2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#4735
A monilia fertõzés felénk a meggy szirmán látszik, bár háromszor permeteztem. Azért úgy néz ki, hogy a szirmok hamarabb fognak lehullani, hogysem átterjedjenek a bibére, esetleg a fás részekre. Városi hõsziget, barack: a Magyar kajszi totálkáros, a késõbbi fajták 2,5 - 4 m alatt totálkárosak, felette tizenegynéhány fán max egy család lekvármennyisége jön össze.
#4734
Igen, az idén eddig a tafrina, és a monília sem támad komolyabban...A meggyet még nem volt idõm permetezni monília ellen, még sincs eddig gond, persze ez lehet h holnap már ez így nem lesz igaz... Jó hatású lehet a fertõzött levelek eltávolítása , fõleg fiatalabb fáknál az õszibarack/ tafrina esetében.
#4733
A tavaszi fagyok után mindenhol figyelem a növényeket különbözõ fekvésekben, sok meglepõ helyen láttam fagyást vagy nem fagyást, de amit ma láttam Zalaegerszeg mellett egy völgyben, a Válicka-patak partján, arra nincs szó Link
Teljesen ép diók vannak a völgyben Link Link
Hihetetlen Link
Ez egy másik fa a fõút mellett is teljesen ép Link
Ha tippelnem kellett volna, azt mondtam volna, hogy itt még a gyökere is kifagyott, erre teljesen épp.
#4732
Köszi a tanácsot! nevet Hellyel-közzel van, inkább csak 1-2 alkalommal, de volt olyan év, amikor idõ hiányában kimaradt. Ez nyilván nem tökéletes így, ezt tudom.
#4731
Igen, és ha késõbb védekezik érdekes módon lehullanak a fertõzött levelek és csak az egészségesek maradnak meg. A lombozat sokkal lazább lesz.

Idén csínnyán bánok a permetezéssel. Iszonyatosan drága Agrol plusz+ bordói lé = 4700 Ft és ez csak a lemosó permetezés. Azért ennyibõl õsszel tudok venni 20-25 kg különbözõ féle gyümölcsöt.

Egyébként Hevesen termelõtõl tudtunk venni 90 Ft-ért 1 kg almát egészen március közepéig !
#4730
Az idei évben nálam a tafrina nem jelent meg az õszibarackfáimon, annak ellenére, hogy két olyan fám van, amik ha csak meghallják, hogy Magyarországon valaki kiejti azt a szót, hogy tafrina, már attól összepöndörödik az összes levele.
Az oka az, hogy nagyon száraz idõ volt akkor, amikor kibújtak a levelei.
Ha a kibújáskor nem kap nedvességet, akkor gyengébb a fertõzés, mert utána már nem kapja el annyira.
Viszont ha elkapta, akkor már minden napos permetezéssel sem lehet megállítani.
A megelõzés segít egyedül.
#4729
Tafrina (levélfodrosodás) ellen is védekezz (ha az nem volt), évente 2 - 3 permetezés általában elég.
#4728
Tafrina legfõképpen.... meg az építkezéskor egy Bobcates megfelezte a fát. (Nem minõsíteném ezen tettet, pedig nem is volt útban a fa....) Amikor miénk lett a telek, már késõ volt segíteni, szinte csoda, hogy még hajt, de hajt, minden évben (már 8 éve), kertészmérnök nagybátyám legnagyobb meglepetésére komoly hajtásokat hoz. Lemosó permetezés és nagyjából a "kötelezõ" permetezések megvannak minden évben, túlzásba nem viszem, leginkább idõ híján. Tavasszal kap mindig tápanyagot, öntözés van, amikor kell. (most tavasszal is....) A kert csak abszolút hobbi, elõfordul, hogy átmenetileg hanyagolódik.

Igen tudom, nem sok értelme van kínlódni vele. De hozzánk nõtt, a gyerekek epernyefának keresztelték el.nevet Egy régi fajta, pontosan nem tudom mi, de az a nagyon zamatos, magvaváló fehér húsú barack, ami a piacon már nincs. Csendes magányodban azonnal a fa alatt, esetleg fürdõkádban fogyasztandó, mert igen lédús.nevet
#4727
Hogyan harcoltok? Mi baja az õszinek? Levélfodrosodás? (Sajnos a tafrina ha elhatalmasodik a fán, elpusztíthatja, gyengévé teszi...) Ha gyenge, nincs jó helye, túl kényes ki kell venni, bármilyen szomorúan hangzik is. Amelyik kis gyümölcsfa nem hoz megfelelõ hajtást 2 év után sem, kitakarítom. Nem érdemes bajlódni vele, persze meg is adom amit lehet, tápanyag, öntözés (a kertben) , a lehetõségek szerinti védekezés a betegségek ellen. Öntözni kell, szomorú, a tavalyi aszályra a jelek szerint még kutyább jön az idén....
#4726
Muszáj lesz felszerelni az öntözõslagot, beüzemelni a szivattyút. Itt megint nem volt semmi. Szépen kimaradtunk a hétvégén is. Be kell locsolni a Stompot mert máskülönben nem ér semmit.
#4725
Visszatérve a múltkori fagyokra: kevesebb cseresznye és körte mutatkozik. A szilvafa még soha nem termett igazán, nincs viszonyítási alapom. Ezek mind teljes virágzásban kapták a fagyot, a minimum itt -2,1°C volt. Majd meglátjuk, mit tudnak beérlelni... A fagyok idején már levirágzott sárgabarack most bíztató képet mutat, de azon is kevesebb a termés és sok maradt apró, azok lehullanak. Az almafa és a meggyfa most tombol teljes virágzásban. Az õszibarack mindig egy nagy kérdés (szintén teljes virágzásban volt), minden évben harcolunk az életéért, ápolásra szorul, de rettentõ finom a gyümölcse. Így, ha egyetlen szem terem rajta, az is örömünnep...
#4724
A barackfán a teremést itt nem kell ritkítani (a -4fok megtette), de azért lesz sárgabarack(hagyott rajta), kevesebb mint tavaly.
#4723
Félárnyékba a babfélék jók. Paradicsomot lehet, de pár tõ paprikával is érdemes kísérletezni, 20.-a után szoktam, vagy lefagy vagy nem ! laza
#4722
Ritka az olyan év hogy locsolni kell, hogy ki keljen a krumpli. kacsint
Link
#4721
Palántát nyomtatok már? Félárnyékos félig napos helyre mit érdemes nyomatni? A kajszifát sikerült megmenteni, éjfélkor lefekvés elõtt bekapcsoltam ezt Link és reggel fél hétkor meg lekapcsoltam, tele van barackkal. nevet
#4720
Adom én is nevet, bár a kukoricát még nem nyomtam el de mostmár ez a nedvesség elég lesz, ha szinten marad, a babot is érdemes lesz megpróbálni elnyomninevet
#4719
Sziasztok. nevet
Tegnap kitekertem a kertbe és örömmel tapasztaltam, hogy minden szépen kibújt. Ezek a jelentõs mennyiségû esõzések most nagyon áldásosak. Már a csemegekukorica is kikelt.
#4718
A kajszi nálam örömteli mértékben vészelte át a fagyot, persze van némi kár, de termés is lesz ha minden jól megy!
#4717
Köszönöm a választ.
#4716
A betyárját: Felén még csak most dobja le a virágokat. Legalább 3 héttel van elõbbre délnyugat ! A füge meg csak most pattant meg.

Szerencsére nincs olyan nagy fagykár ahogy gondoltam. A kajszi sínylette meg legjobban. Az alma körte szilva meg még most virágzik csak igazán !
#4715
A fagy önmagában nem veszélyes idõjárási jelenség, emiatt a veszélyjelzõ rendszerben NEM LÉTEZIK többszintû riasztás rá. Egyfokozatú, elõzetes figyelmeztetés létezik fagyra!
#4714
Szerintem felturbózott anya fa gyökér-sarja. Van ilyen a cigánymeggyek közt is. Ha fûnyíró, vagy goromba gumi csizmás ember,(?) vagy gyomorrontásos kutya-macska-róka,pocok nem megy arra, akkor hurka pálcázva,és le hálózva-árnyékolva tényleg termést hozhat. nevet nevet
#4713
Hehehe nevet kitartó fácska nevet nálatok tényleg lehet kaszálni a gyümölcsöt vidám
#4712
Bussay doki kajszija Csörnyeföldön, elég jól áll Link laza
#4711
Feltétlen nézz körül Szegeden néhány üzletben. A Bartók téren és a Csap utcában is van egy "gazdabolt" féle üzlet. Én tavaly a szomszédtól kaptam "faparadicsom" magokat. A palánták már kiültethetõ állapotban vannak. Nagyon kiváncsi leszek rájuk. nevet Szerintem 1 hét múlva ki is mennek a kertbe. nyelvnyujtas
#4710
Van-e valakinek Chocolate Cherry paradicsom vetõmagja?
#4709
Remélem megmarad belõle legalább egy szem laza
#4708
Megnézzük majd valamelyik bulvárTV-ben. Tényleg vicc.
#4707
Viccesen fognak kinézni a földön pirosló meggyek nevet
#4706
Az egyik kedvencem, a virágzó repcemezõ Link Link
Korai cseresznye Csörnyeföldön Link

beillesztett kép



És valószínû a világ legkisebb virágzó meggyfája nõtt az udvarunkban Link Link Link
#4705
Nem, már 4 éve a földbe vannak laza Azt mondták, hogy 3 év után fog teremni, tavaly volt is 5 almánk, idén ennek a sokszorosára számítok. vidám
#4704
Hello Floo.
Itt lehangolóan siralmas a helyzet. szomoru Most nagyon sok csapás érte a kajszibarackokat Szeged keleti határában. Elõször a februári (a számomra még mindig kérdéses) extrém minimum, most meg az áprilisi fagy. Télen a fa alsó 2-3 méteres részén fagytak szanaszét a virágrügyek, most pedig a tetejérõl is levitte az épen maradtakat. Itt csak egymás fejére fogunk barackokat osztogatni.
#4703
Végre itt is virágzik a kajszi, mai kép az udvarból Link Link laza
Ejj, mégis igazuk van a szakembereknek Link laza laza

Jól sikerült a monília elleni permetezés, még a termésritkítás is szükséges lehet Link Link Link Link
#4702
Rég jártam itt.

Sajnos keserû munka jut erre a hétre, a belvíz utóhatása miatt kipusztult gyümölcsfák kivágása és sok még élõ fa elszáradt ágainak levágása (fõként szilvákat érinti), ezt ellensúlyozza a két tavasszal ültetett díszfám eddigi sikere, a konténeres nyírfa már lombozódik, a szabad-gyökeres kis-levelû hárs már rügypattanás elõtt áll.

Van egy örömöm is mára, a savasodó csernozjom kerti talajt (az tél elején mért pH=4,5...) fahamuval kezeltem a télen, a kémhatás javítása mellet a hamu tápanyag-tartalma is vezérelt.
A kezelt földön az elsõ mérésem ma történt meg, a mért pH=7!
A kevés tavaszi csapadék miatt lesznek még ellenõrzõ mérések is, ám örömömre szolgált a mai mérés is (a kényes zöldségféléket ültetjük kert hamuval kezelt felére).
#4701
Eltelt egy hét, és talán látszik valami cseresznye maradék.Még fenn vannak a csészelevelek,itt ott zöld a gyümölcs kezdemény.
Más különben meg megmaradtak az õsi kártevõk, a fekete cser.levéltetû nagyanyóján rajta volt a bundabugyi, mert csak kelnek a téli -20 fok ellenére. laza Nem akartam éppen levágni ezt az ágat, de le kellett volna. Néha jobb a mechanikus védekezés, ha a téli, nevikénes lemosó elmaradt. szegyenlos
Link
A szilva fácskám már 4. éves, sajnos most se tudom meglátni, ízleni a gyümölcsét. Még a gyenge levelek is elfagytak, pedig 2 méterre van a csercsitõl.. szomoru
Link

#4700
Még majdnem gondolkozok én azon, hogy konténeres törpe gyümi fákat fogok beszerezni, a kamrában, garázsban,üvegezett teraszon ki teleltetem, mint sokan a leandereket.
Ha jön az ilyen meglepetés fagy, akkor még van esély arra, hogy vissza teszem pár napra a védettebb helyre. kacsint
Olvasom, hogy ilyen szeles és több órai fagy ellen a fóliázás sem volt hatásos, az csak kb:-2-4 fokig bírta volna. szomoru
#4699
Itt van egy érdekes cikk a fagy elleni védekezésrõl. Jéggel a fagy ellen Linknyelvnyujtasalinkavilag&Itemid=2
#4698
Én is furcsállom egyébként, hogy a mai világban, amikor minden információ elérhetõ, minden eszköz beszerezhetõ, nem tudják mérsékelni a tavaszi fagykárokat.
40-50 évvel ezelõtt sokkal nehezebb lehetett, bár a régebbi korokban is megvolt az elõnye.
Ugyanis ha van egy ültetvény, ami hoz több millió, több tízmillió forint bevételt, de lefagy, akkor érdemes ráfordítani több százezer forintot is a fagyvédelemre.
Annyiból meg szerintem lehet mérsékelni a károkat, megvannak ennek a módjai.
Ha -7-8 fokról felviszik -2-3 fokra a hõmérsékletet, már nincs akkor gond.
Persze ha fizet a biztosító vagy az állam vagy akárki, akkor nem érdemes veszõdni vele, csak épp a boltokba, zöldségesekbe nem kerül magyar gyümölcs, hanem a külföldi gazdaságot erõsítjük, míg a magyar gyengül.
Jégesõ ellen véd a jégháló, aszály ellen az öntözés, a nagy csapadék, esetleg belvíz ellen a csatornarendszer, tavaszi fagy ellen a védekezés, egyedül a téli fagy ellen nehezebb védekezni, ugyanis ott nem szabad a növényt túlzottan felolvasztani, mert tönkremegy, illetve -15-25 fok között, fél méteres hóban füstölni nem kicsit macerás.
Ez korábbi hozzászólásom ezzel kapcsolatban Link , de a füstölést is lehet ilyen nagy területeken is hatékonyan használni.
#4697
Szépek. Kellet is már megérkezniük (4 éve rendelt ) laza nyelvnyujtas
Gondolom már nem konténerben vannak.
#4696
Ma reggel a Kossuth rádió Falurádió mûsorában panaszkodtak a gazdák a nagy Húsvéti fagykár miatt , hogy nem jelezték elõre, hogy ilyen nagy fagy (-7 -11fok !) lesz. Szerintem lehetett tudni és jelezték is, de ekkora több óráig tartó hideg ellen szinte lehetetlen védekezni. A szabolcsi gazdák szerint ez már a hetedik év, hogy az idõjárás elviszi a termést. szomoru
#4695
Igen, szerencsére zöldek a bibék. (A méhes képen látszik is egy.)

Érdekes módon a fának egyelõre csak az egyik fele nyílik, ez egy palakerítés, illetve egy pár méterrel amögött álló ház felé néz.
#4694
Kb a miénk is ilyen állapotban van most mint a tiéd virágzás szempontjából!Tiédnek zöld a belseje a virágnak,mert a képbõl nem derül ki!?
#4693
A 4 éve rendelt oszlopos almafám:
Link
Link
#4692
Érdekes. Mondjuk lehet, hogy egy picit késõbb érõ cserkónk van, aztán éppen annyival volt "hátrébb", hogy átvészelje a hideget.
Zúg a fa: Link
Link
#4691
Nálunk is csak duzzadó rügyek voltak a cseresznyén,és mégis teljesen lefagyott egy két virágban látok cseresznyét annak ellenére most már gyönyörûen virágzik a cseresznye a virágján semmiféle fagyást nem látni csak a bibéje barna sz összesnek!
#4690
Itt a szomszéd kajszija 3 hete, míg a cseresznyénk 2 hete kezdett el virágozni.
Fagykárt szerencsére nem szenvedett: Link
#4689
Anyumnál, Mihálygergén és itt Tarjánban sem láttam érdemleges fagykárt (a tulipánfák virágai fagytak le). Most kezd virágozni a barack, a cseresznye és a szilva. Az általam látott fákon hiánytalanul kinyíltak a virágok. vidám
Majd lefagynak késõbb. Június 1-ig (ekkor fagyhat utoljára) még sok lehetõség van szomoru
#4688
Úgy néz ki, a márciusi fagyos napok ment(h)ették meg a környék fáit-növényeit, így azok nem igazán tudtak fejõdni. Az erõs fagy idején pl. a cseresznyénken még csak duzzadó rügyek voltak, így el tudták viselni a -4.9 fokos fagyot. Alig embermagasságú két kis barackunk pedig elõször virágzik, mindkettõn kb. 10-10 virág van. A szõlõ még szinte teljesen csupasz, nem nagyon látszik még rajta a tavasz. Dió ugyanez. Szóval úgy néz ki, ha az elkövetkezõkben nem jön komolyabb hideg, itt megúszhatjuk bárminemû fagykár nélkül.
#4687
Idén késõn kezdett virágzani a barackfa és nagyon elhúzódik a virágzása. Most már a végén tart,de még van rajta virág. Lefújtam az este.
#4686
Dehogy felesleges, ha még virágzik, vagy pont most van vége a virágzásnak, akkor nyomassad meg még egyszer!
Hol tart most?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 19:18:40

Csesznek

6.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.