2025. május 05., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12496
Sajnos ez nem termős virág.
A napokban fotóztam, az egyik túlélő növényen már van néhány kinyílt virág, egyedül a baloldali a termős- megnyúlt, kehely formája van.
Csak mutatóban lehet valami az ismételten elcseszett, fagyos tavasz miatt...

beillesztett kép


#12495
Íme egy friss kép a termő gránátalma bokrom legelsőnek megjelent virágáról. Most is azt mondjátok, hogy ez nem termés lesz, csak egy sima virág? 

beillesztett kép

#12494
Mai friss fotók, mert Alfonzó idézete szerint " van valami, de nem az igazi" vidám
Pár kép a gránátalma bokorról:
 -( van hogy összekeveri a progi de a lényeg;
Csak virág:

beillesztett kép


 
Valami húsosodik 1-4 kép:

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

#12493
A 2 fa közötti helyre dobáltuk régebben a többi fáról levágott ágakat komposztnak, azok között sok moníliás volt! (A fene a pofájukat, hogy már gyakorlatilag sehol se lehet tüzet gyújtani... pedig ezeket el kéne égetni.)
Most minkét kis fa megsínylette a tavaszt, gyönyörűen kihajtottak, látszólag nem volt semmi gond de később már látszott, hogy nincs növő ág, az összes hajtás termőalappá alakult, még a legfelsők is! Aztán pedig a 80%-uk megbarnult és úgy lógott, ahogy a moníliás meggyvirágok szoktak.
#12492
Hát azért óvatosan azzal a tüzes szekérrel.  A csercsik lehetnek jók, de a ültetett talajban lehet monília. ( esetleg régebben is csonthéjas volt a helyén?)
A szilvánál is ez lehetett. Meg.. a szilva igényes a talaj savasságára, meszeségére, ehhez talán olvass el telepítési szabályokat.  A mostani hűguta is lehet, a félárnyékos, hűvösebb közeget kedveli a szilva. A hirtelen lelocsolása a lombozatnak is okozhat sokkot,+ a napfény.

#12491
Szerintem szilván is lehet tűzelhalás. 3-4 éve raktam Katalint. Idén az összes virága bekötött. Kis fáról lejött 30 kg cseri. Eddig nem tapasztaltam rajta moníliás fertőzést. /Cserkón amúgy se volt nálam jellemző./ Meggyen volt egy pici monília, de nem vészes. Ahol nem volt permetezve ott elment az összes meggy. Ősznél a tafrinával szenvedtem egy kicsit, de sikerült azt is leküzdeni. 
#12490

beillesztett kép


Szilván lehet tűzelhalás?
20-50 cm-es ágak pusztulnak el, az élő rész végén gyantakiömlés van.

Tavaly vettem Katalin és Linda cseresznyéket, a faiskolában moníliának ellenállónak árulták, ehhez képest alig maradt rajtuk lomb. Tipikus moníliás (mint amikor csüngenek a virágok és a közeli levelek) száradások vannak rajtuk. Mit tudtok erről a 2 fajról? Átvertek velük vagy csak a moníliafertőzés volt nagyon erős?
#12489
Üdv,

felemás a helyzetkép.
Szőlő szépen kötött, néhol már borsónyi bogyók vannak ,hála rendszeres növényvédelemnek (és a forróság miatt visszahúzódó betegségeknek) eddig hibátlan. Friss ültetéseket néha azért locsolom.
Link (ez itt épp egy kékfrankos fürt, remekül érzi magát. )
Áprilisban ültetett faparadicsomok hozzák idén az első szüretelhető terméseket. Ebből hétvégén már kóstolunk az biztos. nevet
Link 
Később ültetett paradicsomok, cukkinik, paprikák is egyre több terméskezdeményt hoznak. 

Árnyoldal: 
"fű" az lényegében nincs: Link
Egyik áfonyabokrunk kisült, fiatal gyümölcsfák kókadoznak. Főleg a barackokat viseli meg ez a meleg.

Összeségében kelleni 30-40 mm eső rövididőn belül, hogy észheztérjen a vegetáció, sikeresen legyen a gyümölcsérés..stb.
#12488
Hallod éjjel megijednék, akkorák lettek ezek az áprilisban majdnem kipusztult palánták. Ezek szerint Nietzschét olvasták nevet
Nemcsak a fél méteres fürtszárak, de maga a növény szára is, mint a hüvelykujjam. Néhol simán van 2 cm átmérő. És minden irányban terjed, mint a covid. Kibuggyant már oldalt is a magaságyásból, vagy 70 cm távra. Mindenfelé virágfürtök, körbe kifelé lógnak a ládából. 
Minden nap kocsolom, de amikor 2-3 napig nem voltunk itthon, 20-30 centisre megnőttek, és már virágot is hoztak a hónaljhajtások, olyankor meg nincs szívem leszedni őket.
Szóval ez a baromi meleg idő, a jó elhelyezkedés (napkeltétől este 7-ig süti a nap végig körbe), a forró talaj (magaságyás miatt szerintem jóval melegebb a földje mint bármi másnak, tiszta trópus), na meg a napi 10-15 liter víz, és hát több évjáratú komposzt van alatta, aminek a tetején általános virágföld, felül meg zöldségföld.
A tavalyiak is korán mentek ki, és hűvös volt (de nem ennyire), és hetekekkel később teremtek csak, mint ez fog.
Egyrészt a nagy meleg, másrészt tavaly félig fák alatt is voltak, sokkal kevesebb napot kaptak.
Idénre meglett a tuti recept. 
Ha végre tele lesznek sárga termésekkel, lövöm majd a képeket a dzsungelről nevet
Bár már most is az, csak virágokkal.
#12487
Nagyon szánalmasan nézett ki ma a magyarpolányi napraforgótábla. Pedig az egy mélyebben fekvő rész, és nálunk nagyon jó volt a május (135 mm), a június sem volt teljesen száraz (32 mm), viszont az elmúlt két hétben nem esett egy csepp sem, közben voltak 36 fokok. Remélem, hogy egy hétnél tovább már nem kell várni az újabb esőre. duhos
#12486
Talán itt is gyorsulnak a dolgok, lehet a 33+ fokok sokat dobnak rajta.
A magról helybe ültetett (2 hete még csak néhány centis) paradicsomok is már virágoznak. Kontrollnak ott vannak a szomszéd nénitől kapott palánták, azok még csak szokják a helyüket, alig növögetnek egyelőre. Persze a saját "palánták" már óriásiak, azokon már van - még éretlen - paradicsom, bár az is fajtától függ. Nálunk azér' júli elején nem fog érni (legfeljebb az egyik fekete), bár én csak valamikor május 2. felében ültettem ki őket.
Mindenesetre ez a magról ültetés csodákat művel, a sárga- és görögdinnyék levelei 2-szer akkorák, mint szoktak volt lenni a korábbi években. Majd egyszer képek is.
#12485
Bakker hihetetlen, már sárgul az első néhány szem paradicsom. A tövek óriásiak, némelyik fürt 50-60 (!!!) cm hosszú, ilyet tavaly nem láttam. Na meg hát akkor majdnem augusztus volt, mire az elsők beértek. Most meg július elején lesz már rajta érett…. Ezek szerint az összes megkapott hőmennyiség számít: a tavalyi hűvös júniusban teljesen máshogy fejlődtek….
#12484
Ha így változik a környezetünk (klíma kártevők) lehet több füge, gránátalma teremhet, mint sárgabarack (nálam már idén is ez várható tavaly is ez volt) eddig még csak fiú virágokat látok a bokron, idén virágzik először.
#12483
Meg akkor is leeshet, ha fiatal a növény. Legalábbis nálam eddig mindig ez volt, de most legalább látom, hogy tényleg termős virágok voltak.
#12482
Igen, a termős virág hosszabb és a hátsó fele már virágzás közben elkezd szépen kerekedni.
Persze,ha valami gond van,akkor ez is lehullhat.
#12481
Szóval a termősnek hosszabb a tubája, csillagszerű a sziromlevél, és a virágzós meg tömzsis.
Egyem a granatum punicumját!
......
Egye fene, szép a virágzós, ha nincs termős akkor megveszem készen a zöldségesnél... laza
#12480
A cikkben lévő fotón látható termős és nem termős virág is.
A bal felső termős, mellette jobbra nem az.
Link
#12479
Link
Na, akkor már tudom, hogy mi ez a levélszáradás a fámon...Már csak ez hiányzott.szomoru Azt tudom, hogy nem fogom permetezni júniusban, amikor érik körülötte a ribizli meg az eper. Ha nem fogja bírni a harcot, akkor ennyi volt. 8 éves a fa. amióta termőre fordult, azóta egyszer volt rajta termés, különben mindig elfagyott. Idén 2-3 szemet látok rajta.
#12478
Tudsz feltenni, linkelni termős virágról képet ? Engem is érdekelne , nálam is most bimbózik először a bokor.
#12477
Nekem is ilyenek vannak, már potyog is le az elvirágzott húsos szirmok+ a közepe.
De azért szép egy bokor. laza
#12476
Elkeserítettél. szomoru
#12475
Szia!
Ez nem termős virág. Ha erős a hajtásnövekedés, akkor simán jöhetnek még újabb bimbók, csak minél később történik a dolog,annál nagyobb az esélye, hogy nem érik be.
Bár, ha olyan hosszú, meleg őszünk lesz, mint pl. 2018-ban, 2019-ben... nevet
#12474
Íme a virág Norbi!
Akkor ő gyümölcs lesz, ha nagy lesz, vagy csak meddő? 

beillesztett kép

#12473
vidám

beillesztett kép

Tavalyi oltvány, ősszel ültetve, gyakorlatilag 1 vessző, pár oldalággal, még a fiú virágok sem tudtak normálisan kifejlődni rajta. Biztos ez is azt hiszi, hogy még a nagy fán lóg nyelvnyujtas Meg ezek szerint van valahol értelmezhető közelben egy jó kis beporzós "nagyfiú" kacsint
Szerk: mi a t**ömért törli ki amit a kép fölé írok???
#12472
A másodtermésé biztos... még egy dolog fordulhat elő 35-40 fokban, hogy "megfő" a termés.
#12471
Szőlőfélék:

Link

Itt van a kutya elásva: "Vannak köztük egyivarú virággal rendelkező egy- vagy kétlaki fajok is. "
Külön növényen lehet a porzós és a termős virág. A nemes rész elpusztulása miatt kihajtott alany lehet, amerikai fajok hibridje.

Link

Pl. akkor teremhet, ha zöldoltással egy vessző végére európai fajtát oltasz és tavasszal bujtással új tőkét nevelsz az oltott vesszőből.

Ellenkező esetben várhatsz a termésére az utolsó ítéletig és a feltámadásig.
#12470
Én cseresznyénél figyeltem meg, hogy a kis konténeres oltott csemete első az első 2 évben még azt hitte, hogy "otthon" (a korábbi nagy cseresznyefán) van és virágzott, mintha muszáj volna (meg persze alig nőtt). Aztán később rájött, hogy kis önálló fa lett és azóta úgy is viselkedik.
Persze lehet más is az ok, lehet csak más fajta.
#12469
"Utólagos" bőséges öntözéssel javítható a hozam?
#12468
A györöki laposnál a szárazság, -az én esetemben- teljességgel kizárt, mert naponta locsolom, főleg az utóbbi hetekben.
Maga a csemete egyébként hibátlan, szép, méregzöld levelek, újabb és újabb hónaljhajtásokkal megspékelve. Csak ugye a lényeg nincs rajta, csemete kor ide, csemete kor oda, hisz ahogy írtam, a mellette lévő "s.ggdugasz" Brown Turkey-n meg 7 darab is van.
#12467
A szárazság, meg a fajtája (is). Pl. a györöki lapos hajlamos erre.
#12466
Van egy terebélyes fügebokrom, amin idén rengeteg füge van/volt. Az utóbbi napokban viszont egy része megbarnult, szivacsos lett és lehullott. Ezt mi okozhatja? A levelek épek, egészségesek.
#12465
Azért nem minden növény gyűlöli ezeket a perzselő napokat. nevet
Itt van például ez a 4 hete ültetett, térdig alig érő Brown Turkey füge csemetécske, amin az egy szem első termés mellett, a most megjelent fél tucat másodtermés is. Szegény nem tudja mire vállalkozott, ha ki akarja minden nevelni, de az tény, hogy tőlem minden segítséget megkap annak érdekében, hogy jól érezze magát nálam: napi szinten locsolás, hetente tápoldat, és egy kevés NPK műtrágya. Van mellette egy törzsre nevelt jégfügém is, ami majdnem két méteres, és szintén idén tavasszal ültettem, azon meg sajnos semmi sincs, a 3 db első termést, ami rajta volt még április végén, illetve május elején ledobálta sajnos. szomoru

beillesztett kép

#12464
Köszi szomoru Most nem kerítés mellett van, szóval ott nem hagyom, ha nem terem. Evvan, akkor ha akarok szőlőt, veszek majd valami termő fajtát vidám
#12463
Vadalany lehet. Azok között van olyan ami csak virágzik,de termést nem ad.
Érdemes lenne átoltatni valami nemes fajtával.
#12462
" nagy levelei vannak, mint a fejem" ---> rúgós kadarka! Igy nevezik felénk a csak virágzó, - ( a fürt látszólag életerős, majd elbarnul, szárad) szőlőt.  Kerítésnek esetleg hagyd meg, mert tényleg jó porzó féle lehet. laza
#12461
Szőlővel kapcsolatban bocsánat, ha nagyon amatőrt kérdezek: hányadik évben várható, hogy szőlő is terem a tőkén, illetve mi oka lehet, ha nem terem?
Egy kerítés mellett, korábbi tulaj hagyatékából kihajtott dupla tövet mentettem át egy napos, szellős helyre, és ez a harmadik év, hogy ott van. Virágzásig minden rendben vele, már tavaly is hozott virágokat, teljesen egészségesnek tűnik, akkora levelei vannak mint a fejem, de aztán az összes virág-fürtből megbarnult csonkok maradnak a végén, egy szem szőlő nélkül. Tavaly is ez ment végbe, azt hittem még fiatal, de idén ismét, pedig vagy 3  tucat virágfürt van rajta, de sorban barnulnak, hullanak, csonkosodnak a fürtök... szomoru Lehet ez fajtafüggő is? Egy másik, hasonló módon a kerítés mellett kihajtott tőkén már 2-3 éve van termés, pedig az aztán mostoha körülmények között van, takarásban, kezeletlenül, stb...
#12460
Iszonyatos fülbemászó invázió van.... még bent a házban is hemzsegnek.
Ennek a család nem minden része örül, én viszont nagyon. A levéltetvek nagyon nem, a fák pedig nagyon igen, és leginkább ez számít nevet
#12459
-10, de inkább -15-ig bírják. A baj akkor van, amikor tavasszal már minimálisan megindul a nedvkeringés, talán kicsit pirosodik a hajtásvég, onnantól könnyen elfagynakzavarban A hajtásvégek szeretnek csak úgy is elszáradgatni, akár még az is lehet, hogy nem is fagyás.
Ha szereted az ilyen "egzotikumokat" akkor ajánlom az indián banánt. Nálam 3 db van, kettőn talán már lesz 1-1 termés, a többi egyelőre lepotyogott (most 4 évesek). Na ezek -27-30 fokig bírják, károsító egyelőre majdnem nulla (minimális, azaz 2-3 db Xtranagy pajzstetű az egyiken). Viszont a szeles helyeket nem szeretik, meg első 2-3 évben jó ha nem egész nap tűző napon vannak.
#12458
Én takartam, bugyoláltam, sőt szinte bepólyáztam tavasszal amikor csak minimális fagyveszély is volt, télen pedig körbe öleltem szalmabálákkal.
És még így is volt 3 kicsi vesszővég, ami elfagyott valamikor a télen, de ez jelentéktelen a teljes bokrot figyelembe véve.
Elméletileg ez a fajta nem nő meg túl nagyra, így ugyanezt el tudom vele majd játszani minden télen, és el is fogom. nevet
#12457
Azt én sem tudom, hogy termős-e, vagy sem, de virágnak virágvidám Nálam meglehetősen gyakran elfagynak a gránátalmák (4 db - különböző fajták). Most éppen 2 nagyobb van, ami nem fagyott el, meg egy, amelyik még csak most hajtott ki gyökérről (illetve a 4., aki már 1 hónapja kihajtott, szintén gyökérről).
Remélem neked jobb helyed van számukranevet
#12456
Nem, semmi, csak ő. De ő szerintem már termős virág lesz. Vagy nem. nevet
Nincs még tapasztalatom gránátalmában. nevet
#12455
Virág már volt (kissé gyanús)?
#12454
Van boldogság!
Az ősszel rendelt, illetve ültetett gránátalma bokromon megjelentek az első termés (?). vidám
De olyan kis picike, hogy kiszúrni is nehéz volt, pedig vizslatom nap mint a nap kis bokrot.

beillesztett kép

#12453
3 pekándió közül a kertben az egyiken (összesen, ha fél méter) a szép új hajtásvégek lekonyulnak, elfeketednek, majd leesnek, kis fekete szegélyt hagyva a még ép részen. Alatta tökéletesen egészséges(nek néznek ki). Valakinek ötlete? /vízhiány nem lehet, vizet kapnak/

Amúgy meglehetősen sok a levéltetű, katicák próbálkoznak az utánpótlássalvidám, de még van mit behozniuk.
Lassan eshetne egy kis eső isnevet
#12452
Link
Június eddig..(FB link)
Veteményes a meleg hatására berobbant. Naponta, 2 naponta öntözünk is serényen. 2 borsólevesre való borsót már szedtünk is. nevet Meggyből is lejött még 1 kosár, de még a fán is van 2-3 kosárra való. Eperből a ládába ültetés nyerő ötlet volt. Hibátlan terméseket hoz. Jövőre csak így. 
...ééés virágzás kezdődött a szőlőben. 
Alma, kajszi, nektarin rengetegnek néz ki jelenleg. Lekvárkommandó feltölthető raktárait. nevet
#12451
Az április közepi késő télben kiültetett, egy időben kritikusan kinéző paradicsomok:

beillesztett kép



beillesztett kép


Az arányokról: mindegyik magasabb már, mint fél méter. 
Azt hiszem, kijelenthető, hogy kirúgták magukat, de rendesen vidám Hatalmasak, szerintem nagyobbak, mint a tavalyiak. Nem győzöm kocsolni őket...
A jobb hátsón már van 3 pici zöld paradicsom is.

A tippem az, hogy nagyon szeretik a magaságyást, mert egyrészt nincs benne gaz, másrészt nagyon meleg lehet benne a föld (mélyebben is) a sima talajhoz képest, na és persze a napi 1 nagy kanna víz se jön rosszul kacsint
#12450
Szép idén is a futórózsa a mamámnál Pilisszentivánon, bár még teljesen nem nyíltak ki. És basszus már június eleje van :

beillesztett kép



beillesztett kép

#12449
Tegnap elkezdődött az akác virágzása, ugyanakkor még orgonát is találni...
#12448
Rommá dolgoztuk magunkat a kertben.
Kajszifa kivágva, fű lenyírva, szegények körbenyírva, napvitorla feltéve, bútorok lemosva, terasz berendezve, növények meglocsolva.... jól esik a pihenés nevet Ja meg egy kis tál cseresznye leszedése is belefért.
Naptej lehet, kellett volna, kissé vörös a képem a tükörben nyelvnyujtas
#12447
Szomszéd a levéltetvek ellen bevetette a csalán erjesztett levét.
Bepermetezte a rózsát vele. tetvek leájultak,  de én is... penetra a köbön.
Erőteljes biovédekezés...

Utolsó észlelés

2025-05-05 09:53:52

Romhány - Dózsa György út.

11.2 °C

00002

RH: 93 | P: 1009.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.