2024. november 23., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#1839
Floo, eddig sem voltál egyedül.
#1838
Isten vagy Gambuc!
Úristeeeen ! nevetnevet

Végre valaki felfedezi rajtam kivül is hogy az óceáni hatások erösen gyengülöben vannak....

Gambuc leborulok nagyságod elõtt nevetnevet
#1837
Az újabb és újabb nyugat-európai (Anglia, Franciaország, Benelux államok) hõséghullámok (júliusra, agusztusra) mind az óceáni irányítás utóbbi évekbeli gyengeségére utal. A kontinentális hatások erõsödése a 2000. évtõl figyelhetõ meg. Valószínûsíthetõ, hogy a Golf-áramlat gyengélkedése is oka lehet ennek a sorozatos jelenségnek.

Vélemény?
#1836
És még annyit,hogy régen is volt hó áprilisban,régen is volt fagy májusban,régen is volt jégesö meg szélvihar...
Én a különbséget a kialakulások módjában látom...
Pl. itt gyerekkoromban a DNY felõl érkezö zivatar rendkivül gyakori volt,az ÉNY-É-ÉK-i volt a ritkább....
Esküszöm és tudom hisz totálfanatikus zivatarmániás vagyok,az elmúlt 2 évben DNY felõl érkezö zivatar volt vagy 2....
Kettõ...
Nemsok...
Mert az hogy kevesebb lett vagy több az még nem baj,de hogy szinte semmi az kicsit elgondolkodtató...
#1835
Én abban látom a klimaváltozást boncolgató gondolatokban a hibát,hogy mindenki óriási változásokban gondolkodik...
1 fenét...
Valaki irta hogy itt nálunk a tornádó jelenség 2 évente 1-szer fordul elõ...
Az idén volt már 3-4,amiböl 2 tuti,2 nagyon gyanus...
Sokkal egyszerübb dolgokról van itt szó szerintem,majd Paloznakon lesz idö megbeszélni nevetnevet

A másik dolog,hogy ugye van az orvostudomány,ha veszünk egy könyvet,vagy megkérdezünk egy orvost,meséljen egy adott betegségröl,a "valószinüleg" és a "jelenlegi tudásunk alapján",a "talán" és a "lehet" gyakran el fog hangzani,pedig az orvostudományban kézzelfoghatóbb dolgok vannak,mint az idöjárásban....
Szal itt biztosra venni bármit is nagy ökörség,igazából sejtésünk sincs semmiröl,sötétben tapogatózunk,hogy az idöjárás alakulása okozta társadalmi változásokról ne is szóljunk...
#1834
Igazatok van mindenben ,mert én sem hinném ,hogy lenne olyan vihar ,mint abban a filmben volt.
De ha lenne olyan kis jégkorszak ,még Magyarország legtöbb helye jó átélné ,de errefelé ,mi lenne ,már így is Szibéria van télen! Igaz nyáron meg Szahara ,de most télen is szétfagytak a vezetékek ,mert egy héten át -20fok alatt volt a hõmérséklet. Az én statisztikám szerint ,itt az éves átlaghõmérséklet +9fok ,mi lenen ha +7fok lenne. Akkor -30fokok lennének ,vagy hidegebb??? Így is 3 éve decemberben -28fokot mértem. Ebben az évben még áprilisban is volt gyenge fagy. Általában kétévente megy tönkre a termás a májusi fagyok ,és a havazások miatt. Már volt rá példa hogy április végén(2 éve volt) ,+8 cm-es hó esett egy este alatt ,és reggelre -4fokig hûlt le a hõmérséklet. Szóval a termésnek is ,meg mindennek sok lenne a 2fokos lehülés. De olyan vihar tényleg nem lesz itt ,bár ne igyunk elõre a medve bõrére. De ha azt nézzük ,most egyenesen emelkedik a hõmérsékelt mindehol. Hallotátok ,hogy július elején a sarkör fölött +30fok fölötti hõmérsékletet mértek. Vagy most Londonban is nagyon meleg lesz ,akár rekordmeleg. És én arra gondolok ,hogy ti is tudjátok mi van egy melegfront után ,nyáron ,ha jön egy hidegfront ,viharok. És az is lehet ,hogy ezt a meleg idõszakot ,követi egy hideg idõszak ,ami egy vihar hoz el. Ki tudja??! Még igaz is lehet az a "Holnapután" története...bár inkább ne legyen. De az is tény ,hogy a Golf-áramlat az utóbbi években egyre kevesebb meleg sós vizet hoz fel az Északi-sarkig ,de még ez nem nagy változás. És a legtöbb tudós szerint is lefog állni. Hát remélem megéljük még ezeket az idõket.
#1833
Dexion:
A néhány fok és a holnaputánban ábrázolt "azonnali jégkorszak" között óriási különbség van, az elõbbi eshetõség, utóbbi "Hoolywood".
Az elõbbi gyakori volt az utóbbi évszázadokban, idõnként fel, idõnként le, az elmúlt 150 évben (a XIX.sz közepétõl) épp felfelé, mert elõtte 300 évig 5°C körül voltunk (kis jégkorszakként abrázolják, egy kis példa, a XV-XIXsz. között a Március is téli hónap volt, 0°C alatti átlag T-vel) és így tovább.
Ám az utolsó glaciális, ami a filmben tör ránk, az tudtommal nem "tegnapután" volt, és nem várhatjuk visszatétérését, még 2030-ra sem.
Mivel a Golf-áramlat se egy állandó folyamat, változásai alapvetõen befolyásolják Európa idõjárását, nélküle Észak-Amerikához hasonló hõmérsékleti eloszlás a valószínû, nem véletlenül hoztam példaként Winnipeg városát, de azért ez nem "holnapután".

Noli:
Te már társadalom-politiakai vetületeket érintettél, és abban van igazad.
#1831
Szerintem 20-30-100 év az konkrétan holnapután van, abban az értelemben, hogy az utánunk jövõ generációk érzik majd meg.
Sajnos rémesen keveset tudunk a múltbéli égjalatváltozások ütemérõl (ez úton is jelzem kíváncsiságomat a paloznaki találkozón Usrin e témájú elõadására); illetve a korábbi éghajlatváltozások esetében nagyon más helyzet idézte elõ (természetes események, nem emberi tevékenység), így nem biztos, hogy a hatásukon kívül sokat tudunk tanulni belõlük.
Ha csak arra gondolunk, hogy ma a mezõgazdaság mennyire specializált, egy adott kisebb mértékû éghajlati változás is mennyire átalakíthatná a termelhetõ növények körét, hol van erre felkészülés? Amit a kis jégkorszak során, illetve pár rövidebb idõszak pár fokos lehûlései alatt (nagy vulkánkitörések után pl. Laki 1783, mely egyes kutatások szerint az okozott éhínséggel elõidézte a francia forradalmat is 1789-ben) olyan mértékben csappant meg Európa mezõgazdasági termelésének hatékonysága, hogy nem szabad ezeket a korszakokat figyelmen kívül hagyni. Szerintem ezek több helyi sajátosságra utalnak, mint a globálisabb éghajlati események. A mi esetünkben szerintem pont a helyi események dominálnak majd, akkor is, ha globális okra vezethetõk vissza. Adódik ez akár a földrajzi helyzetünkbõl, akár a gazdasági helyzetünkbõl.
Egy darabig ellensúlyozhatók lennének e változások szárazság meg fagytûrõ növényekkel, de a szélsõségek ellen nincs mit tenni, pedig a számítások szerint elsõsorban azok felerõsödése, gyakoribbá válása lesz a lényeg mifelénk. Nincs az a kormány, amely képes annyira elõre gondolkodni, annyira átalakítani a termelést központi irányítással, hogy ebbõl jól lehessen kijönni... Nem számolva bele a bizonytalanságokat, melyek ma még erõs tényezõket jelentenek, s amelyek miatt pont nem kezdenek el idõben gondolkodni.
Errõl mi a véleményetek?


#1830
Ettõl független azt mondom, hogy "holnapután" mértékû változás lehet, csak nem "holnapután", hanem 20-30-100 év alatt.
#1829
Snowhunter:

Ez igaz, de a "csupán néhány fok" sok kérdõjelet felvet majd...

Pl ha jól tudom, Bp körül 11 fok az évi átlag, Kékesen 7, a Bihari-hg-ban 1200 méteren 2 fok.

Csíkszeredán 8 fok az évi átlag és a burgonyán kivül nem sok minden terem meg..

Ha Bp-en annyi hó lenne, mint mondjuk most a Normafán (-2 fok), vagy mint Kékesen (-4 fok), akkor az igen jelentõs változás lenne, mert az októberi és májusi fagyok szinten minden évben elvinnék a termést, nem is beszélve a fóliás termékek árának megugrásáról.

Nem is beszélve a közlekedést megbénító gyakori 30-60 cm-s hótakaróról (2006 márc elsõ vasárnapján 25 cm esett a Mátrában egy nap alatt, 800 méteren -6 fok volt egész nap.)

Tehát nálunk az a "csupán néhány fok" elég drasztikus változásokat hozna, hiszen az ország éghajlata átbillenne a kellemesbõl a kellemtlenbe (mg-i szempontból).
#1828
Ebben igazad van Dexion, ám az bizonyosan állítható, hogy "holnaputánok" nem lesznek, he-he !
#1827
Jah, jégkoszak" lehet, de 2020-2025 után leghamarabb, és az se úgy, ahogy ott ...
A Golf esetleges átmeneti hiánya nélküli évtizedekben afféle ezen a szélességen lévõ kanadai szárazföldi éghajlat (Winnipeg pl.) valószínûsíthetõ Ny és É-Európában, itt Középen "csupán" néhány fokkal csökken az átlag hõmérséklet (itt afféle kis jégkorszakféle, ld. XVIII-XIX.sz.), szóval a riogatás azért nem a jövendõ, he-he !
#1826
Snowhunter:

én úgy írtam volna, hogy "jelenlegi tudásunk szerint nagyon valószínûtlen" ...


mert ha tényleg leáll a Golf, akkor annak, ami akkor történni fog, a felét elõrjelezni sem tudják, szerintem még csak megbecsülni sem (elegendõ mérés és számítási kapacitás hiányában..)
#1825
Vince: A valóság legkisebb mértékben sem lelhetõ fel a jövendölésükben, nem áll fel ezzel kapcsolatban a "ha mégis", mert bõdületes baromságokat hordtak össze.
Minden meteorológiát kicsit is értõ ember elgondolkozva ki is nevette.
Egyébként lehetnek erõsebb viharok (az ötvenes években 950hPa-os ciklonok, akkor még hol volt a "holnapután"?), a hurrikánok pedig igenis idõrõl-idõre (trasnszformálódva) elérik Európát, ebben semmi "ajjaj" nincs, és nem is most kezdték (ha kéred, közlök hamarosan kevés statisztikát, a"lá utolsó néhány évtized), ám "holnapután" nem lehetséges.
Egyébként is a 980hPa alatti ciklonaink nagy része "hurrikán-import".
#1824
Vince: jó hogy ide is írtál ...

csak azt akarom mondani, hogy most mindenki mondja, mekkora aszály van, mert 17 napja nem volt esõ...

91-95 között volt olyan nyár Kecskeméten, hogy 45 napig nem volt egy szem esõ sem...

Ez megint a "bezzeg..." kategória kicsit nevet Nem ?
#1823
Ezt olvassátok el...és ha ott vagytok akkor a : MAJD HA FAGY-ra kattintsatok rá ,mert bõvebben ír róla. érdemes elolvasni ,a Golf-áramlat megszûnésérõl ír ,valamint ,hogy mi lenne ha bekövetkezne ,és hogyan is fog megszûnni. Kicsit drasztikusan írja le ,de igaz is lehet. Link
#1822
Snowhunter! És mi van ha nem! Lehet ,hogy nem pont úgy ,de én hiszek abban ,hogy az idõjárás valamilyen szélsõséges vihart hoz majd ,csak az a kérdés milyet ,és mikor. Bár szerintem is kicsit túlzás ami a filmben van ,de mi van ha nem. Végülis minden megtörténhet. Még az is ,hogy Európát egy újjab trópusi ciklon vagy egy hurrikán éri el. Már volt rá példa tavaly októberben ,csak az Európa szárazföldjét nem érintette. De ha a globális felmelegedés folytatódik ,ki tudja mi lesz itt. /Ami késik ,nem múllik/. Lehet ,hogy olyan extrém idõjárás lesz ,ami már katasztrófa lesz a javából ,bár azt senki se szeretné.
#1821
Majd ekkor lesz baj: Link nevet
#1820
Azt hagyd Vince, szánalmas, képtelen agyszülemények, amik a filmben vannak, egy célja lehetett csak, a figyelemfelkeltés.
#1819
Amúgy ti hogy vagytok Holnapután cimû filmel? Szerintetek megtörténhet az ami a filmben volt?
#1818
2004. évtõl kezdõdõen az összes klímaváltozással kapcsolatos hír az oldalamon.Link
#1817
94 után emlékeim szerint a 2000 és a 2003 írható hozzá ehhez a sorozathoz csapadék vonatkozásában...
#1816
Ja és még annyi, hogy ebben a száraz idõszakban az esti "meteorológus jelenések könyvének" máig fülembe csengõ tézise volt .."Hazánkban csendes, száraz idõjárás várható, mivel a légköri frontok pályája az 50. szélességi körtõl északra helyezkedik el, ahol sokfelé változékony csapadékos az idõ"..

Milyen lényegtelen dolgokra is emlékszik az ember:-)
#1815
Folytatva a tegnapit… mire is alapozom ezt a megfigyelést? A válasz viszonylag egyszerû – a csapadék nagy területen kialakuló jóval átlag alatti értékére (meg persze az emlékeimre). Gondolkodhatunk persze úgy is, hogy a frontok darabszámra ekkor még megvoltak, csak csapadék hullott kevesebb belõlük, de akkor rögtön felmerül bennem a kérdés, hogy azok tényleg olyan „igazi” atlanti frontok voltak-e amelyek végigszántották az európai légteret – tehát a csapadékra hivatkozás személyi elhivatottsága mellett megvan a második igencsak szubjektív tényezõ…

Na ettõl függetlenül, a 81-tõl 94-ig tartó idõszakban itt ÉK-en az átlagostól lényegesen kevesebb csapadék hullott. Volt olyan terület ahol 14 év alatt 2 évnyi csapadék maradt el. (kérdés persze, hogy az átlagostól való eltérés milyen átlagot is jellemez) Mivel akkor nem volt rálátásom a hazai összcsapadékra és internet sem volt lehet, hogy csak a lokális hatást értelmeztem rosszul. Az viszont biztos, hogy olyan idõszakokat éltem(tünk) meg amelyekhez viszonyítva a mostani „eseménytelenség”, mozgalmas kavalkádnak tûnik.

Csak röviden, hogy képet kapjunk errõl az idõszakról:
1981. Az ország 90%-án átlagostól kisebb csapadék, a hiány nagy területen meghaladta a 20-25%-ot. Különösen száraz az elsõ 4 hónap, nagy területen csak 60-80 mm csapadék hullik, a negatív csúcs Gibárt 38 mm/4 hónap.

1982. Az ország területének nagy részén jóval átlag alatti csapadék (kivétel az ÉNY Dunántúl).

1983. Országos aszály, helyenként az éves csapadék fele hullik csak le. Az év második felében rendkívül kevés csapadék. 82-83-as télen hó alig van, csak február elején esik az északi országrészben 10-20 cm-nyi.

1984. Az ország 70%-án az átlagostól kevesebb csapadék. Száraz nyár sokfelé 100 mm alatti 3 havi csapadékkal. Zsámbokon egész nyáron 42 mm hullik. Hó ismét kevés.

1985. Szeszélyes területi eloszlásban az átlagoshoz közeli csapadék. Száraz tél, az ország északi területein a 3 hónap folyamán 50 mm alatt marad a csapadék. Rendkívül száraz szeptember-október, Budapest egyes részein, Hevesben és Borsodban, ill. az Alföld bizonyos részein 10 mm alatt marad a két hónap csapadéka. Negatív csúcs Mátraverebély 6 mm.

1986. Országos aszály. Száraz tavasz, nyár és õsz. Talán ekkor fordul elõ Magyarország történetében egy olyan idõszak, amikor valamelyik állomáson 50 napon keresztül nincs mérhetõ csapadék. Az Alföldön helyenként 10 mm alatti 3 hónapos csapadékösszeg. Tiszadorogmán márciustól decemberig nincs olyan hónap, hogy 28 mm-nél több lenne a havi csapadék. Kunhegyes õszi hónapjainak csapadékai 0;9;0.

1987. Átlag feletti csapadék a Dunántúl 80%-án, átlag közeli keleten. Száraz nyár és õsz.

1988. Az ország területének 95%-án az átlagostól szárazabb idõ. Igen nagy csapadékhiány a Bakonyban, helyenként 300 mm-es anomália. Keleten. Északkeleten száraz október-november, sokfelé 20 mm alatti kéthavi csapadékkal. Hó alig van, nagyobb mennyiség csak a hegyekben hullik február 25-e után. Augusztus 3-án megdõl viszont a hazai szélrekord.

1989. Az ország területének 95%-án az átlagostól szárazabb idõ. Az év elsõ 2-3 és utolsó 3-4 hónapja általánosan száraz. Decemberben sokfelé 0 mm a havi csapadék.

1990. Az országban egyetlen állomás van (Hidasnémeti), ahol a csapadék meghaladja az átlagot. Januárban és márciusban nagy területen 10 mm alatti havi csapadékok. Hó szinte semmi az egész országban, csak a Mátra és a Bükk legmagasabb részein hullik február 13 után 20-40 cm, de 21-én elolvad.

1991. Az ország kétharmadán az átlagosat meghaladó a csapadék, de a pozitív eltérések nem túl nagyok. Január országosan száraz (sok helyen 0 mm csapadékkal), míg március és szeptember nagyobb területre kiterjedõen. Hó elõbb alig van, majd februárban nagy havazások északkeleten.

1992. Az ország legnagyobb részén az átlagostól szárazabb, a megszokottól több csapadék inkább csak Baranya megyében volt. Száraz január és február, rendkívül száraz augusztus. Fõleg Budapest környékén néhány más hónapban is alig van csapadék. Pl. Rákoskeresztúr jan-feb. 13 mm; ápr-máj. 21 mm; júl-aug. 21 mm, de pl. Nagykörü elsõ 4 havi csapadéka 27 mm, Tiszadorogma 23 mm, Tiszakécske jan 1-aug 31. között 105 mm, Békésszentandrás elsõ 5 hónapja mm-ben - 4;9;5;9;12.

1993. Az ország legnagyobb részén szárazság, csak a Dunántúl déli és középsõ részein több a csapadék az átlagostól – ez is leginkább az év utolsó 3 hónapjának csapadékossága miatt van. Rendkívül aszályos volt a tavasz és a nyár. Budapest egyes részein június 30-án még a 80 mm-t sem érte el az éves csapadék, de pl. Tiszakécskén szeptember 30-án még csak 158 mm-nél tartottak. A Tarna és több kisvízfolyás bizonyos szakaszai teljesen kiszáradtak.

1994. A Dunántúl nyugati felén az átlag feletti, az ország többi részén átlag alatti csapadék. Nincs különösen kiugró idõszak, átlagosan csapadékszegény az év.

A fentiek csak Magyarország általános csapadékellátottságát jellemzik, de talán feltételezhetjük, hogy a kevesebb csapadék, kevesebb front eredményeképp alakult ki. Ezekhez a sorozatban száraz évekhez 1995 óta, talán csak 2-3 volt hasonló és az idei meg a tavalyi egyáltalán nem mérhetõ.

Persze azzal, hogy ezt leírtam még nincs bizonyítva az ominózus 14 év atlanti frontjainak hiánya, hiszen nem mindegy mibõl nem hullik csapadék. Lehet, hogy az a kevés atlanti frontból hullott és egy szem mediterrán ciklon sem járt erre, bár erre nem így emlékszem. Mellékesen kérdezem – az atlanti frontok mennyiben járulnak hozzá a mediterrán ciklonok képzõdéséhez? Hátha rehabilitálhatjuk némelyiket, ami még eltûnése elõtt közvetlenül, vagy közvetve hozzájárult valami késõbb számunkra kedvezõen alakuló légköri folyamathoz!:-)

Ezt csak úgy hirtelen kutyafuttában...
#1814
Kocka!

Igy van,igazad van...
Kiváncsian várom a többit nevet
#1813
Elõször is adatsorok nélkül: Én meg azt állítom (nem Cauchy védelmében-ugyanis nem szorul rá), hogy a 70-es évek vége óta tartó idõjárás iránti érdeklõdésem eredménye képpen, arra a következtetésre jutottam, hogy a 81-tõl 94-ig tartó idõszak "k"-ra unalmas volt, kevés fronttal. A többit holnap.
#1812
Cauchy, hogy is mondtad nemrég? nevet

"Adatsorok! Adatsorok! "

Lássuk nevet Ha Neked vannak, miért titkoltad eddig ? nevet
#1811
Cauchy: Nyugi, hagyd-el, Floo igen nehéz eset, lehet neki bármit is mondani, he-he !
Próbáltam érvvel, példával, Te is, hiába, he-he !
#1810
Szerintem meg egyáltalán nem csappant meg, ez az én megfigyelésem: 1990 óta naponta regisztrálom az adatokat, és nem hinném, hogy Nagykanizsát átugorva csak hozzám érkeznének az ATLANTI frontok. Ennyi.
#1809
Én nem bánnám, ha télen is kevesebbet lenne óceáni front. Ez az a fronttípus, ahol itt nem, hogy hó, hanem csapadék sem fordul elõ. Bár mediterrán ciklon sem mostanában volt.
#1808
Floonak igaza van, a Floo-frontok igenis kevesebben vannak! Az meg, hogy: "ki tudja, mi volt régen" nem lehet alapja semmiféle vitának.
#1807
Jóska!

Ez az amit soha nem tudunk meg,hogy mi volt 100-200évvel ezelött,én egy valamit állitok,azt hogy az óceáni eredetü frontok száma jelentösen megcsappant...
Hogy ez mondjuk többször is elöfordult a törénelem során és lehet hogy teljesen normális dolog,az is lehet...
De ugyananyi az esélye hogy nem...
#1806
Igen, csak annak nagyobb a médiavisszhangja, ha valaki amatõrként talál fel valamit, mintha egy kutatóintézet falai közt évtizedek munkájával tenné ugyanezt. Valahol ezzel is lehet tartani a lelket a szenvedõ emberekben, nem? A reményt, hogy nekik is van esélyük.De az is tény, hogy kockafejjel nehéz újat alkotni, ezért is vannak korszakok, amikor a szabadság nagyobb értékûvé lesz, és a zsenik képesek lehetnek eképpen nagyobb önmegvalósításra. Ez a mi korszakunk rohadtul nem ilyen, itt a szorgalom és a tudás nagyon kell, nem elég a szerencsés zseni világmegváltó pillanata.
Amúgy rengeteg nagy találmányt iszonyú sok névtelen ember sikertelen kísérlete elõzte meg, ezeket az embereket soha senki nem fogja megismerni. Azért Galilei a maga korában (mai szemmel nézve) botrányhõs volt. Lehet, hogy csak emiatt maradt fenn a neve? Ki tudja!?
#1805
Nekem meg az jutott Galileirõl eszembe hogy Floo állításával ellentétben nem égették meg "csak" háziõrizrtben tartották. No meg az sem igaz hogy "a legtöbb találmányt az amatõrök találták fel". (nem a fórum témája csak megjegyeztemnevet )
#1804
Galilei nekem is eszembe jutott, mégpedig azért mert bár úgy tûnhet, hogy a fórum forog az atlanti frontok körül, inkább az állófrontok forognak a fórumban:-)
#1803
Nyuli, amilyen rohadt meleg lesz, nem is kell égetni, lángra kap magától :-)
#1802
Továbbra is dolgozom a visszamenõleges frontanalízisen, de tényleg nagyon macerás dolog és persze csak hozzávetõleges lesz.
Vagy pedig nem marad más hátra, mint hogy Floo-t megégetjük nevet
#1801
Az Észak-Atlanti Oszcillációról (NAO) van itt egy elég jó írás:
Link
Ha lesz idõm, áttanulmányozom, hátha van benne számunkra érdekes infó a jelen vitával kapcsolatban.
#1800
Lehet, hogy azért szedjük szét Floo-t az elméletével, azért marcangoljuk az adatok nélküli, tapasztalati úton szerzett benyomásait, mert nekünk sincsenek adataink, amelyekkel megcáfolhatnánk van melléállhatnánk???
Floo pedig azért hajtogatja megrögzötten a maga igazát, mert ezt õ is látja rajtunk???
Na mindegy, nem ezen múlik a dolog.
Azért valaki, aki ráér és hozzáfér adatokhoz, igazán utánanézhetne már. Az ám az igazság, hogy ilyen rövid távon, mint pár év, évtized, szerintem a tendencia adatok nélkül nehezen bizonyítható. Én hiába mondom, hogy mi volt 20 éve, vagy 30 éve, ha akkor nem tudományos alapon fordultam az idõjáráshoz, hanem csak puszta érdekességet láttam benne... Biztos, hogy a "tanult" odafordulás eleve más dolgokat láttat meg, mint az amatõr figyelem, lehet, hogy az amatõr valóban észrevesz olyan öszefüggést, amit a tanult nem lát meg, mert õ másképp tanulta és ellentmond az általa ismert tényeknek. Ez úgy volna jól járható vizsgálat, ha az amatõr által megfigyelt anomáliáka a tanult feldolgozná és kielemezné. Ez kéne most is, nem?
#1799
Floo:
Tegyük fel igazad van, és most egy sincs, "régen" pedig rengeteg (mondjuk van igazd, hogy csökent a számuk).
Egy bibi van vele, hogy ez egy-kettõ (netán három, azaz nem egész száz év) nemzedéknyi emlékezet.
Egy kis játék:
Tegyük fel, hogy a XIX.sz végén megint nem volt egy sem, és akkor az emberek azt mondták, "bezzeg a század elején mennyi volt !"

Jó nem, he-he ?
#1798
Remélem az atlanti frontokat majd egyszer átkeresztelik Floo-frontoknak nevetnevet

Galilei jut eszembe,azt merte állitani hogy a nap körül kering a Föld,és a Föld forog a saját tengelye körül...
Oszt megégették..

Valószinü nem vagyok sem tudós,sem végzett meteorológus,sem idöm sem hozzáférési lehetöségem sincs hozzá hogy feldolgozzam a témát,és bizonyitékokat keressek...
Kicsit más szemszögböl nézem a dolgokat mint azok akik tanulták,mert Õk azt tanulták meg amit megtanitottak nekik amit más tudósok és okos emberek leirtak,én meg tapasztalataimból és a megfigyeléseimböl táplálkozom...
A legtöbb találmányt amatörök találják fel...

De hisztek amit akarok,mivel óceáni eredetü front nincs mostanság,régen meg volt,mindegy is mennyi volt régen,ha most 1 sincs...
#1797
Cauchy: így már világos, korábban kissé félreérthetõ volt, amit Floonak írtál:

"Kedves Floo!
Csak egyetlenegy adatsort mutass, ami szerint az Atlanti frontok száma csökkent. Az, hogy beszélünk mindenfelé a levegõbe ez a Blikkben még elmegy, de a tudományos életben sajno minden adatokkal kell alátámasztani. Addig csak mosolyogni lehet rajta"

Ami viszont a következtetések levonását illeti, valóban igaz, hogy még nem tudhatjuk, hogy ez az idõjárás természetes periodicitása, vagy valóban a klímaváltozás, vagy netán a Föld körül 36547 m magasan keringõ 1 pár rendõrcsizma hatása - ehhez már valóban adatsorok kellenek.
#1796
Igen, de nem Kolombusz találta ki, hogy a Föld gömbölyû, hanem azt már elõzõleg bizonyították.
#1795
Cauchy:

"hanem azzal, hogy belõle még következtetéseket is vonunk le. "

Dehát minden igy kezdõdik, hogy vmibõl elkezdnek következtetéseket levonni...

Szerintem inkább arra kell figyelni, hogy a levont következtetés a kiindulási pontból nézve konzisztens és amennyire lehet megalapozott legyen.

Egyébként a hihetetlen következtetésekre, merész elméletekre egy poénszerû dolog:

"KOlombuszt is mindenki hülyének nézte, mégis õ nyaralt elõször a Bahamákon", azaz remélem hogy Floo elmélete (vagy akárki másé) lesz majd egyszer az, amirõl kiderül hogy igaz.

Addig kételkedjünk, de ne vessük el csak azért, mert "megérzésre" alapszik.
#1794
Ha meg valamit méréssel állapítnak meg, akkor ott is szerepel valami komoly matematikai elmélet a mérés kivitelezésekor. Nem csak úgy mondunk egyet, mérünk kettõt aztán utána mindent elhiszünk
Persze vannak ellenõrizhetetlen elméletek: pl a legtöbb kozmológiai feltételezés, nem ismételhetõk meg kísérletek során, nehezen mérhetõk.
Az iylen elméleteket (relativitás e., tágulás stb) csak az önmaga jóslataival illetve következményeinek vizsgálatával lehet (részben) igazolni.
Pl a relativitást: merkúr keringési pályája, légkörbe behatoló nagysebességû, rövid életû részecskék
vöröseltolódás, neutrínók

rengeteg és összetett ez az egész tudománynak hívott massza
#1793
-1 db dolog
#1792
Látom nem világos, hogy mire akartam utalni. Nem azzal az állítással van a bajom, hogy az Atlanti frontok száma csökkent, hanem azzal, hogy belõle még következtetéseket is vonunk le.
Másik dolog: a tudományos elméleteknek nem kell feltétlenül 100%ig mindig teljesülnie: úgy néz ki a dolog, hogy az éppen elfogadott elmélet (törvény) az akkkori lehetõ legpontosabb matematikai modellje az adott fdlyaamtnak. Ha találunk bele nem illõt, akkor a törvény módosítani/kiterjeszteni/általánosabbá tenni/ kell.
De olyan még a mesében sincs, hogy valaki egyszercsak rájön a világmegváltásra. Az ilyen látszólagos fejbõlkipattanást is sok év kemény kutatása és munkája elõzi meg.

#1791
Einstein általános és speciális relativitás-elmélete számtalan feltevésen alapul, a levezetésébõl adódó következtetések (pl. a fénysebességnél nincsen nagyobb sebesség, mert nem lehet) szintén nem igazán bizonyítható. Viszont a tudomány konszenzusra jutott.

A héten kiadott hír szerint egy nemzetközi tudóscsoport meghatározta a világegyetem tömegét. Nehéz lesz bebizonyitani, hogy esetleg tévedtek néhány dekát.
#1790
Cauchy:

a számtalan állandóról nem is beszélve.. (fénysebesség, dielektromos együttható, 1 mol anyag atomszáma, 1 elektron töltése satöbb), ez mind méréseken alapszik és számtalan képlet pedig ezekre az állandókra épül.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 19:24:26

Csesznek

-2.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.