2024. november 21., csütörtök

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#60
Link

Link

Link
#59
Általában a szemtõl jobbra tehát keletre szokott nagyobb lenni a pusztítás.
#58
Végre megszületett ez a fórum, örülök neki! nevet
#57
Bakonyvár: Én nem várok Japánban akkora mellékes zûrzavart (a tájfun okozta károk adottak lehetnek) , hisz náluk bizony a tájfunvédelem nem mellébeszéd, mint az usában, hanem tény, példa erre: Okinawán a tenger felõl a több méter magas beton hullámtörõk, cunami-tájfun közös ellenszere.
#56
Nemtom észrevettétek-e újabb 2 rém születését?AL15 (Atlanti) és 13W (Csendes) ha jól írom a hamarosan viharrá váló depressziók nevét.
#55
Már összezavarodom,hogy ez milyen fórum...
Japánt (5-rõl már 3-asra gyengülve)elérte délrõl Nabi.Lehet,hogy nem izgalmas,de hasonlónak látom a helyzetet,mint az USÁ-ban.A japánoktól azért fosztogatást és lövöldözést nem várok...
Már a viharzóna elõtt akkora esõk voltak,hogy nekünk egész nyárra elég lenne - mi jön akkor ezután ?
#54
Köszi Kuzmi, majd kipróbálom, és összehasonlítom a NASA WW ugyanezen funkciójával.
#53
Igen, 90°-ban a függöleges rálátástól a vízszíntesig. Tulajdonképpen a 3D a hegyek, völgyek esetében a leglátványosabb. A lényeg elég idõt hagyni a letöltéshez, akkor a legélvezhetõbb az egész.
U.i. : Ezt az egészet legjobb lenne egy nagy LCD, ill. plazma TV-n vagy monitoron nézni, amely a falon van:nevet)
Nagyon látványos lenne...
#52
A Google Maps letöltött változatában lehet vertikálisan forgatni a dolgokat? Magyarul mûködik hozzávetõleg 3D-ben az egész? Mert ebben számomra eddig a NASA World Wind 1.3 igen jónak tûnik.
#51
A sok kmz fájlt nézve csak csorog a nyálam, egyszer talán nekem is lesz olyan netem, amivel ...
#50
Bakonyvár: Nem operálódik ki, mert van igazad, bizarr és egyben mélyen elgondolkodtató a helyzet, a világ önhatalmú rendõre most egyszeriben koldul, mi ez, ha nem a csõdje az"olajlobbi-kormányának".
#49
Link
ez egy másik link itt is, hasonló sok kzm file van, ami mögött lehívható kml file-k találhatók.
Na, szal eleget kutattam, most van egy hétre való nézegetni való.
További jó kutakodást!
#48
Találtam egy több ezer kmz fájt tartalmazó adathalmazt, amelyet fel kell tölteni a Google Earth-ra, ekkor megjelennek ezek a pontok. Majd rákattintva az adott pontra, linket kinál fel, ami az adott pont kmz file-ját lehívható azonnal, a Google meg is nyitja.
Egy pont egy kmz file-t tartalmaz, így nincs veszély, hogy lefagyjon a gép, a sok adat miatt.(kipróbáltam)
A több ezer pont(térkép) mind a Katrina pusztítása utáni helyzetet tartalmazza.
Ez eddig a legrészletesebb adatbázis, amihez hozzáengednek.
Érdemes legalább a ponthalmazokat letölteni, hogy bármikor az adott kép kmz file-ja hozzáférhatõ legyen.
Itt a adathalmaz linkja:
Link
#47
Hali! Bakonyvárnak igaza van, nem lesz kimoderálva, mert ezért jött létre ez a fórum, hogy ezeket itt meg lehessen vitatni.
#46
Vannak müholdfelvételek a hurrikán mozgásának írányaban, több száz is.
Itt a fõ link, ebbõl aztán le lehet menni alsóbb szintekre, ahol nagy felbontású képek is letölthetõk:
Link
Adott kockára kell ráklikkelni, és újabb ablakban további képsorozatokra lehet nyitni.
#45
A tv2 szavazásán 57 % nemet,43 % igent mondott Amerika /sic!/ segélyezésére.Remélem az a 43 % gyûjtést is szervez.
Másrészt az amerikai filmipar ismerõi (Dollármilliárdok a katasztrófák,borzalmak,gengszterek megjelenítésére) mondhatnák zavarbanegélyezzenek az ebbõl meggazdagodott hipermilliárdosok.(Az olajárrobbanásból meggazdagodó hipermilliárdosokról nem is szólva).
Elnézést,nem haragszom,ha kioperáljátok innen !
#44
Így van, ahogy MICImACK0 írta ill. interpretálta, a megfogalmazással különösebb gond ezúttal nem volt, így most éppen felesleges háborogni. Egyébként meg nem kell átlendülni a ló másik oldalára és azt várni, hogy a széles tömegekhez szóló lapok/portálok majd mindig az Encyclopaedia Britannica pontosságával és terminológiájával fogalmaznak. Az emberek nagy többségét ez ilyen mélységig egyszerûen nem érdekli. Örüljünk annak, ha nagy hülyeség nem hangzik el, mint ahogy a beidézett részben nem is hangzott el.
#43
Norbi: A 15km/h-ás haladás nem lódítás, egy trópusi ciklon vonulási sebeségét egy HF-hoz is nyugodtan hasonlíthatod (10-50km/h).
#42
Metficko: lefordítottam amit idéztél.

Van egy 300km átmérõjû hurrikán. Az egész rendszer 15 km/h-val halad, és a belsõ részeken a 180 km/h-s szélsebesség már némileg csökkent.

kicsit furán írta amit, írt, de én szerintem ezt jelenti
#41
Kuzmi, Japánt III-as fokozatú tájfunként éri el. A következõ 48 órában tájfun III, 72 óra múlva tájfun II, 92 óra múlva pedig I-es fokozató vihar lesz. Az elõrejelzés szerint nem fog a kínai szárazföldre belépni...persze, a természet szava fog dönteni.

Jelenlegi adatai:

Vízszintes sebesség: 18.52 km/h
Külsõ szélsebesség: 194.46 km/h
Széllökés: 240.76 km/h
Hullám magasség: 12.50 m

Azért így is tud kárt okozni. Maximum nem közvetlenül a tájfun, hanem a torrens áradás és a földcsuszamlás fog pusztítani.
#40
Ennek most egy kicsit ellent kell mondanom. Egyetlen trópusi viharra sem lehet rámondani, hogy a haladási sebessége 30-40 km/h. Sõt, az elmúlt egy, másfél év adatai szerint az esetek nagy többségében egy trópusi vihar akkor fokozódott a legjobban, amikor veszített a vízszintes haladási sebességébõl. A "tölcsér" = szem átmérõjével kapcsolatban igazat adok. Eddig 30-60 km-es szemet rögzítettem eddig. Bele kell gondolni. Ha egy belsõ mag átmérõje 300 kilométer, mekkora lenne a teljes viharrendszer? Vicc... Aki ezt írta, sokat nézte a "Holnapután"-t...

Snowhunterrel teljesen egyet kell értenem. Louissianában a mostani állapotot nem Katrina okozta, hanem a járulákos károk. Viszont arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a várost közel 1 millió ember elhagyta, amikor elrendelték a kitelepítést. Még a hurrikán érkezése elõtt. Töredelmesen bevallom, hogy rettenetesen csalódtam az egész amerikai Katasztrófavédelemben. Nem azért mert nem tudták megelõzni a bajt [ez majdnem lehetetlen lett volna], hanem amiatt a tehetetlenség miatt, ami azóta is zajlik a térségbe. Gondoljunk bele, 10,5 milliárd dollár, technika, hadsereg, Nemzeti Gárda, és egy hét sem volt elég az emberek kitelepítéséhez....közel 90 ezer ember még a városban lehet.

Végül, ami borzasztó. Mindenki New Orleansra öszpontosít, de a Katrina beljebb is pusztított, nem is kicsit...errõl sehol sem esik szó. Még az amerikai oldalakon sem...

[bocs a hosszért...]
#39
Az elõrejelzések szerint fokozatosan gyengül a NABI tájfun, már nem minõsitik vissza 4-es vagy 5-ös fokozatúvá.
Jelenleg 3-fokozatú és a következõ 48h-ban is az marad, majd fokozatosan csökken a besorolása.
Úgyhogy jelenleg nagyobb volt a riadalom, mint a valós helyzet azt indokolta volna.
#38
Józsi! De én engem még nem is az háborított fel hanem annak a tölcsérnek 300 km-es átmérõje, és 15 km/h-ás haladása. Én úgy tudom a legtöbb trópusi ciklon 30-40 km-t biztosan megtesz óránként.
#37
Ez nem elméleti szabály Bakonyvár, csupán azt takarja, hogy egy trópusi ciklon a fejlettségi szakaszának csúcsában addig marad, amíg adott a hõutánpótlását biztosító melegvíz, ezt vagy szárazfüld, vagy hideg óceán-tengervíz bomlaszthatja fel villámgyorsan.
A Katrinánál ez azért állhat fel, mert bizony "neki" nem volt hosszú fejlõdési lehetõsége, bizonyos, hogy a rövid pályafutása csúcsán volt partalépése elõtti órákban.
Tegnap este nem voltam pontos, hisz ha a Tájfunoknak széles kiindulási körzet adódott, akkor illik ezt a hurrikánoknál is megtenni, melyek Afrika Ny-i partjától végig Ny-i irányban, bizony egész a Sargasso-tengerig terjednek.
A partotérés leépülési következményét a belsõ, az egész rendszert mozgató 50km-es zóna "partalépése" okozza.

Norbi: Hát igen, ha az Antarkiszon 4000 éve nem volt még jég egy "tudományos napilap" szerint, akkor a tölcsér középpontjában is lehet 180km-es szél ...
Ezért mondom mindig, hogy könnyen tévútra viheti az embert a rengeteg internetes hír, melyek jó része egy rakás szemét ...
#36
Link
#35
"..A szombati mérések szerint az óránként 15 kilométeres sebességgel haladó forgószél ereje a 300 kilométer átmérõjû tölcsér központjában 180 kilométerrõl némileg csökkent,..." Komolyan mondom, hogy ez már õrület. Ezt a hírt Nabi tájfunról találtam a google keresõben. Itt a Hurrikánt, mint hatalmas tornádónak képzeli el a kedves újságíró? Hát no comment.
#34
Link
#33
Elismerem,hogy nem szokásom lemérni a hurrikánok erejét,de az információk szerint az öbölben ötös Katrina már csak 4-esként ért partot(ami még elég erõs),de a többi rendszerhez hasonlóan eseje gyorsan elfogyott.Sok hurrikánt figyelek (lásd RSOE adatbázis),de ilyen elméleti szabály nyomát sem vettem észre,hogy a szárazföldet elérõ hurrikánok,tájfunok a partot éréskor(tisztázni kéne persze a partot érést - széle,vagy közepe ?) a legerõsebbek.Ha az internetes portáloknak persze hinni lehet a Katrina a Bahama szigeteknél született - ez engem is meglepett,de tavaly is volt ilyen - ilyenek a szabályaik.
#32
2005.09.03 22:20:02 Meteorológia Forrás: Híradó Online
Okinavát hétfõn reggel érheti el a pusztító tájfun
Tovább közelít Japán partjai felé a roppant erejû Nabi tájfun, s bár hevessége szombaton némileg csökkent, a szakemberek attól tartanak, hogy a hét elejére ismét megerõsödik.
A Nabi (koreai nyelven"pillangó") tájfunt a japán országos meteorológiai szolgálat szakemberei pénteken az ötös kategóriába sorolták, ugyanúgy, mint a Katrina hurrikánt, amely szörnyû pusztítást végzett a héten az Egyesült Államok három déli államában. A szombati mérések szerint az óránként 15 kilométeres sebességgel haladó forgószél ereje a 300 kilométer átmérõjû tölcsér központjában 180 kilométerrõl némileg csökkent, így visszaminõsítették a négyes kategóriába, de nagy valószínûséggel ismét erõt gyûjt, s úgy zúdul a japán partokra. A Nabi szombat délben mintegy 1700 kilométerre délre volt Tokiótól. A tájfun északkeleti irányba tart, s a számítógépes elemzés szerint vasárnap vagy hétfõ reggel éri el az ország legdélebbi szigetét, Okinavát. Ha itt nem változtat irányt - ami gyakran elõfordul - és nem fordul a Koreai-félsziget irányába, akkor kedden eléri Kjúsút és Sikokut.
A Nabi a 14. tájfun a térségben az idei tájfunszezonban, s a harmadik lesz, amely az idén a japán partokra zúdul. A legutóbbi - a Mawar - egy héttel ezelõtt söpört át az ország középsõ részén, de az jóval gyengébb volt, mint amilyennek a Nabi mutatkozik.
Tavaly tíz tájfun pusztított Japánban. Kétszázhúsz halálos áldozata volt az elemi csapások e sorozatának, és tetemes anyagi kár járt a viharok nyomában.

kz: Remélem a Golf-áramlatról hallottál:nevet)
#31
1 biztos: ÉN VAGYOK A 30. HOZZÁSZÓLÓnevet
#30
Köszönöm Snowhunter!
#29
Nem tévedsz KZ, bizony Afrika elõtt.
A hurrikánok másik "válfaja", mely Észak-Amerika csendes óceáni részében ténykedhet (Mexikó-usa nyugati partja), a Panama-szoros feletti vizekben (a csendes-óceáni részben) születik.
A tájfunok "szülõhelye" azonban széles lehet, a Fülöp-szigetek környékétõl egész Mikronéziában, a Marshall-szigetekig.
#27
Lenne egy kérdésem.Ha jól tudom az ameikai hurrikánok Afrika partjainál keletkeznek.Ha tévedek igazítsatok ki!
Az ázsiai tájfunoknak hol van a "bölcsõje",hol keltkeznek?
#26
Picit utánaolvastam, és mondhatom, hogy egy trópusi ciklon a patraszállása elõtti órákban a legintenzívebb, ha a tényezõk adottak (a legfontosabb a meleg óceán-tengervíz, ami a Karibi-térságbõl usa felé vándorló hurrikánoknál adott) hozzá.
Aztán a partaszállásuk után gyors leépülés, esetleg alacsonyabb szélsebességgel átmenetileg új egyensúlyi állapotot vehetnek fel, maximum 24 óráig, ám a leggyakoribb a gyors leépülés, melynek átmeneti vonzata a csapadékintenzítás növekedése.
(az egyensúlyi állapot a ciklon fejlõdési maximuma).
A szerkezetükrõl pedig annyit illik tudni, hogy átlagban a szem körüli 50km-es sávban van a legerõsebb csapadék és szélerõsség, és a 150km-es sugarú körben van a 118km/h-át meghaladó szelek öve.
(ennél ugye csak erõsebb lehet a szélerõsség, és a méret is lehet nagyobb).
Ennek fényében hangozzanak a késõi leépülés, és a szemtõl való 50km-es távolságban való pusztítás "vádjai".

Továbbra is tartom, hogy a károk legnagyobb része a gátrendszer szakadása okán következett be, ezen gátaknak már a hurrkán ideérkezése elõtt annyi volt, egyre több vélemény hangozik el, hogy egy ötös hurrikánt ki sem bír (ahogy nem is), ez aztán a tervezés, melyben a biztonsági túlméterezésnek helyet kell(ene) kapnia.
#25
Akkor szerintem tévedsz, hisz a "partraszálláskor (elõtte.utána egy-két órával)" legerõsebb egy trópusi ciklon.
#24
A késõi gyengülésen azt értettem,hogy 200 km/h felett érte el a partot,s csak utána gyengült le és New-O. gátjainak már akkor annyi volt .Bocs ,ha tévedek !
#23
Sajnos a gazdag országok mindegyikének megvan az a rossz tulajdonsága, hogy el vannak maguktól szállva, és úgy gondolják õket nem érheti meglepetés. Hát itt van. Lefogadom hogy a szegény országok fogják a legtöbb pénzt küldeni majd a segítségre szorulóknak.
#22
A késõi gyengülés okán kérem szakemberek megerõsítését, mert szerintem a 12 órán belül trópusi viharrá szelidülése egyáltalán nem rendkívüli.
Mint mondottam, a "nagy fellélegzés" akár jogos is lehetett volna, hisz maga a hurrikán nem tombolt az átlagosnál jóval hosszabban a szárazföldön, csupán azzal nem számoltak, hogy a gátrendszer (aminek teherbírásáról máris fellebbentek erõs kritikák) nem bírja a terheket.
#21
Azt azért ne feledd Bakonyvár (amellett, hogy van igazad), hogy a gigantikus pusztítás nagy része New Orleans elöntése okán jött létre, tehát nem közvetlen a hurrikán okán, hanem közvetetten a várost és környékét védõ gátak (hisz több méterrel a tenger szintje alatt van a város) átszakadása okán.
Ezért a közvetett okért ugyan a hurrikán a felelõs, ám ne feledjük, hogy a kormányzat finoman fogalmazva nem tette meg a szükséges védelmi kötelezettségeket.
Sajnos saját bõrükön tapasztalták meg, hogy a holland minta átvevõdése ajánlatos lett volna (náluk van a legfejlettebb védelmi rendszer az egész világon).
Amellett, hogy a legnagyobb hatalom a rövidtávú megelõzõ és a már megtörtént katasztrófa utólagos tevékenységével (avagy annak nemlétével) is megbukott.
Összegezve azt hitte volna az ember, hogy az Andrew elég okulást adott nekik.
#20
Amikor Katrina Miami-nál járt az elõrejelzések inkább keletebbi partot érést jósoltak a Mexikói-öbölben.Mindenesetre ekkora S alakú útvonallal nem számoltak.Amikor mélyen nyugatra hatolt és észak felé fordult már látták,hogy N-O. térsége veszélybe került,de ilyen hirteten erõsödést és késõi gyengülést talán maguk sem gondoltak.
Szerintem ilyen(idõben és térben) rövid pályájú hurrikántól nem vártak ekkora csapást,ha igen,akkor nem lehetett elég idõ a politika meggyõzésére(milyen "veszélye van a vaklármának" ,mondhatták - majd a valódi veszélyt nem fogják komolyan venni).Ez a Tsunami effektus - már 6,5-ös földrengésnél is kiadogatták,pedig a 9,5-nél vagy kétezerszer gyengébb.
A hurrikán átvonulásakor a média azt harsogta,hogy a hurrikán szeme elkerülte N.O-t,megmenekült,meg hogy gyorsan legyengült.Ebbõl is látszik,hogy a mûveletlenség nálunk trónon ül - ki látott már szárazföld felett 5-ös hurrikánt ?Másrészt a hurrikán szemétõl 50 km-re is majdem akkora a pusztítás,legfeljebb pár órával rövidebb.
#19
Link
#18
Szerintem a Nabi tájfun lesz Észak-Kórea veszte. Nagyon elkaphatja a "Két-Kóreát", de Kina azon területe is kaphat ami most is kapott.
#17
Bakonyvárnak: Megközelítõleg meglehet becsülni a trópusi viharok útvonalát. New Orleans esetében elsõ becslések azt jelezték, a hurrikán szeme áthalad a városon. Nem így történt, de a járulékos hatások ennek ellenére szörnyû pusztítást végeztek. Ráadásul, egy ilyen vihar kiterjedése több száz kilométer...
#16
Igen, nyugodtan lehet szökõárnak nevezni, mivel a pusztitási mechanizmusa megegyezik a geológiai eredetü tsunamival.
#15
Amúgy nemtom hogy ilyen esetben a szökõár, mint fogalom tökéletesen használható-e a hurrikán által kupolaszerüen feltorlaszolt vízre, de talán igen. Ha nem javítsatok ki.
#14
A Nabi tájfunt egyelõre visszaminõsítették IV-es fokozatra, de így is 13-14 m-es szökõárral közeledik Ázsia partjaihoz. Feltételezett útvonala-> várhatóan egyenesen telibetrafálja Dél-Kóreát.
#13
Köszi KP!
#12
Nem vettem észre ezt a fórumot,így máris rossz helyre írtam a Nabi tájfunról.Azt kérdeztem a Naplónan,hogy A tegnap 5-ös(szuper) tájfun ma már csak 4-es és Korea-Japán térsége felé tart.Tovább erõsödhet,de gyengülhet is még(lásd Katrina),de kiszámítható-e a végleges útvonala ? A rövid életû Katrinánál egy kissé elszámolták erejét és irányát is.Több nap kell az evakuáláshoz mint amennyit kaptak rá az USA-beliek.
#11
Üdvözlöm a fórum megszületését!
Köszönöm!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-21 13:02:19

Tát - Kertváros (106m tszf)

6.0 °C

27005

RH: 62 | P: 1006.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.