
Cickafark.

Dobratti: a levélen vannak lapos foltok, gubacsok? akkor valószínû a gubacsatka, jelentõs kárt nem szokott okozni, de atkaölõszerrel védekezhetsz ellene.
Viszont a hangyák miatt én levéltetvekre gyanakszom, azokat nem láttál?
#4762
Köretelevél gubacsatka ellen valami?
Szinte minden levél, a hajtás végen pöndörödik a kis körtefámon és a hangyák is oda szaladgálknak. - esetleg nem gubacsatka?
jocika8627 - gaz.
#4761
Meg tudná valaki mondani, hogy mi ez a növény? Közönséges gaz vagy valami allergén növény?

beillesztett kép


beillesztett kép


Körülbelül 15 centi magasságúak, szépen, bokorszerûen hajtottak ki, a telep átmérõje úgy fél méter.
A válaszokat elõre is köszi nevet
#4760
Szia! Actara vagy Mospilan.
#4759
Sziasztok!

Tudtok valami rovarölõszert virágzás után csonthéjasba ,almába? Felszívódót használjak?
Válaszokat köszönöm!
#4758
Nem túl korai a kukorica? Inkább májustól, melegebb évben akár ápr. végétõl ajánlott ültetni több ütemben.
Noha a paprikát, paradicsomot csak máj. 10-15 után ültetjük, de ha a távoli modellek a fagyosszentek elmaradását adják (ez idén valószínû teljesül), érdemes máj. elejétõl. Én idén a modellekre támaszkodva szabályt szegek és már most nekilátok a februári erõsebb 8-10 leveles példányok kipalántálásához: kalocsai csípõs, fehérözön, cseresznye p., pritamin. A többi jövõ hét végétõl (kaliforniai, fehér édes), az édes fûszerpaprika (saját minõsítésû mag) és a gyengébb példányok csak máj. végétõl lesznek kiültetésre érettek.
#4757
Meghallgattam, ez nem adott választ, Az diófa életében( 8-10 éves) nem hozott még porzós virágot, de termés az volt rajta. Igen késõn kezd hajtani ezért a fagyokat is megúszta. Most kezd csak láthatóvá válni a bibés virág.
#4756
Kihagyós évben van, vagy nem porzódott idegen fáról.Ha csak ez évben van így, akkor ez pauzás esztendõ nála.
(Mr1-Kossuth rádió április 26 Hajnaltájt-Bozsik gazda rovata kb.5.44 felé hallgasd meg.)
nevet
#4755
A diófám 3 éve fordult termõre, de még porzós virágot egyet sem láttam rajta eddig. Ez normális?
#4754
Érdekes dolgokat vet fel ez a közép-tavaszi fagykár. Ha lenne egy kutató intézet ez ügyben; kíváncsi lennék a következõkre:
Ha ilyen brutál lehûlés jön, lehetne permetezni folyamatos víz függöny helyett, mondjuk cukros vízzel?
Az életfolyamat szerves része az embernél a cukorszint, és a gyümi fák rügyeiben ez is mérvadó lehet.Alapjában nem is répacukorra gondolok, hanem annak társ-összetevõire, lehet az inzulin, enzim is.Na de nem bonyolódok bele. Az emberi szív-érrendszert is az áramlás tarja fenn, ha gyorsan valami erõs behatás éri; érrög, stroke, infarktus lép fel, mindjárt valami véráram fenntartásos gyógyszerhez, injekcióhoz fordulunk.
Nem lehet ez hasonló, mint a virág elfagyás esete? kacsint

Más: a 10 éves diófám totál lefagyást szenvedett. Az alsó 1/3 ágakon jön elõ a rejtett rügyhajtás. Kérdezném, akár Bálint2 gazdától, hogy le merjem- e metszeni a "leszáradt hajtásvégeket", vagy várjak augusztusig. A diófa képes elvérezni, ha nem jó idõben vágjuk meg.
#4753
Amilyen nagy hideg volt a télen felétek, feltételezem, hogy a még a rügyben lévõ bibe,mag kezdemény eleve elfagyott, nem is indult növekedésbe. Az meg még kutatás tárgya lehet, hogy a porzók, és a sziromlevelek pedig produkálják a rájuk bízott feladatot.
A talált bogarak pedig csak épp beleestek a virágcsésze aljába, nem éppen kártevõk.
A szomszéd pár tíz méteren belül lévõ méhkaptárai - közös megbeszélés után - veszélyt jelenthetnek a méhekre, ha van tiltás ha nincs. Érdekes rovarölõ ez, ha a körtelevélbolhát is nyírja, pedig az elég ellenálló, a méheket meg nem bántaná..
Szerintem most várj 1-2 hetet, majd 18-20 óra felé permetezz, de a szomszédot értesítsd, hogy késõbb nyisson kaput másnap csak 10 óra után. nevet
#4752
köszi a választ!
#4751
Szerintem ugyanolyan rovarölõvel, mint amit az elõbb írtál.
A cseresznyét és meggyet cseresznyelégy ellen, a szilvát szilvadarázs ellen, kajszit is ilyenkor, amikor a kis gyümölcsök megjelennek, akkor kell permetezni rovarölõvel.
#4750
Helló!lenne egy kérdésem a mai nap átnéztem a meggyfa virágait ,és többnek mintha valami kirágta volna a közepét,jobban megfigyelve néhányban találtam bogarat vagy rovart,én sztem az rághatja ki,de nem légy az biztos,kérdésem hogy valóban létezik ilyen bogár vagy rovar,ha igen akkor ezt mivel lehet permetezni!?
#4749
A kora reggeli órákban permeteztem akkor még nem nagyon láttam rajta méheket!Amúgy meg a szomszédban van vagy30család méh közvetlenül a házunk háta mögött kb4-5méterre,én sztem ez nem hiszem hogy szabályos,de legalább a beporzással nem lesz gond,ráadásul van egy kisebb kerti tavunk a déli órákban több száz méh üdül a kövek vizes részén ,ami viszont igen kellemetlen
#4748
A méheket sem tizedelte, mert nem veszélyes a méhekre, a leírás végén ott van Link
#4747
A fa virágaiban biztosan nem tettél kárt. Viszont a virágzó fákra szálló méheket is "sikeresen" tizedelted. Kár értük.
#4746
Szilvadarazsak ellen permeteztem mivel most kezdõdött a szirom hullás,de még a fele teljesen virágzik a fának nem tettem-e így kárt a szilva még virágzó részében spilan20SP permeteztem!?
#4745
Sziasztok.
Eszeveszett növekedésbe kezdtek a télálló kaktuszok, és ez még csak a kezdet. hideg Most már olyan is hajt, ami eddig még nem. nevet
Pl. az echinocereus coccineus. (191.204laza Link Link
Az Echinocereus viridiflorus (283.63) szerintem már ebben a hónapban virágozni fog. Link
Echinocereus engelmannii. (197) Link
Escobaria vivipara. (410.6) Link
Escobaria vivipara. (410.391) Link
Õ rá nagyon kiváncsi leszek. Fedetlenül kint telelt. Echinocereus triglochidiatus. (261.2) Link
A kiültetésre várók. A következõ lesz az elsõ telük fedetlenül. Eddig az erkélyen voltak. Echinocereus missouriensis 3 változata, escobaria sneedii, escobaria leei, echinocereus triglochidiatus v mojavensis f inermis. (277.685) Link
Cylindropuntia imbricata. Link
A -40 fokokat is elviselõ kontinentális jukka, a yucca stricta is kiültetésre került. Link Link
A yucca filamentosa golden sword napsütésben a leggyönyörûbb. Link
#4744
Egy cikk a kullancsokról Link

A meteorológiával kapcsolatos rész:

"Az elnök szerint a kullancsok elszaporodásának oka egyértelmûen a globális felmelegedés, hiszen a talaj menti fagyok elmaradása miatt a populáció a téli idõszakban nem ritkul. Ezt Lelkes András, a Balaton- felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi õre is megerõsíti, mint mondja, a Kárpát-medencében fellelhetõ kullancsok viszonylag szívós állatok, jól bírják a hideget.

– Elõfordult olyan eset is, hogy a lehullott hó felületén láttam élõ kullancsot – mondta a természetvédelmi szakember, majd azt is hozzátette: különbséget kell tenni az embert és az állatot megtámadó fajok között. Az ember szervezetébe általában a kisebb méretûek kapaszkodnak bele, a nagyobbak inkább az állatokat keresik."

A kiemelt részekben elég nagy az ellentmondás, hogy a globális felmelegedés miatt szaporodnak, de közben jól bírják a hideget, tehát ha globális lehidegedés lenne, azzal sem lenne bajuk.
A talajmenti faggyal kapcsolatban meg meg lehet nézni az elmúlt években a 2005-ös február 10-i, 2006-ban január végi hidegeket, vagy a 2009. december 21 és 2010. december 19-ére virradó éjszakák radiációs minimumait, amik -20-29 fok között mozogtak, illetve az elmúlt 5-8 év tavaszi fagyainak radiációs minimumait Link
Hogy az idei év februárját és a tavaszi fagyokat ne is említsük, ez önmagában cáfolja az egész cikk meteorológiával kapcsolatos részét.
Szóval ismét sokat értenek az érintettek a klimatológiához.

#4743
Itt hasonló az ültetési szokásunk. kacsint
#4742
Igen és nem!
Lesz rajta virág csak kevés, és ami lesz abban nem lesz nektár.
#4741
Személyes tapasztalataim írom ebbõl is. A paradicsomot olyan távolságra szoktam ültetni, hogy eléggé takarják egymást árnyékosan mikor jól megnõnek de ne érjenek össze, hogy ne fülledjenek be meleg napokon sem, mert az nem tesz nekik jót. Bár fajtája válogatja de olyan 50-60 centit hagyok a sorokban és olyan 55-70 centinként vannak a sorok. Paprikát meg nemtudom.... nagybátyám pl 1 m2-en 17-20 tövet is tartott, talán volt az több is, míg én olyan 25-30 centit tartottam közötte és a sorok is 30-40 centi körül voltak de látványra nagyon szellõsek voltak és hamar száradt is. Ha szellõsebb akkor érdemes takarással védeni a száradás ellen, a paradicsomot pedig úgy hogy ne fülledjen, mert könnyen megbetegedhet, meg elfeketedik a termés. ez saját tapasztalat kinek mi meg hogy kacsint
#4740
saját tapasztalat szerint igen, mivel a mostani állapota szerint csak a pálhatövisek közötti "levél" és hajtáskezdemények fagyhattak el, a fürtös virágzat csak május közepe vége fele szokott itt megjelenni, addigra már pár sor levél kint szokott lenni. itt már 3 éves fák elég vadul szoktak virágzani, amit a környékbeli méhek elég szorgosan gyûjtögetneknevet pedig már pár májusi fagyot is átéltem mégis volt utána is virág dögivel, bár már hol van a tavalyi hó, a tavalyi emlékeknevet
#4739
Lassan eljön a palántázás ideje. Ti milyen sor és tõtávolságot alkalmaztok paradicsom és paprika esetében?
#4738
Pár kép a fagyok után pár héttel.
Az érdi bõtermõ új fám, pedig lemondtam mindenrõl; sõt dupla termés egy kocsányon. majd figyelem a fejlõdését;
Link
A csemege szõlõ;
Link
És a jól lefagyott lila akác,egyetlen maradt hajtása;
Link
nevet
#4737
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne, hogy az akác ha rügyfakadás legelején lefagy, hoz e még virágot és ha hoz akkor lesz-e benne nektár? (Szerencsére még nem volt alkalmam kitapasztalni, de most lesz. duhos )
#4736
Nálam a kertben nagy pozitív csalódás a kajszi, a legtöbb fa szépen kötött, mutatkozik, tehát komolyabb fagykárt nem szenvedtek, virágzáson túl voltak a nagy fagy idején...Komoly kárt a csupaszbarack, és a fekete cserkó szenvedett, (ezek a virágzás zenitjén voltak) utóbbi szinte totál elfagyott, szilván sincs számottevõ kár, kinn a jó fekvésû szõlõben totál megúszta minden. Végül is sokkal jobb mint amire számítottam azután a fagyos éjszaka után, nálam "csak" -3 fok körüli fagy volt. A szárazsággal is baj lesz a gyümölcsnél, olyan helyeken ahol nem lehet öntözni, ha így folytatódik ....

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 19:18:40

Csesznek

6.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.