2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3885
Floo.: A fügénél mi az az utolsó reális idõpont amíg beérhetnek a másodtermések. Elsõ termés nekem csak 3 db volt, de ahogy látom jó 2-2,5 hónap kell a másodtermésekhez, olyan október közepén még jó idõ van esetleg a végén is, csak akkor már lassabban érnek be mert ugye a vegetáció az is lassabb. Én jó esélyt látok a másodkötések 80%-nak beérésére, ami viszont még most apró arra már nem sok esélyünk van mert az még nõ, de ami már nagyobb mint egy cseresznye az október közepére beérik ugye?

Most olyan állapotban vannak a másodtermések, mint az elsõ termések május végén. Ahhoz képest kellett 2 hónap. Most azonban már 2,5 hónappal számolok az alacsonyabb hõmérséklet miatt. Szerencsés esetben október végén is lehetnek még meleg hõmérsékletek 10 fok fölötti Tmaxokkal.
#3884
Ahhoz túl szabályos "kikanyarítások" vannak rajtuk.
A letakarás óta nem láttam újabb evés nyomot.
#3883
Nálunk a pocok szokta megrágni, belezabálni, hogy szakadna le a pofája. Hangyára nem gondoltál?
#3882
A (kocsányos) tölgy pedig tipikus alföldi fa. nevet Ám van ott cserfa is. nevet
A nyuszik elleni védelemnek egy sûrû szövésû zöld mûanyag háló lett kifeszítve. Meglátjuk, mennyire válik be.. zavarban Alig van pár tõ, ebben az évben próbálkozunk velük elõször, jó lenne párat enni róluk..
#3881
Gondolom fém-szúnyog hálóval terítettétek le, mert a müa.és ritka szövésû hálókat átrágják.
Én a darazsakkal vagyok így, eszik a musk.szõlõmet, pedig csak éppen zsendül.

Az erdõs képekre majdnem azt írtam be, hogy a szatmári dûnés- erdei hely, de a tölgyfa megzavart, nem hittem volna a vizenyõs, hideget bíró tölgy ott is megmarad. A képen látszott a 3-5 méteres "katlan" ami felénk Illancsos; Borota- Rém - Kéleshalom pusztáiban meg fellelhetõ, persze erre csak a borókás, bozótos cserjék élnek meg, akácos és lucfenyõ társaságában. Okos erdészek persze célzottan telepítenek nyár- nyír- vegyes táblákat is, az évi csapadék-hõmennyiség függvényében egyszer ezek, másszor a nemesebb fák nõnek nagyobbra. nevet

#3880
Nálunk a sárgadinnyét rágja valami, le kellett teríteni hálóval. Talán nyúl lehet a rágás nyomokból ítélve. Alig van pár darab, erre még azt is megeszik... szomoru
#3879
Sziasztok!
Kertem elõtt "kiírtottam" a télálló medvetalpakat. Szörnyõ belegondolni, hogy 4-5 év alatt 3 féle talpból lesz 150-200 darab! Nem bírtam már gazolni, ezért jutottam erre a döntésre.
Elõl most már csak Cylindropuntia imbricata példányokat hagytam meg. A kiszedett 3 féle kaktuszból 2-2 darabot félre teszek egy homokkal teli dézsába, hogy legalább maradjon némi utánpótlás...
A csomó talpért, ha nem jelentkeznek valakik, betemetem õket egy gödörbe!nevet
Link Link Link
#3878
Igen, sajna a madarak, a méhek, a darazsak nagyon rájárnak.
2 éve méhtámadás volt, a másodérésen annyi volt a méhe, hogy volt, amikor nem látszott a füge a méhétõl Link Link
A madarakkal az a baj, hogy sok esetben csak belevágnak a fügébe, esznek belõle egy kicsit, otthagyják, és átmennek egy másikra. Azt is megvagdossák.
Persze van, hogy csak a csonk marad ott.
A darazsak felénk nem okoztak eddig kárt.
A madár és rovarkár az elsõtermés elején kevesebb, a vége felé több.
A másodtermést viszont zabálják rendesen.
Védekezni ellenük elég nehéz, amit a madarak megvagdosnak, azt kezdik ki sok esetben a darazsak meg a többi rovar.
Lehet kitenni nekik valami édeset, szörpöt üvegbe, nem tudom az mennyire hatékony, a szõlõnél szokták alkalmazni.
Az érzékelhetõ, hogy azok a fák, amik környékén gyakori az emberi mozgás, azokon elhanyagolható a madár és rovarkár, amiknél nincs, azt dézsmálják rendesen.
Tehát csinálj a gyerekeknek egy úszómedencét a fád alá, és egybõl nem lesz "bogaras" a fa laza

Siheone!
Ez ujjas óriás, ilyened van Neked is.
#3877
Fügemámorban vannak:-)
Itt Diósdon a két éves fagysokk után már helyrerázódtak a fügék nagy része, de az egyik ismerõsnél egy fél fát ki kellett vágni úgy ahogy volt ment a levesbe! A másik fele még éldegél, hogy meddig....? Termés is van lassan érik gondolom ez a sok esõ sem kedvezett neki meg a két hetes tél júliusban. Ráadásul a barackok egy része is rothad ismét mint tavaly, jól jönne legalább 2 hét száraz nyár, jót tenne még mindennek. Sajnos a település egyik felé, ( nõvéreméknél ) tegnap megint özönvíz volt, zsákolni kellett és sokan beáztak. Ma jártam arra és a radart is visszanézve kb 20-30 mm hullhatott le ismét. Itt szerencsére 0,9 mm volt, de már ez a mennyiség is megállt a földeken. A két terület között kb 2 km van. Innen szépen látszott csapadéksáv. Sajnos ma is gomolyosodunk rendesen:-(
#3876
Pár napja egyik kaktuszgyûjtõ ismerõsömnél jártam és lefotózam a fügéjét.kacsint Link
#3875
Floo, vagy más akinél van érõ füge; felétek is kismillió rovar (fõleg darázs, de légy, rózsabogár és méh!! is) dézsmálja az érõfélben levõ gyümölcsöt? Annyira durván eszik, hogy szinte szedni sem lehet; a legtöbb termésen 2-3 de némelyiken akár 5 darázs is nyomul egyszerre. Pedig nincs szárazság (nagyon nem most az elmúlt 2 hét után) találhatnának más folyadékot, de úgy tûnik nagyon ráálltak idén a fügére... pedig ott van nem messze tõle az illatos és cukros Csabagyöngye amit máskor szétharapnak a darazsak. Védekeztek valahogy ez ellen?
#3874
Csak mielõtt valaki megint osztana-szorozna.
Teljesen egyértelmû, hogy amelyek nem károsodtak a télen, azok nem most kezdtek el érni, fajtától függetlenül. (a "megjelenés" persze nem is egyenlõ az érés kezdetének idõpontjával)

Szóval vagy utolsó eresztés v. visszafagyás miatt késtek.
#3873
Na, az igen, itt már leértek, 1 hete még volt néhány madár által megevett, most már napok óta sajna nincs.
Az általunk "nénifüge" néven emlegetett fajta érik még, de az nagyon érdekes fajta, képes az árnyékon lévõ elsõtermése késõbb érni, mint a napon lévõ másodtermése.
Jó eséllyel ez a fajta lehet a szegedi elsõ füge.
#3872
Megjelentek az elsõ fügék a piacon.
#3871
Tegnap éreztem elõször az árnyékliliom fenséges illatát. vidám
#3870
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#61541 - 2011-07-31 21:46:24)

Nehezen ment itt meg a fûnyírás, tartva az újabb esõtõl inkább nekiálltam. Túl gyorsan nõ ebben a nedves idõben.
#3869
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#61521 - 2011-07-31 20:03:47)

Bele lehet nyúlni a pénztárcába a permetszerek miatt hogy az ígéretesnek látszó szõlõfürtök el ne rohadjanak a sok esõ miatt szomoru szomoru
#3868
Köszönöm szépen!
#3867
Még egy; az alsó leveles hajtórügyes vesszõt rövidre,2-re, hogy jövõre legyen termõ alap, a magasabb jól telerakott jó állású termõvesszõket lehet 3- esetleg 4 kombi rügyre hagyni.Ezek a legértékesebbek, van hogy 3*2 barack is terem ebbõl. Az oldalsó és befelé növõ, de többnyire a legerõsebb vezér vesszõkbõl 1-et sajnos tõbõl vágd ki. Ez a felseprûsödés ellen van, így szellõsebb a korona is.
Ezt még én is elviselem, de a szép zöld barackokat lelökdösni, az már nem kellemes érzés.
A mostani csapadékos idõben szépen híznak a jövõ évi rügyecskék nevet
#3866
Értem. 6-8-10-re szoktam...
#3865
Tavasszal, március 10 után vegyél a kezedbe egy metszõollót, és a ceruza vastag vesszõket vágd vissza 2-3 rügyre. nevet laza (egy rügy is többnyire két termõ és egy hajtó csoportban van)
Ezért nem kell annyira ritkítani nyáron, meg erõsebb hajtások is fejlõdnek, ami tartja a termést.
#3864
Na szerintem a fényképek alapján olyan az én fajtám, mint ezek amirõl most hivatkozok, csak ez délnyugaton jó 2 héttel korábban érik, teljesen hasonló, Floo már épp 2 hete fényképezte ezeket
#3863
Akkor tényleg nem az, akkor passz ! Nem tudom.
#3862
Ma egyenesen az USA-ból kaptam jukkákat ezekrõl a pédányokról.nevet Ezért jó ha világszerte vannak ismerõsei az embernek. laza
Yucca glauca (Denver, USA)
Link
Link
Link
Link
#3861
Szerintem ezek nem ujjas fügék. Link Link Link ezek azok.
Az ujjasok tudtommal fagyérzékenyebbek, mint a többi fajta.
#3860
Köszönöm. Tudod az a baj, hogy nagyon sokat leszedtem és mégis... Egyszerûen annyira jó a kötõdése, hogy napokig szedem róla, már-már lefog a család, hiába mondom nekik, hogy még mindig sok. Azt hiszem jövõre tényleg pihentetni fogom valahogyan. Csak ne lenne olyan finom!nevet
#3859
Szerintem elég volt az esõ, fõleg, hogy ami leesett, nem szárította fel a szél és a nap, volt ideje a talajnak átázni.
Ha most nem nagyon esne szeptember végéig, akkor sem lenne már semmi gond.

Szibéria!
Szép a fügéid.
#3858
Érik a füge (jól látható az elsõ és másodtermések) sajnos elsõ csak 3 db van:
Link
Link
Link
Link

Valószínûsítem, hogy ujjas füge lehet a fajtája az internetes fényképek alapján, azaz egész jó fajta.

És a megrakott õszibarack (ami még nem érett be):
Link
Link
Link
#3857
Sosincs egyenletes termés , én is épp ebbe a hibába estem nálam kisebbek, de sok termés várható. Nem szabad sajnálni apró korában le kell hányni az összeset, mert ilyenkor derül ki hogy még mindig sok marad rajta.
Jövõre is hagyj rajta de kevesebbet lényegesen kevesebbet.
#3856
Az idén elrontottam az õszibarack ritkítását. Hiába csináltam folyamatosan, mégis sok maradt rajtuk, és az általam vártnál nagyobb, hatalmas gyümölcsöktõl roskadoznak. Amennyiben megúszom komoly ágtörések nélkül érdemes-e jövõre olyat tenni, hogy gyakorlatilag -pihentetve a fákat- semmit sem hagyok rajtuk? Vagy az túl drasztikus?
#3854
A zalai kukoricának és napraforgónak nem biztos, hogy elég lesz az elmúlt napokban lehullott csapadék. Link
#3853
Egy kajszink van, sajnos elég "kinti" részen, és össze-vissza van fúrva szegény. zavarban
#3852
Hétvégére beérik az elsõ 2 fügém az elsõ kötésbõl, még 1 lesz több csak a 2. kötésbõl. Már alig várom, gyorsan meghízott egy pár nap alatt nem is gondoltam. A színe zöldrõl lassan sárgára vált és már puha is. Majd hozok képeket a "fügekirály" kérésére.
#3851
Elsõdlegesen mechanikus eszközzel, kéregkaparóval.Ha megtaláljuk a járatát, kb 0.5 1,5 cm.mélyen az eleven háncsszövetet rágja a termetes hernyó. A friss,fûrészpor szerû végterméke is árulkodó közelségben lehet.
Müa. fecskendõvel oldott rovarölõ vegyszert, vagy az elõbbi Agrolos oldatot is juttathatunk a járatokba. ( nem csak egy lakója lehet a fa törzsének) szegyenlos
Jellemzõen a kajszit szereti, dohos-aromás illata is árulkodó lehet, fõként esõk után.
Ha látunk harkályt,fakopácsot a fáinkon, az is árulkodó lehet. nyelvnyujtas
#3850
A kéregmoly ellen hogy lehet védekezni?
#3849
Az õszibarack az erõs visszametszés miatt sokáig életben tartható. A fertõzött fa továbbélésének ideje függ a támadó gombafajtól is. A gutaütést okozó faj a kajszin általában csak a fa pusztulása után fejleszt termõtestet. Nagyon fontos a metszõolló két fa metszése közötti fertõtlenítése, ha nem akarjuk a gomba, vagy vírusfertõzést az egészséges fáinkra továbbterjeszteni.
#3848
Egy gombás õszibarack törzs.Már nagyon öreg fa, a taplógomba visszafejlõdött, de nem múlik el.Olyan szõrös vadbarack fa volt. Szívós fajta, többször lett átszemezve, de már felnyurgult, a múlt heti szél is lehasított egy ágat.Még látszik a tavaszi rézgálic áztatás.
Sajnos ezt szereti a kéregmoly is. Az a barna csomók a hernyó ürüléke.
Link
Lesz két új meggyem, és kajszim. nevet
#3847
Olcsó, kilós tételben vásárolható. Ne várj vele a jövõ évig!
#3846
Itt legalább 10-12-rõl van szó. Köszönöm, megpróbálkozunk vele akkor (ha belefér a keretbe).
#3845
Én is Amistart szoktam ilyenkor használni, ezt fogom legközelebb venni, a tavalyi még idén elég lesz. Link
#3844
Én sem vágom ki az idén termõre fordult, vírusfertõzötten ültetett kajszikat. Mindent meg kell adni nekik, amit igényelnek, ezzel 1-2 évvel esetleg meghosszabbíthatjuk az életet-termõképességet. Sajnos a farontó gomba, ha eléri a gesztet, ahol nincs transzport, elpusztíthatatlan. Amit az ember lát gombából, az csak a termõtest. Amikor az megjelenik, már általában késõ.

Hari : miért várod meg a jövõ évet? A lisztharmat gyógyítható (a növény felületén él), a kisebbik koncentrációt alkalmazva biztos nem perzseled le a fát.
#3843
Érés alatt Amistar-ral permetezem, ennek 3 napos az ÉVI-je. Egyébként nem szoktam már éréskor sem, meg egyébként sem sûrûn permetezni, csak ha ilyen csapadékos periódus van, akkor muszáj.
#3842
Mivel permetezed a paradicsomot érés alatt? Nálam is most kezd érni. A bogyók egészségesek de a levele összesodródik, pedig az alsókat már leszedtem.
#3841
Üdv!
A paradicsom idén nagyon begorombult: Link Link Nem kis termés igérkezik, már ha letudnám permetezni paradicsomvész ellen, merthogy minden nap esik ha csak 0,5mm is, de nem képes felszáradni a levele. Fûszerpaprika sem rossz: Link Link fóliás Délibáb: Link Link fóliás fehér paprika (Táltos): Link
Vilmoskörte: Link Bosc kobak: Link
#3840
Köszi! nevet Az eredetét pedig tessék figyelni, mert ha messziröl jön, tele van spriccelve vegyszerrel! zavarban
(akkor itt mégis egy kicsit olcsóbb)
#3839
Egy - éghajlatunk alatt biztosan - télálló kaktuszról, az echinocereus triglochidiatus v mojavensis f inermis-rõl ma sarjakat választottam le. Idén mutatta meg elsõ virágját, ami skarlátpiros volt. Nálam a 2010/2011-es telet fedetlenül a kertemben "aludta" át. A növény gyakorlatilag tüske nélküli. Nagyon szeretem.nevetDugványok elültetése már csak jövõ áprilisban. Addig szépen eláll.nevet
Link
#3838
A múlt hét végén voltunk az óbudai piacon, több árusnak is volt feketeáfonyája, gyönyörû közepes méretû bogyók. Az ára mindenhol 2000 Ft/kg volt, ládából lapátolva. Az eredetét nem figyeltem, ha szokott akciósan lenni ,arra le szoktunk csapni és lekvárt fõzünk belõle, ami jobb mint a Darbó, pedig õk jót csinálnak. laza
#3837
Másik dolog, ami kissé el szokott sikkadni; a tápanyag után pótlás. Szépen termett az a fa, virág .; taps!..
De nem is gondolnánk, hogy mennyi energiát, enzimet,makró elemet "égetett" el, azért, hogy teremjen, tündököljön a virága nekünk!

(Bocs, hogy ennyire elmentem az Agró-Bio-szférában, de ez az igazság.) kacsint
#3836
Köszönöm! Marad még igy is ág,de hát tényleg útban van! nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 07:25:25

Jászberény

-1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.