2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3835
Utolsóra szoktuk elvetni a reményt! Nem a fûrész az elsõ, hanem a gyógyító remény! Vannak csodák, nem csak erre, Magyarországon túl is. vidám
#3834
Semmi gond. vágd le. Aztán fesd le gyógyító kenõccsel, és imádkozz kicsit! Megérdemli az a 20 cm.-es vázkar... szegyenlos
#3833
Köszönöm a tanácsokat mindenkinek!
#3832
Szerintem sajnos csak a láncfûrész gyógyítja meg. A fatestbe behatolt gombát semmi módon nem lehet elpusztítani. Elõbb-utóbb megöli a fát.
#3831
Mi van olyankor amikor 20 cm átmérõjü ágat kell levenni mert "útban " van?Azt is lehet nyáron? Kajsziról van szó.
#3830
Épp ma reggel volt szó a "falurádióban" a kajszifák letermõ ágairól. Most lehet visszametszeni a lehajló, lógó ágakat, vesszõket.
Persze módjával, egy másfél-egyméteres szép termett ágat csak 3/4 részig, olyan vízszintes görbületig szabad csak levágni. Az 5 forintosnál nagyobb vágásokat fessük le oltó-viasszal(sebkezelõ festékkel.)
A másik alakító metszés augusztus 10-20 felé lenne.
Az öreg fák -? 15-20 évesek? törzsét pedig drótkefézzük le, most szaporodik a kéregmoly, annak a lepkéje rakja le a tojásait a gyantás, sebes repedésekbe, majd annak kövérre növõ nyûve elõtte lerágja az életadó háncsszöveteket, miután bábozódna be a fel talajba tavaszig... !De elõfordul ez az 5-10 éves fatörzseknél is, tehát figyeljük a törzset.
A kézi tisztogatás után kezeljük le a törzset, olajos permettel,(levélre-nyári rügyre-hajtásra nem szabad!ráfújni) - a rézgálicos permetezést majd lombhulláskor inkább.

Ez érvényes még a meggy-cseresznye- szilva- õszibarack fákra is.
nevet Szép faápolást kívánok!

#3829
Egyet értek Harival, gombás fertõzés, a nedvesebb éleken halad tovább. A beteg háncsot kézi virágpermetezõvel egyszerûen az Agrol plusz olajos lemosóval próbáld meg lefújni.(1 liter vízbe 0.5-1 dl.)Az olajos fehér szuszpenzió felszívódás után lezárja a levegõtõl, és amúgy is gyógyítja a háncsot,elbán az alattomos kéregmollyal is. Elõtte drótkefézd le megint.
nevet
#3828
Érdekelne, hogy lehet e kapni (fekete) áfonyát és hogy kb. milyen árban kapható (csak magyar, osztrák és német áfonya!)...látott e valaki üzletben / piacon?
Elöre is köszönöm.
#3827
Szerintem fejlõdõ taplógomba lesz.

Lujó: köszi! Biztosan lisztharmat, akkor majd tavasszal védekezünk ellene.
#3826
Sajnos a technikai lehetõségeim végesek szegyenlos .
A fatörzs sérült részének kéreg repedésein jelent meg úgy egy hónapja. Kíméletes módszerrel(drótkefe laza ) eltávolítottam, aztán most pár napja, talán a csapadékos idõ hatására újra megjelent és szemmel láthatóan szaporodik. Talán valamilyen tetû, vagy gomba. Permetezném, de mivel nem tudom hogy mi, így nehéz. Vagy törjek le/ki egy darabot és vigyem be a helyi Kertész áruházba?
#3825
Nem tudom mi ez. Talán még közelebbi makró képet 30 cm.-rõl?
kacsint
#3824
Bocsi, ez segít??
Link
Link
#3823
Jó. Pl: Thiovit Jet, adagolás 0,15-0,3 %-os töménységben. 'Rügypattanást követõen kell védekezni a magasabb dózis alkalmazásával, majd a tenyészidõ folyamán az alacsonyabb dózissal szükség szerint meg kell ismételni'
A legfontosabb: biztosan lisztharmat-e? Link
Az erdészetek a telepítéseket permetezik.

#3821 : Részletesebb leírás, esetleg fénykép, hogy valaki felismerhesse? Sok minden lehet, még esetleg valami ártalmatlan zuzmó is.
#3822
Szia! Bõvebben?
#3821
Szakik!

A kajszibarack fám törzsén fehér "telepek"-"képzõdmények" jelentek meg.
Mi lehet??
#3820
De jó, hogy felhoztátok a lisztharmatot, nem tudja valaki, vajon tölgy lisztharmat ellen is jó-e ez a készítmény??
#3819
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#60660 - 2011-07-26 23:53:47)

Viszont a paprikák akkorák mint egy sárgadinnye, na mehetünk az Agromet fórumba nevet
#3818
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#60659 - 2011-07-26 23:48:0laza

Itt az idén most ázott be elõször a krumplitöltés, most a víz hatására "remélem" elkezd újra hajtani.
#3817
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#60658 - 2011-07-26 23:43:32)

A hagyma is erõsen rothad ahogyan hallom... Most már nem kellene több esõ egy darabig.
#3816
Igen. Az elemi kén ehetõ. Gombaölõ hatása az oxidáció során keletkezõ kéndioxidnak van.
#3815
Köszi a válaszokat.
A Nevikén elvileg veg. idõszakban is használható szõlõben 0,5-1 % arányban!
Csak biogazdálkodásban használható szereket keresek!
Látom a Thiovit is alkalmazható biogazdaságban.De mi van olyankor ha más növényre is kerül a permetbõl? Akkor is 0 az EVI ?
#3814
A Thiovit. Attól függ hogy mire kellene. Uborka-szõlõ-rózsa; nagyon óvatosan 20-15-10 gramm/ 10 liter.!És napnyugta felé, mikor nincs Uv-napfény.
Vannak persze felszívódó, tovább tartó, diszkrét szerek is, csak az már felsõ árkategóriákban vásárolhatóak. laza
#3813
Fordított arány. Kifejezetten elõnyös! laza laza
#3812
Letenyei kivi, akad rajta pár darab Link Link Link
A bizonyíték, hogy van önporzós kivi és nem kell vacakolni termõs-porzós ültetéssel, avagy amikor a fiú kivi termést hoz Link Link laza
#3811
Téli lemosó permet, olajos, vegetációs idõszakban elfelejtendõ. Lisztharmatra más kén kell, pl. thiovit.

Szerk : Látom, én is elkéstem.
#3810
Jó, de csakis kora tavaszi/tél végi lemosó permetezésre rügyfakadás elõtt! Kicsit elkéstél vele! laza
#3809
Gombára ,lisztharmatra ugye jó a Nevikén?
#3808
Köszi. Közben segítettetek egy fórumban. Valaki azt mondja januárban veti és márciusra kicsírázik a selyemakác magja. Nekem csak erre a lényegesre infóra volt szükségem.kacsint
#3807
Október végéig van idejük, addig még az idõ is tûrhetõ lesz.
Már vágyok sülysápra a növényeim közé. hmmmm kínai datoya, kamcsatkai mézbogyó, paw-paw, vadcitrom...ésssss kivi minden mennyiségben. Sajnos éjjel nappal dolgozom ma is 3:30 kor feküdtem le.

A kivirõl: megmaradta a Tomuri és a Hayward is, anyu mondta hogy nem gyõzi a karót cserélni mellette....mindez annak ellenére hogy júniusban ültettem el. A tél miatt nem is bánom hogy megy fel, mint az állat ! A paw-paw nagyon lassan fejõdik, de errõl azt is olvastam hogy az elsõ 1-2 év ilyen lassú mert karógyökere van és ilyenkor arra nyomja a kakaót, azaz nem felfele, hanem lefele. Igaz magoncokat vettem, de majd csak beindulnak.

Idõközben a szerencsélen tavaszi csurig fagyott datoyaszilva zsenge törzsét megrágta az a büdös vadnyúl, körbebástyáztuk. Szétlövöm légpuskával az agyát.
#3806

Link
Szerk.Bocs most látom te is ezt az oldalt találtad.
#3805
Sziasztok!
Valaki magról nevelt már fel selyemakác csemetét? Egy oldalon ezt találtam a mag csíráztatásával kapcsolatban:
"A késõ õsszel érõ magot a vetésig szárazon tároljuk, majd vetés elõtt szkarifikáljuk, koptatjuk vagy forrázzuk, hogy a vékony, de porcelánkemény maghéj megrepedjen."
Magról szeretnék csemetéket kinevelni is pár év múlva a lakótelepen összevissza néhányat elültetgetni.nevet
#3804
Ha jó õsz lesz akkor beérhetnek.
Az elsõ termésrõl készíts majd képet, ha elkezdenek érni.

Leganyi!
10 kiló fügéhez 5 kiló cukrot tettünk.
Kicsit lehet eltúloztunk, mert elég édes lett, a fügék egy része már aszalódós állapotban volt, tehát elég tömények voltak önmagukban is.
#3803
Mennyi cukrot tettetek 1 kg fügéhez?
#3802
Üdv Floo ! Az a füge a 2. hullám ami most kb. még csak kisebb cseresznye nyagyságú be fog késõ õszig érni ?
Az elsõ hullám még most se ért be, de érdekes módon vagy 1,5 hónapja egy mm-t se fejlõdött. Lassan a 2 érési hullám nagyságra behozza az elsõt (bár az elsõ csak 3-4 db lesz mivel még 2 éves bokrok.) A 2. hullámban már sokkal több füge van az ágvégeken.
Nyomtam rájuk egy kis vizet hátha gyorsabban nõ. nem titkolt cél hogy jól beérjenek a vesszõk és ne fagyjon el. Idén már esetleg kukoricaszárral tudom körbebástyázni mert leföldelni már nem tudom.
#3801
Végre eljutottunk a fügelekvárkészítésig, kishíján fügelekvármérgezést kaptunk, annyit nyalakodtunk laza
10 kiló fügét fõztünk be Link a zöld aszalódó fajtából Link
Szép barna lett Link és isteni finom lett Link
Aztán mehettetek az üvegbe Link Link
#3800
Mai képek!
Nagyszüleim Cardinálja éregetni kezd, nem egy csúcsfekvés, csak úgy az udvarban Link , meg másik fajták is sárgulnak Link Link Link
Ez meg valami Bussay borszõlõ Link meg csemege Link
#3799
Egy kis képes szösszenet 17-érõl
kajszi: Link Link
szõlõ: Link Link Link Link Link
#3798
Szarvas, Arborétum sor : Elõször mutatták meg a termést a három éves szilvatörzsû kajszi fáim. Majdnem gutaütést kaptam, mint ahogy a kajszi fák szoktak : az összes fa Sharka (Plum pox) vírussal fertõzött. Az elõzõ évben ültetett más beszerzési forrásból származó hagyományos oltású fáim fertõzéstõl mentesek, tehát a beszerzett csemeték voltak fertõzöttek. Behurcoltam Lajosmizsérõl a fertõzéstõl mentes területre a vírust.
#3797
Köszi neked is a tanácsot!
#3796
Egy mai újságcikk a Zalát sújtó aszályról:Link
#3795
Én úgy 5-6 hétre gondoltam a szüretig. Abból a célból vetettem hogy mire a palántás letermett legyen utánpótlás. Talán sikerül a tervem. A vetett paradicsomtípus mellett, kelt még magától is, annyi lett hogy a nagy részét elajándékoztam. A holland féldetermináltat tartottam csak meg. A vész ellen egyetlen biztos módszer csak a megelõzés. Helyes sor és tõtáv.hogy tudjon szellõzni és minden hónaljhajtást leszedni. Csak a fõszárat és egy hajtást szabad meghagyni, a termés rengeteg lesz és nagyobbak és korábban mint az olyan dzsumbulyokban ami pl a szomszédunkban is van.
#3793
Már nem is emlékszem mikor vetettem. Talán április második felében. Emlékszem hogy a paradicsom szépen kikelt, de a paprika sorában semmi. Már le is mondtam róla, amikor elkezdtek kibújni. 2 héttel a paradicsom után. A dinnyét locsold meg Ferticares tápoldattal. Ez akkor kell, ha mikro vagy makroelem hiány van. amúgy a Snowhunter féle tanácshoz csatlakozom.
#3792
Köszi szépen!
#3791
Mi a paradicsommal játszottuk ezt, magról ültettük õket, most brutális nagyok és igen komoly termésmennyiség lóg rajtuk és tele vannak virággal.
Sajnos a vész támad, réz-hidroxiddal védekeztem tegbap este, remélem sikeres lesz.

A paprikát mi palántáztuk, ám a kezdeti gyengélkedés utáni tapsózás, a beszökõ meleg idõjárás és az csapadék/locsolás jó egyensúlya igen szépen felhozta õket, most kezdenek tömegében virágozni, javarészt Fehérözön nekünk is, kb. három/négy hét a szüret esedékessége, azaz egyetértek Enikõvel.

Apropó Enikõ, a rezes védekezést ajánlom.

#3790
Itt is vannak még csak virágzó paprikatövek, szerintem még 3 hét kb (késõn lettek kiültetve).
Mikor vetetted helybe?
...
A pár tõ görögdinnyénk levelei kezdenek barnásan foltosodni, amelyek be is száradnak. Valaki tudja, milyen betegségei lehetnek a dinnyéknek?
#3789
Idén próbálkoztam helyre vetett paprikával is, most kezdenek virágozni, mikor lehet szüretelni róla? Fehérözön, determinált fajtájú. A palántásokat már egy ideje esszük, idén Startot és Hosszú Táltost palántáztunk.
#3788
Sziasztok.nevet
Idén kora tavasszal gondolkodtam el egy úgynevezett "yucca-project" beindításán. Célom, hogy ki kísérletezzem, mely jukkák preferálják az éghajlatunkat. Az a baj, hogy sokan nem is tudják hazánk klímája mennyi különleges egzotikumnak kedvez, köztük az említett észak-amerikai jukkáknak is. Az évek elteltével egyre szörnyûlködve láttam, hogy Magyarországon csak kétféle terjedt el igazán közülük. A yucca filamentosa és a törzset nevelõ yucca recurvifolia. És ezzel ki is fújt! Bár csak "tû vagyok a szénakazalban", de ezen változtatni szeretnék... Idõben próbáltam új növényekre szert tenni, de hiába, mire azt vettem észre, hogy lassan eltelt a nyár elsõ hónapja. A jukkák ültetésének optimális idõpontja április-május. Az ekkor telepített növények kellõen be tudnak gyökeresedni, és ezáltal növekedésnek indulni az új helyükön. Június végén találtam egy nagyon kafa oldalt, ahol a legnagyobb és legszebb kínálattal találkoztam. Ez az elsõ, igazán tényleg csak a témával foglalkozó oldal, ugyanis egyenesen egy faiskolából, Új-mexikó-ból importálják a konténeres növényeket. Elhatároztam... megrendeltem pár növényt, ezzel megreckírozva, hogy még gyorsan ki ültessem õket.
Az összes jukka meg is érkezett pár nap elteltével két turnusban, és rögtön el is helyeztem õket a kertben az új helyükre. A július elején elültetett kis palántáknak még elegendõ idõt látok arra, hogy egy bizonyos szinten már meggyökeresedve várják a telet. Bár a legelterjedtebb hazánk területén, a yucca filamentosa-nak sajnos a változatait egyáltalán nem ismerjük. Ezért ezekbõl rendeltem, egy a levelükön kívül és belül csíkos formát.(yucca filamentosa "Bright Edge", yucca filamentosa "Golden Sword")http://static.fotoalbum.hu/picturezoom/2011/07-17/siheone/2011-07-17_20.05.12_211052.jpg Link Link Link Hozájutottam 2 darab yucca gloriosa variegata-hoz is, ami egy hihetetlenül gyönyörû változat, ráadásul már törzset is nevel. Link Link Link Link Link Illetve egy yucca glauca-t, azon belül is az "Intermedia" variánst, ami extra vékony levelû.(4-6mm) Link
A következõ évek teszteléseikbõl sikeresen átesett növényekkel szeretném bizonyítani, hogy egy csepp odafigyeléssel egyetlen egy növény fajjal igazán mediterrán hangulatúvá varázsolhatnánk városainkat, köztereinket. Olyan helyeken, ahol nem árnyékol fa, de van egy kicsi föld, illetve kertrész a számukra.
#3787
1 hetes képek: Link Link Link Link
#3786
Sokfelé valóban ez, vagy ennél még rosszabb a helyzet, azzal együtt, hogy vannak foltok (köszönhetõen a konvektív csapadéknak vagy nem csapadéknak), ahol senki meg nem mondaná, hogy 20 km-rel odébb meg aszály van.
Néhány nappal ezelõtti képek Zalakaros környékérõl Link Link
Ez Nagykanizsa mellett Link , ez a legdurvább.
Ez a becshelyi szõlõhegy Link , kigéett fû és levelek, amolyan õszies hangulatú kép Link
A kukorica állapota a vetési idejétõl is függ, attól függ, melyik mikor és milyen fenológiai fázisában ázott meg és melyik nem.
Az aratási munkálatok viszont nagyon jól haladnak, igaz, ahhoz képest, hogy micsoda szárazság van, még mindig bõven van aratnivaló, el lehet képzelni mi van akkor, ha csak átlagosan csapadékos év van.
A búza már pereg ki a kalászból, még lábon lévõ árpát és repcét is láttam.
Amitõl nagyon félek, hogy amennyire aszály van most, annyira átvált egyszer csak egyik pillanatról a másikra, és elkezd úgy esni, hogy nem akar majd elállni, és tönkre megy minden a hirtelen sok csapadéktól.
Fõleg a szõlõ fog pikk-pakk elrepedni.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 05:16:27

Vép

1.4 °C

RH: 87 | P: 1023.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.