2025. május 07., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#4846
Szilva mag hajtatásához kérnék javaslatokat. Tavaly gyûjtöttem be.
#4845
Miso! 1000 éve!
#4844
Legtobbszor a kutya szokott a karokozo tenyezo lenni, de most a szel volt az. A nero szolo ket eros hajtasa kozul egyet letort, amin termeskezdemeny is volt. Egy het alatt fel meter magassagra tett szert. Hirtelen nagyot nott es megszivta vizzel magat, ez lett a veszte. A karohoz kellett volna kotni tegnap. A retek a kiados esotol pedig felrepedt. Telefonrol irtam.
#4843
Ültetéskor nitrogén,jó vetõmag,sok locsolás. kacsint
#4842
Ezt,hogy csinálod,hogy már ekkora a krumplid?
#4841
Tavalyi zárolt cleo Link nevet
#4840
Biztos,a tavalyi fémzárolt apraja, 2.éves,a színe nem az az igazi vad zöld egy kicsit sárgább mint igazi fémzárolté.
Nálunk egyelõre még csak a peterakás megy de amint mocorogni kezdenek megkapják a calypso adagjukat. kacsint
#4839
Az elsõ 2 képen biztos cleo van? Nálam kerekdedebb a levele, és a tiéd színe is furcsa, bár lehet a fényviszonyok másak. Pár napja kezdtek kelni a b.bogár lárvák, tegnap megkapták a vacsorát. nevet
#4838
Nálam jelenleg itt tart a cleopatra Link Link
Desire Link Link
#4837
Sziasztok.
Egy kisebb szállítmány érkezett az országba a legújabb yucca gloriosa fajtából. Néhány éve az "év nemesítése", az "év új dísznövénye" kategóriában nyert. nevet Nagyon sok idõnek kell még eltelnie, hogy egyáltalán tudják az emberek, hogy már itthon is beszerezhetõ, egyetlenegy helyrõl!
Ma jött meg a rendelésem belõle. Yucca gloriosa Bright Star Link
#4836
Jobb lett volna ásóval.. szomoru
A kutyusoknak meg amúgy elismerés, majd hasznád veszed az õszi egér vonulatoknál, a" bee-be" a kamrába idõszakban. nevet
#4835
Nagyon szép a plébánia kertje kérem. kacsint
#4834
A kert szigorú õrei ( Link ) úgy tûnik intézkedtek. A füvön (az eredeti területtõl 5-6 méterre) néhány vakondtúrást, egy lyukat és egy élettelen vakondot találtam.
#4833
Vakond, nagyobb mint a lótetû. A látványos föld-púpok jelzik haladási irányát. Részben hasznos, de inkább elzavaró dolgot, nem mérget kell kihelyezni. Ha épp látod a föld kitüremkedést, akkor ott van.
Jól célzott ásó beütés 10 cm-re, és kifordítás. Ha szerencséd van elkaptad, de és azonnal egy vödör is legyen ott, hogy likvidáld a területrõl, 20-40 méterre, árokparton engedd el. nevet
A kapható elemes vakond riasztókat nem ismerem, de ez a megoldás biztos.
#4832
Esõ után (itt ma anélkül is) a vakond csíkban megy úgy ahogy leírtad a látványt, ha 3-4 cm átmérõjû a járat akkor az volt. A hasznos gilisztákat zabálja leginkább, nálam sokszoros a vakond valós kártétele mint az esetleges haszna.
Hogy én mit teszek ellene az nem publikus. kacsint
#4831
Link
#4830
Lótetû...Szólj potyka bácsinak ! kacsint ( Ha az öreg aszemita - ha egyáltalán él még - nem vállalná, vannak lótetû elleni szerek....Nekem nincs gondom ilyesmivel, mert csak kiérlelt istállótrágyát, vagy kopmosztot használok a kertben!)
#4829
Sziasztok!
Kérdésem van. Eddigi, mindössze 3 éves zöldségeskerti "karrierem" során nem láttam ilyet, de most a következõre lettem figyelmes. Valami jószág mászkált szanaszét a zöldségesben a föld alatt, itt-ott felbukkanva, lyukat hagyva maga után. A föld felszínen látszik a töredezett, kicsit megemelkedett földbõl, hogy alul merre járt. Járata körülbelül 4-5 centire van a föld alatt és 3-4 centi átmérõjû. A kérdés: milyen jószág ez és mit tegyek ellene, mert alighanem nem trágyázni jött zöldségeket!
#4828
Photoshop nyelvnyujtas vidám

Amúgy döbbenetes...
#4827
Számomra az egyik leglátványosabb inverziót szemléltetõ esemény, azaz inverziológia akácelfagyás módra

beillesztett kép



Az egyik belsõ völgyben jártam innen 6-7 km-re, fantasztikus látvány Link
Elképesztõen éles a vonal, ami alatt nincs virág, felette pedig hibátlan az akácvirágzás Link Link Link
Sok érdekes dolgot felvet ez a látványosság, de félig alva nincs erõm kifejteni.
#4826
Virágzó málna vesszõ. nevet
Link

A szilvafa mostani rejtett ellensége, a hamvas levéltetû. Hiába a két napja kiszórt "kontakt"-Zolone szer, a levél fonákját is be kellett volna fújni.Most vettem Nostpylant, az felszívódó, és a bepördített levélkéknek is hatásos.
Link
szomoru
#4825
Floo a fügekirály: Link
#4824
Már vagy öt napja szedem, igaz fóliában van. nyelvnyujtas
#4823
Kb 65 paprikát (Novator, Fehérözön, Senator, Tizenegyes, Pritamin) ültettem és 40 paradicsomot (Lugas, Marmande, Holland merevszárú, Lucullus). Heirloom magokról van valakinek tapasztalata?
#4822
Szia! nevet
Itt 50-70ft között mozog az áruk, ezek földlabdásak kis dobozokban(tejfölöspohár pl, ezek 20cm-nél magasabbak), nem csupán puszta gyökeresek mint ahogy sok helyütt árulják.
Szerintem a tieidért is megkérhetsz 40-50 ft között. nevet
#4821
Szia! te mennyiért vetted a paradicsom palánta darabját ha szabad tudnom,csak azért mert nekem is van eladóm,egy pár darab ,kb20cm-sek kecskeméti nekem kb300tõ van szálanként szét ültetve,ebbõl 100-at akarok eladni van rá vevõ is csak árakat nem tudok?
#4820
Gyümölcs helyzetjelentés:
- Szilva - soha nem látott mennyiség a fán
- Csereszenye - tavalyhoz képest kevés várható
- Alma - egyelõre bõ termés
- Õszi - egyenetlen termés fajtánként igen eltérõ
- Körte - nagy mennyiség - ritkítása javasolt
#4819
Szép!nevet Tegnap itt 100tõ ilyen-olyan paprika és 100tõ kecskeméti paradicsom lett elpalántálva.(az áruk elég borsos volt, de csodaszépek) Remélem lesz mibõl savanyítani télire és jó lecsót is befõzni õsszel. vidám
#4818
Kezeket fel, akinek már így áll a borsója! Link Link Link Itt egy hét múlva már szedhetõ. nyelvnyujtas Ennyit számít, ha õsszel elveti az ember.
#4817
No ezt a videót is lehetne tudatosítani minden Földlakóban! Szerencsénkre Magyarországon hatalmas ( még ) a növényi faj és fajta választék szerintem, igaz nagyon visszaszorult a felhasználásuk. Õrizzük meg ezt az élõ változatosságot.
#4816
Pár hete jutott az eszembe, hogy láttam én régen egy videót, amiben a tájfajták és a nagy vetõmaggyártók, multik helyzetét elemzik. Elég beszédes, megosztom veletek: Link
#4815
Sziasztok. nevet
Ma sikerült teljes pompában is megörökíteni az echinocereus viridiflorus (283.63) virágzását. Az illata fenomenális volt. Link Link
Most már az echinocereus triglochidiatus (260.9) is belehúz. 5 új hajtáskezdeményt számoltam össze rajta. Ez egy kicsit sok lesz, de a növény tudja mit csinál. Link Link
#4814
Cleopatra, azt keresik a vevõk. Igaz vannak fajták amik dupla annyit teremnek, csak azt harmad áron sem vennék mert ezt szokták meg. Húsvétkor a mélyebb részeken itt is megfagyott a csíra hegye 2-3 cm-el a felszín alatt, de kikelt és fejlõdik.
....
A szilvákon eddig nincs férges mert megkapták idõben a "vitamint" (poloskaszagú szilvadarázs) és a tél is odavágott a kártevõknek, az itthoni Stanley rengeteget kötött, le is kell dobnia egy részét Link .
#4813
Hello Bubu. nevet
Kaphatja már a napsütést, de virágozni nem biztos hogy fog. Locsold is be. A megfelelõ teleltetésen múlik minden. Attól, hogy a mínusz 3-5 fokot is elvislte még nem télálló csak fagytûrõ. A télálló kaktusz minimum mínusz 20-25 fokokat kell elviselnie.
#4812
bubu dobratti: köszi a válaszokat, így tanul az ember.
#4811
Hülyeség hogy nem éri meg! (Csak azért mert vesszõparipád...) Példát mondok: Egy jó mázsa körüli termést ígérõ szilvafa bukjon be 200 forinton (több nemigen kell árban az actarából) mert odavág neki a szilvadarázs? Persze relatív kinek mi éri meg, valóban ha egy egy fa van , és a szer felbontódik (zöme megmarad, használhatatlanná válik) akkor elgondolkodtató.... Lehet venni elõnyös kiszerelésû szereket, pl. a TOPAS (monília elleni megelõzõ szer) szét van kapva vagy 5 ampullára, és 10 (?) literre való egy adag, ha jól emlékszem. Ha valakinek pár kiló gyümölcs kell, és nem amennyit a jó Isten ád az adott évben, akkor tényleg lehet hogy nem éri meg. A kegyszerek tekintetében soha nem merült fel még bennem , hogy nem éri meg, inkább a belefektetett rengeteg munka, és hogy szinte együtt kell élni a fákkal, figyelni napi szinten rájuk, e tekintetben lehet hogy nem éri meg...De hát nekem ez hobbim, tehát nekem megéri. Persze ott vannak a nyavalyás agyonemesített fajták, amit aztán fújhatsz akármivel, akkor is megbüntet, hát ezek tényleg sok bosszúságot okozhatnak...
#4810
Köszi!
Biztos lesz közte akkor még ami használható. Rengeteg van, szerintem olyan is, ami még az "átkosból" való. laza
Majd egyszer összeírom a szereket gyártási vagy lejárati idõvel együtt (így 1-2 évtized múltán már mindegy is melyik van rajta vidám) és elküldöm neked a listát, hogy segíts eligazodni köztük. Persze majd privátban, hogy ne terheljem a "közöst". nevet
#4809
Õrületes tempót diktálnak a növények, az akác néhány napja virágozni kezdett, majd ma hazafele már a nagykanizsai medence peremén, az április fagyokat néhány méternyi szintkülönbséggel megúszó akácok is nyílnak, gyakorlatilag akácvirágok közepette jöttem haza a 7-es fõúton.
Hihetetlen, hogy ezek a 30 fokos napok hogy meg tudják lökni a növényeket, többet haladnak elõre, mint elõtte a 22-24 fokokban napokig.
Most kellene egy kis lehûlés, mert ha maradna a meleg, szinte pár nap alatt elvirágoznának, ami nem jó.
#4808
Szépen sorol a krumplid! kacsint
Nálam a cleopatra is hasonló nagyságú már,a belarosa és a Desire még csak most kelt ki,az aladin meg lefagyott a földben húsvét után, pont a kikelés elõtt volt már csak 1cm-re a felszíntõl, azóta nagyon aránytalanul kel egy része már ki sem akar hajtani a földbõl csak ott áll a megfeketedett csíravéggel. nevet
Nálad melyik fajta a nyerõ? kacsint
#4807
Nagyon szép kis együttesek! Átültettem az uborka-szerû telepet egy nagyobb cserépbe. Sóder a tetején,direkt katusz müa. tartót vettem, olyan öblös-szélest. Most kitegyem a napra, és öntözzem, hogy virágozzanak? Asszem télálók, mert az üveg teraszon télen fagyott a víz, de nem volt olyan hideg.(-3-5) kibírták.
Az egyik képed emlékeztet a Bill-Kill sorozat második részére, mi is történt El Pasoban ott a kápolnánál? Na az esetleg egy jól megnõtt yucca-fa lehetett.
Link
(nagyítva, és tüske nélkül) laza

#4806
Sziasztok. nevet

Az echinocereus viridiflorus-on (283.63) sajnos kora estére összecsukódott a virág. Link Link
Az echinocereus fendleri-n (206.96) virágbimbó van! Link
Az echinocereus triglochidiatus v mojavensis f inermis (277.682) újabb kettõ hajtást hozott, így idén már háromnál tart. A másik új hajtás a képen nem látható. Gyakorlatilag tüske nélküli télálló kaktusz. A virága skarlátpiros. Link
Maihuenia poeppigii. Õ egy igazi "kakukktojás" egyenesen a dél-amerikai Andokból!!! Link
Cylindropuntia whipplei-n idén rengeteg virág lesz. Link
Kettõ egymás mellett lévõ yucca recurvifolia is virágozni fog. Ezután rengeteg hajtást fognak hozni. Idén elõször beporzást fogok rajtuk végrehajtani, ugyanis nincs olyan rovar ami ezt el tudná végezni, csak Észak-Amerikában, ahol õshonosak!!! Link Link
#4805
Ez a szer tényleg régi gyártmány, a lényege a kitinképzõdés gátlása a tetûk, levélbolhák testében.
Az a hátránya, hogy eltelik vagy 2-3 hét, mire hatni fog.
A kontakt letaglózó szereket lehet alkalmazni, mint elõbb olvastam valakitõl, (most nem nyitok új lapot, mer lejár a mondókám, és semmi nem jelenik meg.) szomoru

Tehát; nem kell itt venni 2 decitõl-1 literes kiszerelést, csak annak, akinek több fája, 20-100 db./ hektáron van. A kis házi kertekben, nekem pl. 1500 m2 volt vagy 50 fám, ara undig elég a 2 decis, 8*0.25%-os forduló, vagy a 10 literes zacskós szer..



#4804
Bocsi! nevet
Chinetrin 25 EC.
#4803
Hali!
A képeket azért tettem fel mert én is kíváncsi vagyok, hogy milyen betegség a körtefámon.
A 4762 hsz.-ban kérdezem.
Egyébként szvsz. bolha, tetû és atka egységes támadása érte a fát.
Védekezés: Chinetrim 25 EC (már nem gyártják). - 4napos és régen 1800 Ft. volt kb.2 dl.
Bubu: Köszi.
#4802
(lejárt a limit idõ; folytatom)
Az üveges szereknél, ha nem fagyott meg több éven keresztül, akkor azok is felhasználhatók. Ha kristályos kiválás, zavarosodás van bennük, akkor csak megsemmisítés, mésztejes, hamus mély gödörbe velük elhagyott helyen.
Ha viszont van mészporos- hidrátos zacskód, és kékküved, az még most is ugyan olyan jó. laza

Most látom, hogy a csemege szõlõm totálra akarja teremni magát. Kell is majd ki támaszték, mert a drótkerítés nem bírja el.
Nejem tavaly "lemetszette" az elõkertet, mint a rózsákat szokta; egy -két rügyre. Nem is hozott csak itt-ott, és méteres vesszõket. zavarban

Most máshogy lesz, meg vigyázni kell az alattomos szürke-penészre, ami sörétes, zöld bogyó nagyságban támad. Elõször csak "koszosodik", barnul a bogyó, majd töpped, éretlen marad, és rothad. Más mint a lisztharmat ,az fehéres színû.
Július elsõ felétõl kell védekezni a lisztharmattal együtt, ha 3-4 napos esõ jönne, például Topsin-nal. De viszont jót tesz egy erõnléti permet egyszerû rézgálicossal; 0,2-0,5% is, a nyári rügyek védelmében, és a vesszõ fertõk ellen, vagy a kékkõ-mentes említett szert tuningolva egy kis lombtrágyával is, 2-3 dl/ 10 liter.
laza
#4801
Ha hideg, fénymentes kamrában ,és fóliába lezárva vannak, akkor is fel lehet azokat használni.
Esetleg a hatás-gyengülés miatt csak 8 literre számíts egy zacskót.Ha már összeállt, mint a cukor vagy a só, akkor már sajnos aktiválódott a feloldó anyag, ki kell dobni, akarom mondani elégetni, vagy elásni. laza
#4800
Ezeknél a régen vásárolt permetszereknél (zacskós por és kristályos kiszerelés) mennyire szentírás a szavatossági idõ? Nekünk is van rengeteg, nem tudom merjem-e használni, 10-15 évesek is vannak. zavarban szegyenlos
#4799
Hozzászóltam. Gyenge körte levélbolha, és vagy hamvas levéltetû fertõzés, elég most csak gyenge kontakt, (Zolone, stb.) szerrel lefújni.
Találtam én is fekete csercsi levéltetût a fámon, este kap egy permetet.
Kutakodtam a kamrába, és találtam jól becsomagolt 10 literre való, olyan tasakos szereket.
A blokk is benne volt; 2006.05.17. vásárlás: Zolone rovarölõ 30napos 159 Ft, Topsin-Metil gombaölõ perenosz+orbánc+ rothadás ellen 159 Ft. laza

#4798
Szia! nevet

Mi nem mertük itt északon, mert akkor bõven voltak éjjel fagyok, féltünk, hogy baja lesz.
Megvártuk a viszonylagos jó idõt, inkább késõbb mint túl korán elven dolgoztunk. nevet
Felétek is szépen alakulnak a dolgok, de hát ott lent délen érthetõ, hogy minden elõbb van jóval mint itt. kacsint Csapadék az ránk is ránk férne, már esténként megy a locsolás, nincs mese ha terményt akarunk.
#4797
Hello.
Mi már március 10.-én elültettük Link Link Link és ennek megfelelõen már szép nagyok és az áprilisi kiadós esõ tényleg jót tett nekik, de most már jöhetne egy újabb 20-as mm-ben, akár zivatar-ral is.

Utolsó észlelés

2025-05-07 15:18:54

Csesznek

12.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.