2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#4585
Már mondtam a testvéremnek, hogy hozza már el a fényképezõt, de mindig elfelejti. Majd azzal tudok makroképeket készeti a megfagyott virágrügyekrõl, de hogy melyik nap azt még nem tudom.
#4584
Fényképezõgééééééép!
A környezõ kertekben is nézz körül, annak örülnék, ha találnál valahol ilyen külterületi, gyéren lakott helyen kivit.
a 2003-as télen a szegedi állomás 25,2 fokos értéke mellett is biztos voltak ilyen vagy még durvább károk, bár akkor még sem Te sem én nem foglalkoztunk ezekkel.
Fényképezzed le ezeket a kajszikat, kérj valakitõl egy gépet.
#4583
Lenne egy kérdésem a mai nap folyamán a körtefán észrevettem,hogy a virág rügyeket valami lerágta több helyen is teljesen,elõször a madarakra gondoltam amik elég sokan vannak,de jobban szemügyre véve olyan mintha kisebb legyeket vettem volna észre a friss hajtásokon,a kérdésem az lenne,hogy valóban legyek rágják a fámat,ha igen akkor milyen szerrel lehet ezek ellen védekezni!
#4582
Jójó, valóban nem az anyag párolog, hanem a nedvesség róla laza
Elég gyorsan elpárolognának a mûszerek laza
Köszönöm a kiegészítést, igazad van!
#4581
Hello Floo.

Összesen 3 kajszibarackom van. Van egy 20 és kettõ 8 év körüli. Az idõsebb fán, ahogy mondtam csak nagyjából 2,5-3 méter fölött jelennek meg a virágok. A fiatalabb fáknál csak a legfelsõ részükön van néhány virág, mert azok ugye még nem olyan magasak, csak olyan 3 méteresek lehetnek. Megvizsgáltam alul a virágrügyeket és ahogy hozzájuk érek csak egy picit is, lepotyognak. A levélrügyek azok épek. Én is most már egyre biztosabb vagyok abban, hogy nálam nem -22,5 C volt a minimum, mint az OMSZ-nél.
De ahogy írtam, melettünk lévõ kertekben az összes kajszi így járt. Felül virágos, alul még bimbó sincs. A kert leghátsó részében egy bazinagy kajszi átlóg a szomszédból és nála is ugyanez van. Hozzáérek azokhoz az összezsugorodott, néhány mm-es, sötét kis virágrügyekhez és belepotyognak a tenyerembe. Ahogy megkapták februárban azt a kritikus elfagyási szintet, azon a fejlõdése ponton maradtak a virágrügyek. ILYET MÉG NEM LÁTTAM!!!
De sajnos ezt most így hiába írogatom, ezt látnod/látnotok kéne!

#4580
"...a kisugárzás miatt az érzékelõ anyaga jobban párolog, az erõs párolgás hõvesztéssel jár..."
Ez azért nem teljesen okés így, ebben a formában. nevet
Ha nem nedves a felülete, nem párolog arról semmi, fõleg nem az anyaga. Nincs mindig páralecsapódás, hogy nedvesedjen a felület, emisszió viszont igen (még nappal is), ami nem más, mint a hõ kisugárzása a környezetbe, s amely minden testnek, anyagnak jellemzõje, de mértéke más és más. A fémeké pl. elég nagy, a mûanyagé jóval kisebb, hozzáteszem, befolyásolja a test színe is a sugárzással leadható hõenergia nagyságát. Árnyékolóval ezt a fajta hõleadást vonjuk ki a forgalomból, s mivel ez nem elhanyagolható nagyságú, ezért különböztetünk meg árnyékolt és radiációs hõmérsékletet.
Még annyit a pontosság kedvéért, hogy a hivatalos rad.min hõmérõ nem higanyos, hanem alkoholos.
#4579
Igen, rosszul.
Az árnyékolónak nappal a napsugárzás miatt van jelentõsége, hogy ne mérjen magasabbat, ahogy írod, éjjel pedig a kisugárzás miatt az érzékelõ anyaga jobban párolog, az erõs párolgás hõvesztéssel jár, ezáltal jobban lehûl magát az érzékelõt rejtõ "doboz". Ezért van az, hogy a talaj fölé 5 centivel kitett csupasz higanyos radiációs minimummérõ is sokkal hidegebbet mér, mint a levegõ hõmérséklete 5 centiméteren.
Ezért van, hogy +3+4 fokban jeges a kocsi teteje vagy a szélvédõje.
Úgyhogy nem véletlenül kérdeztem, emiatt éjszaka biztosan alámérsz 1-2 fokkal.
Hogy pontosan mennyivel, az a mérõ anyagának függvénye.
#4578
A pontosságában megbízom, 2 m magasan van, de nincs ellátva szabványos árnyékolóval. Úgy gondolom az árnyékolónak csak akkor van jelentõsége amikor sütheti a nap. Télen éjszaka szerintem ennek hiánya nem lehet gond. Annyi, hogy reggel megnézem a memóriában az eltárolt minimum T-t. Vagy rosszul gondolom? nevet
#4577
Pontos hõmérõvel és szabványos árnyékolóval mérsz?
Ha Nálad -24 fokban nincs vesszõkár az õszin, képzeld el mi lehetett ott, ahol komoly vesszõkár van, és ahol a cseresznye ága lefagyott.
Az olaszországi Pó-síkságon látni olyanokat nagyobb téli hideg vagy tavaszi fagy után, hogy olyan sík a vidék mint az asztallap, megy az ember kocsival, és egyik helyen le vannak fagyva növények, odébb 2 km-rel meg semmi baja ugyanazon növényeknek, és közben ugyanolyan sík, ugyanolyan minden.
A cseresznye, meggy, szilva, körte, alma azért nagyon bírja a hideget.
#4576
A fokhagymát eddig még nem locsoltam, annak is jól jött a februári vastag hó. Október 17-i állapot Link , most Link .
#4575
Persze hogy semmi baja. nevet 2003 nagy havas hideg tele után is rekord meggy és cseresznye termés volt a környéken, pedig aszályos forró nyár kínozta a vidéket. Akkor is nagyon jól jött a 100 mm-nyi januári + februári (többnyire) hócsapadék. A repcét pedig idén a száraz õsz kínozta inkább és a nagy hó elõtti hideg, nem pedig késõbb a vastag hó fölötti. Ahol több esett õsszel Link , ott jobban telelhettek.
Nagyon szépen indul az összes gyümölcsfám, áldás volt a februári 55 mm-nyi hócsapadék!
Mellesleg a szegedi minimumok általában 2 fokkal alacsonyabbak amit én a falu északi szélén mérek, mert az hideg fekvésben van.
#4574
Nálam egyszer mértem -24 fokot és háromszor -22 fokot. Akkor azt hittem mindennek vége, de hála istennek nem. Az tiszta sor, hogy az õszi és a kajszi 80-90%-os virágkárt szenvedett, vesszõkár viszont nem keletkezett. A többi fajtának, cseresznye,meggy, alma, körte, szilva semmi baja.
A szõlõ is jól átvészelte, egyedül a káki és a kivi fagyott el a takarás felett.
#4573
Az iklódi állomás -3,2 fokos minimumot mért tegnapelõtt reggel, a kajszi az állomáshoz nagyon közel 1 méteres magasságban ilyen Link
Egyébként elvirágzott Link
Nem volt egy fagyott rügy sem a kajszikon, az õsziken sem, végigjártam a környéket és néhány völgyben lévõ falut, nem bírtam találni egy fagyott növényi részt sem.
Nem is nagyon értem.
Talán tényleg az aszály miatt kiszáradt növények jobban bírják ilyenkor a fagyot.
Más ötletem nincs.
Aztán lehet, hogy a -3 fok úgy egyébként sem károsítja még õket.
#4572
Szóval az a szegedi -22,5 fok nem hiszem, hogy ilyen komoly károkat okoz.
Egyrészt azért nem, mert errefelé is voltak az elmúlt 7-8 évben -20-23 fok közötti értékek, és kajszi, körte sehol sem fagyott le.
Elsõre azt gondoltam, hogy mivel az Alföld sík, a hideglevegõ derült, szélcsendes éjszakán jobban elterül, mint dombvidéken (ahol a dombok közötti völgyek jobban polarizálják a hõmérsékletet, és magasabban fel tud telni a völgy hideggel), ezért a 2 méteres hõmérséklethez talán hidegebb hõmérséklet tartozik 1,70, 1,30, 1, 0,7 méteren.
Elvileg ez lehetséges lenne, de mivel a kajsziról, ahogy írod, 3 méteres magasságig lefagytak a virágrügyek, tehát a 3 méteren lévõ kajszivirágot nem befolyásolja, hogy 1,2 vagy 0,7 méteren hány fok van.
Hogy a törzs esetleg hidegebbet kap, nem tudom, befolyásolja-e a virágokat fent, de nem hiszem.
Illetve a szegedi -22-23 fokhoz ugyanúgy -27-28 fokos radiációs minimum tartozik, mint egy kanizsai vagy sármelléki -22-23 fokhoz.

-22,5 fokban szerintem még nem fagy le a körte, illetve a kajszivirág sem ilyen mértékben ahogy Te írod.
2005 február 8-9-10-én reggelre -21-25 fokok voltak errefelé a sík és völgyi fekvésekben, -20-22 fokokban semmilyen kajszifagykár nem volt Letenyén, Muraszemenyén, és a környéken.
Egyre több több olyan eset (õszi paprikaelfagyás +3 fokban, füge elfagyás lakot területen -15 fokos érték mellett, stb.) után szinte biztosra veszem, hogy arról van szó, hogy a szegedi állomásnál sokkal rosszabb "fekvések" is vannak abban a térségben, tehát a Te kertedben egészen biztosan nem -22,5 fok volt, hanem inkább -24-25 fok lehetett.
Mint ahogy Pécstõl délre egy völgyben lévõ faluban néhány éves diócsemeték fagytak ki és cseresznye ágak fagytak le, amik szintén -25 fok körüli, vagy akár az alatti értékekrõl árulkodnak.
Elég erõs a gyanúm, hogy az ország déli felén ezen a télen -29-30 fokot is lehettek bizonyos fekvésekben, kár, hogy senki sem tett ki egy ilyen helyre mérõt.

Ez meg a legjobb Link
Sokszor írtam, hogy szerintem sokkal nagyobb károkat okoz a gazdaságnak egy havas hideg periódus -20-25 fokos hõmérséklete, mint egy hónélküli száraz fagy, és erre most itt a bizonyíték.
Ahogy a Nagykanizsa-Lenti vonalon kocsikázok, a repcék gyönyörûek, pedig ennél "repceellenesebb" tél és tavasz nem kell.
2 héten át minden éjjel -10-14, két éjszakán pedig -15-18 fok közötti hõmérsékletek voltak, és nagyrészt hó nélkül, sõt, mivel õrült szél tombolt végig, így a nyitott helyeken lévõ vetésekrõl egy az egyben levitte a szél azt a havat is, ami esett, így a vetés védtelenül volt, ennél szárazabb fagy nem nagyon van, mégis ember meg nem mondaná a mostani repcékrõl, hogy egyáltalán volt tél.
Ráadásul a száraz idõ is ellene dolgozik, tehát most minden el lett követve a repce ellen.

"A növényvédelmet is korábban kellett kezdeni, hiszen a repceszár-ormányos nagyon korán megjelent az ültetvényeken."
A kemény tél meg szépen kinyírta a kártevõket laza
#4571
A kirándulók biztosan örültek a "bombajó idõnek", az abnormális melegnek azonban vannak mellékhatásai:
Link
"A másik probléma, hogy viszonylag meleg van, ami húzza a növényeket, a fejlõdés most egy biológiai csúzli, ami rendesen kifeszült. A szántóföldi növények indulnának, de nem tudnak a szárazság miatt."
......
Egyik szatymazi baracktermelõ véleménye az enyhe decemberrõl: "A gazdálkodó szerint az õszibaracknak elvben bírnia kellene a mínusz 20 fokokat. Idén az volt a gond, hogy az enyhébb decemberben és januárban megindultak a fák, emiatt megfagytak a késõbbi zord, hosszan tartó hidegben. - Területe válogatja, mekkorák a károk - magyarázza Barna Károly - , és sok múlik azon is, alacsony-e a fa, vagy magasabb. " Link
#4570
Azta!
Az durva fagyás, ha a meggy, körte ágai lefagynak.
Majd írok errõl egy kis elemzést, ha lesz idõm, de nem most.
Képeket készíthetnél, tudom hogy nincs géped, de szerezhetnél egyet.
#4569
Hello.
Az én meggyfám nem ilyen magas, azért fagyott szanaszét. Elfelejtettem mondani, hogy az almák azok itt is rendben vannak. De amit mondok, hogy a legjelentõsebb fagykárt itt a kajszik szenvedtek, baromi látványos, ahogyan csak a felsõ részükön van virág.
#4568
Friss kép, meggy és kajszi: Link (épületektõl távol). A meggyfán minden évben vannak száraz vesszõk, én 10 meggyfámon (külterület is) semmiféle fagykárt nem találtam. A 3 éves almafám idén hoz elõször termést, több tucat bimbó látható.
#4567
Sziasztok.
Tegnap észrevettem, hogy nem csak a kajszi szenvedett fagykárt. Egy kétéves vilmoskörtének a legvékonyabb ágai, vesszõi mind lefagytak. A meggyfám is jócskán fagykárt szenvedett. Az összes vesszõ "gyönyörûen" lefagyott, ilyet még nem is láttam a meggynél, nagyon látványos. Egyedül csak a cseresznyén nem láttam fagykárt, még a vesszõknél sem. A füge most is tövig kiment, illetve ahogy már mondtam a kajsziknak csak a hegyükben van virág, alul az összes virágrügy lefagyott. Ilyen télre, ami ennyire megviselte volna a gyümölcsöst, még nem emlékszem.

Illetve mondta a szomszéd, hogy nála meg a rózsa szenvedett fagykárt. Csak elfelejtettem megkérdezni, hogy melyik, mert neki van magastörzsû és futórózsája is. A magnóliája viszont szépen bimbózik.
#4566
Nálam most van teljes virágzásban a sárgabarack, meg is kapta ma reggel a monília elleni esedékes dózist. Tavaly és tavalyelõtt is gyászos év volt, most reménykedek.... Ami érdekes, hogy a csupasz jázmin (téli jázmin) egyszerre virágzik az aranyvesszõvel, pedig az elõbbi rendszerint már el is felejtette, hogy volt virága, mire az aranyvesszõ gondolkodni kezd a rügyfakadáson. Minden iszonyatos erõvel robban és nagyon egyszerre, szinte órák alatt képesek virágba borulni a fák. Most jön majd a cseresznye, de szokatlanul gyorsan indul a két körtefa is. A fagytól meg Isten óvjon meg minket.... A rózsák is eszeveszett hajtásba kezdtek a metszés után, új töveim is vannak, most várnak bevermelve az elültetésre, lesz itt színpompa júniusra.nevet
#4565
Én biztosan füstölök hétfõre virradóra, hogy úgy alakul.
Szerintem az udvarban 2-3 helyre tüzet rakva, arra füvet pakolva olyan füstöt lehet csinálni, mintha köd lenne.
Sajna a kajszit illetõen lehet, hogy az eddigi száraz idõ nem sokat számít majd, mivel jövõ hétfõig már kis kajszik lesznek a virágok helyén, azokban pedig bõven van nedvesség.
A virágoknál igaz lehet, hogy a megelõzõ idõszak szárazsága kitolja a fagyküszöböt, de a kis gyümölcsnél szerintem ez nem jelentõs.
#4564
Ez igaz nevet meg füstöléssel is vigyázni kell, ne közvetlen a virágot érje, mert erõs ingerû rovarok kellenek majd, hogy odakószáljanak vidám
#4563
Ha kicsit is felhõs és szelesek lesznek az éjjelek, nem valószínû erõsebb lehûlés. A pár percig-félóráig tartó fagy még nem okozhat nagyobb bajt.
Próbálni lehet kicsi enyhe rézgálicos lepermetet a fakadó gyümi virágokra, csak olyan 0,1-0,3 %-os alig mosdószappanost, az is véd pár óráig. Újabban vegyítik kevés cukorral is.. laza
A füstölés meg csak kevés helyen, völgyekben, fagyzugokban lehet hatásos.
#4562
Itt -3.3fok volt minimum ma reggel. Még csak "pattannak" a kajszik virágai, talán ez a szerencsénk. De hétvégére virágba borulnak a fák, és ugye jön a hideg...éjszakázás lesz és füstölés, hogy legyen valamennyi termés legalább idén. szegyenlos
#4561
Hát a pápai állomás -4 fokos értéke azért durva.
Baja, Felcsút, Tát -4, Iklód, Kaposvár, Gyõr és az Alföld egy része -3 fok, Kakucs -6 fok, szóval a 2010-es kirohadás és belvizek, a múltévi aszály, a téli durva fagyok után ami eddig épen maradt, az most fagy el.
Legalábbis a síkon és a völgyekben.
Nálam +4,2 fokos minimum lett.
A hétfõ még durvább lesz.
Kíváncsi lennék, ezek a mostani -3-4 fokok okoztak-e fagyást!?
#4560
Késõn olvastam... lehet, hogy a kajszinak már lõttek. Pedig a füstölést meg locsolást is könnyûszerrel megvalósíthattam volna, ha hajnalban kelek, hisz csak egy nagy kajszifáról van szó és éjfélkor még 4 fok volt, így csak a hajnali-reggeli órák -2-3 foka volt veszélyes, de még teljes elfagyás talán nem volt. Kezd unalmas lenni, hogy 5-bõl 1 éven van rendes termés, de eddig nem a fagy volt a fõ okozó, hanem a virágzás-kötés idõszak viharos-hûvös-esõs idõjárása (és moníliája). Most ebben is lesz részünk, az elõbb a tv-ben András már viharos szeleket emlegetett,aztán jön a hétvégi markáns front... [esõ] hideg zivatar szomoru
#4559
Link
bár itt nem említik, de vagy 2-3 éve fáklyázással nekem sikerült megvédeni -5tõl a fákat, most a füstölést megpróbálom, gizgaz úgyis mindig akad a kertbennevet))
#4558
Tavaly csak 5 kg aprót lehetett rendelni, az apósékkal együtt jutottunk 10 kg-hoz. Az idén nagyobb méretût a kézi vetéshez lehet rendelni,gépi vetéshez aprót is, most ha jól emlékszem 30 kg-ot is lehet. Minden úgy igaz róla, ahogy írták. Sajnos nem volt elõcsíráztatás, mert késõn, ápr.15 után kaptuk meg, így nagyon lassan kelt és Alásonyban egész tavasszal nem volt egy normális esõ, kisebb záporokból ha esett összesen 3 hónap alatt 60-70 mm. Nyáron az átlag majdnem leesett, de a nagy meleg és a fõleg július 2. felére koncentrálódó csapadék megtette a hatását: kialakult a nagy gumók bélmegszakadása(üregesedés) a hirtelen növekedés és egyenetlen, hirtelen fellépõ csapadék miatt. Ettõl persze kutya baja sem lett, egyetlen betegre nem emlékszem és egy rohadttal sem találkoztam ezidáig, holott az összes kemikália, amit használtunk, az a bogarak elleni permet volt (még azok sem nagyon szeretik, de tavaly azért ráfanyalodtak). Teljesen sima és egészséges,alig csírás, más fajták ilyenkor,ilyen tárolástól már ráncosak,aszalódnak és arasznyi csírájuk van.
#4557
Kösz hogy felhívtad a figyelmemet erre a fajtára,csak jót olvastam róla Link hely már nincs tele van ültetve az egész terület idén már nem tudom kipróbálni, jövõ évre(ha megélem 2012 12.21.) biztos hogy rendelek,mennyi az a korlátozott mennyiség?? kacsint
#4556
Sziasztok!
Ma gyanús lett nekem a legnagyobb kajszibarackfámon, hogy csak felül vannak virágok, miközben az alsó részeken még bimbó sincs. Közelebbrõl megnéztem és arra a meghatározásra jutottam, hogy a fa felének az alsó részén (kb. 3 méter magasságig) lefagytak a virágrügyek. A levélrügyek épek. De!!! A felül maradt virágokat el fogja vinni a fagy a következõ 1 hétben. Ez van. szomoru Utána körbenéztem és az összes szomszédnak a kajszija így járt. Felül virágos, alul semmi, bimbó nuku.
Érdekes, ahogyan haladtam befelé a városba, ahol kicsit sûrûbb a beépítettség (kb. 200 méterrel), ott az egész fák virágoznak. Hiába, ez a -22,5 °C-os minimum nem gyerekjáték!
#4555
Nálunk most virágzik a kajszi és a mandula, bent a városban már virít a japáncseresznye, mirabolán szilva.
#4554
Igen, teljesen igazad van, valamikor a dátumát meg nem mondom, 10-15 éve volt egy olyan fagy, hogy a völgyekben, mély fekvésekben, a síkon -5-7 fokok voltak, és maradt annyi termés a cseresznyén, barackon, mit máskor.
Elõtte is szeles, száraz idõ volt tartósan, és a kiszáradt növények jobban viselték a fagyot.
Az is igaz, amit Russ mond, hogy a növénynek azért nem jó annyira, mert lassan a másik véglet felé közeledünk.

Egyébként eszeveszett sebességgel száguld a természet, egyik nap a szilva kezd bimbózni, másnap a fele fehér, majd a következõ nap meg tiszta fehér a fa.

Kajszi elvirágozva az udvarban Link Link Link Link
És kezd nyílni a korai cseresznye Link Link Link Link Link
#4553
Átlagosnál sûrûbb sem kedvez már önmagában a növényeknek, hajtásokban meg amúgy is elég sok van, szóval komolyabb fagy esetén meszeltek... bár -2-3 még itthon a hajtásoknak annyira nem lesz vészes, virág meg még sehol, talán fent megússzuk, ahol viszont virágzik vmi, annak galibás lehet
#4552
Az aszály megmenthet bennünket a fagykártól. A szárazság miatti sûrûbb sejtnedv miatt alacsonyabb fagyáspontja lesz, így a fagysérülések is kisebbek lehetnek. Talán?
#4551
Ami elkerülhetetlen, hogy március végére április elejére ne virágozzanak ki a gyümölcsfák, mert március-áprilisban bármilyen hûvös van, a magas napállás miatt már nekilódul a természet.
Ami viszont elkerülhetõ lehetne, az a fagy, de sajna az a rohadék anticiklon újra belénkrúg egyet, mintha már nem rúgott volna eleget.
Abban bízhatunk, hogy az még egy hét, és talán enyhül valamit addig.
Bár a GFS és az ECM is ugyanúgy várja.
#4550
Ettõl féltem: korai lesz ez az aratás... beteg szomoru
Kellett nekem tegnap az ördögöt a falra festeni, egyre inkább fokozódik a hidegvárás a modelleken. Már a krumpliültetésen járt az eszem (2007-ben és 08-ban már ilyenkorra a földbe tettük), de talán elnapolom 2 héttel...
#4549
Jövõ hétfõn jön a kaszás Link Link
#4548
Ajánlom a Sarpo Mira-t mindenkinek ! Zircen lehet rendelni (pontosabban Akli major) ára nem vészes, postán kiküldik, de csak korlátozott mennyiséget természetesen. Tavaly rendeltem és évekig lehet vetõmagot fogni belõle, bioburgonya. Nagyon ellenálló és tûri a szárazságot, ugyanakkor rendkívül jól tárolható. Olyan jelenleg a tavalyi, mintha most szedtük volna,pedig egy nem túl hideg (téglaépület aknája)helyen tároltuk és alig van 1 centis csírája . Tavaly az aszály ellenére közepes termést hozott, az apró 10 kg. bioburgonya kb. bõ 2 mázsa lett úgy, hogy Alásonyban a kertben alig volt esõ júniusig, de nyáron sem sok esett (lásd apósom alásonyi naplóadatai). Egy baja van: túl nagyok lettek,alig lehetett belõle vetõmagot venni...
#4547
Egy plusszz infó. Link
#4546
Ellenben rügypattanás elõtt alkalmazva az év közbeni kemikália-igény csökkentethetõ vele.
#4545
Untig elég csak rezes, rézszulfát( kékkõ+mészhidrát(mésztej) 1%-os ) oldatával, vagy készen kapható rezes lemosó, 1 l./02.dl/10 liter-- lepermetezni. A kénes bázisú szerek feleslegesek, vagy ha már rügypattanásban van ,akkor már perzsel is.Az az alma- termésûekhez való. A csonthéjasokra (szilva -barack-málna-cseresznye-meggy a kénes szerek perzselõek. Ugyanakkor a csonthéjasok a rügypattanás után, egérfüles leveles állapotban már a rezet se bírják, akkor már a szintetikus, levélen át felszívódó (fehérporos-vagy ampullás monília elleni szereket) esetleg kaptán alapú, Orthocid,Merpan, stb. kell kijuttatni.A kártevõk még odébb vannak, majd virágzás után, zöld-csészeleveles állapotban kell lekezelni.
#4544
Egy kérdés,hogy a cseresznye és meggyfát is lehet-e lemosó permetezni Nevikémmel vagy csak más szerrel?
#4543
Sziasztok! nevet
A kivik ma elültetésre kerültek. A datolyaszilvákkal még várok 1 hetet.
#4542
Na, itt kezdõdik a karalábé! vidám Ebbõl már lehet töltött karalábét csinálni.. laza
#4541
Link

úgy néz ki ebbõl is lesz nekem vagy 150-250 nevet
elég sok a réde és green way kertimagom, de egyenlõre annyira nem elégedtem még meg velük, bár majd kiderül tavasz végére, viszont a super sluits vagy mi a fene magjai elég vadul nõnek...
#4540
A konyhakertre nekem egy fikarcnyi idõm sincs, de a kedvesem szépen mûveli, ám a bõvítettem "áldozataim" listáját. Az nézze meg, aki szereti a mez. gazd.-i gépeket. nevet
Link
#4539
Azon még gondolkodunk, van még egy-két hetünk rá (április elején szoktuk elültetni).
A Stuttgarti nekünk is kísérlet lesz.

Jövõre tervezem egy fóliasátor felállítását és ha az idén eddig bõvelkedõ családi problémák is elkerülnek, már február végén elindítom a kert-szezont.
#4538
Burgonya? laza
Én 2 új fajtát próbálok ki idén: Belarosa és Laura
Eddig kondor, Cleopatra, Mozart és az Aladin van elültetve, még a Desire van hátra meg a 2 új fajta amit holnap veszek. kacsint
A hagymából én elõször próbálom ki a stuttgartit, bár kíváncsi leszek hogy fog kikelni mert itthon csináltam próbaültetést és 6 magból csak 3 kelt ki. zivatar
#4537
Nem csodálkozom itt az "északi-sarkon".
#4536
Hú, az hosszú lesz, íme a teljesség igénye nélkül (sok mag volt, amit venni kellett):
Borsó: Avola, Hailey, Milor, Rezal
Sárgarépa: Fertõdi vörös (Arany Rotherz-et sajnos évek óta nem láttam...)
Petrezselyem: Félhosszú
Hagyma: Makói, Stuttgarti
Retek: Erfurti, János napi
Uborka: Perez, Tétényi, Szatmári, Kecskeméti, Ornello
Paradicsom: Kecskeméti Jubileum, Korall, Mini Piros (a fiamnak)
Patisszon: Óvári
Karfiol: Snowball, Toszkánai (Idol Osena és Deflermarkt hiába kerestem, nem találtam)
Cukkini: Black Beuty
Karalábé: Gigant, Csemege kék
Saláta: Május királya, Attrakció
Tök: Indátlan fehér
Kel: Vertus

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 17:26:50

Tát - Kertváros (106m tszf)

4.9 °C

13502

RH: 80 | P: 1023.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.