2024. november 25., hétfő

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10251
Gratulálok!
#10250
Sziasztok!

A bátorligeti Tejútíves képem a hónap asztrofotója lett a National Geographic oldalán: Link
nevet
#10249
Én optimista lennék ebben a kérdésben.
Még ha 1 km.-es szikla darab is, a földi légkörbe hatolva úgyis felizzik, és felrobban, darabokra hull. Esetleg a becsapódási irány se lesz merõleges, amit a légkör felemészt. Persze lehetnek majd légköri- geothermikus jelenségek, hosszabb idõszakra, de nem jelenthet éghajlat változást. Az év eleji orosz meteor is csak nagy durranással járt a körzetben, és a becsapódás csak egy kacsaúsztató gödröt vájt.
Vagy vegyük a Holdat, ott ugye semmi fékezõ erõ sincs, se víz. Ott is látszik egy nagy kráter,lent délkeletem, ami sávos anyag kidobódást okozott,több millió évvel ezelõtt. És mégis egyben van a Hold.
Vagy nézzük a Föld tömegét, a hegyeket. Mennyi sok 10 - esetleg 50-200 kilométeres láncolatok vannak... csak megfogják,és bekebelezik azt az aszteroidát.
Különben meg; az utóbbi 20-40 évben tömegével jelennek meg ilyen világvége, katasztrofális elmélkedések. És ez csak 20-40 év. Hol vagyunk mi a több ezer éves emberi léttõl?
#10248
Én is az amatõr meteorológus fejével gondolkodva úgy éreztem, hogy, mivel az aszteroida sok objektum gravitációs terén fog áthaladni, melyek pályáját módosítani fogják, itt csak valószínûséget lehet megadni.
Furcsállottam is, hogy ennyire definitív dolgot állít a cikkíró, ráadásul szakemberekre hivatkozva. A csillagászatban annyira nem vagyok otthon, gondoltam, megkérdezem az "illetékes" fórumtársakat.
Az biztos, hogy a bulvár-újságírásnak ez az egyik kedvenc riogató témája, ti. az aszteroida becsapódás. Filmek is készültek, melyek nagyon szemléletessé tették az ilyen katasztrófákat. Persze, hogy az ember, még ha legyint is és sajtókacsának tartja a hírt, kissé ideges lesz tõle.
#10247
Sok ismeretlen objektum keringhet a Naprendszerben, amelyik befolyásolhatja pályáját ennyi idõ alatt. Akár közvetett, akár közvetlen módon. (De az ismert objektumok tömege sem biztosan pontos, szerintem már csak ez is okozhatna galibát.) Ilyen idõre elõre lehetetlen pályát elõrejelezni (tiszta meteorológia :-) ). Meg gondolom van kismillió egyéb dolog, ami nekem nem jut eszembe. :-)
#10246
a wikipedia szerint most épp õ a legesélyesebb példány Link de ez még addig változhat nevet
#10245
2013-as adatok szerint 1 a 4000-hez az esélye a becsapódásnak 2880-ban. Addigra már úgy is elpusztítjuk a ma ismert Földet.. Ráadásul 2150-ben fog találkozni egy másik aszteroidával, ami lekoccolja az útjáról nevet
#10244
Több kérdésem is lenne a csillagász kollégákhoz. Nem szoktam ugyan bulvárlapot olvasni, de ma este véletlenül a kezembe került a Blikk egy száma, és beleolvasgattam.
Egy rövidke cikk arról szólt, hogy pontosan 866 év múlva vége lesz a világnak (mármint földi világunknak)
Az apokalipszist az 1950 DA elnevezésû aszteroida hozza el. Ez egy nagyjából 1 km átmérõjû égitest, mely óránként 61 ezer kilométeres sebességgel száguld a Föld felé.
A NASA szakemberei állítólag pontosan meg tudták határozni a becsapódás idejét és helyét: 2880 március 16. ,Atlanti-óceán. A cikk szerint a szokottnál lényegesen nagyobb sebességû aszteroida olyan energiájú ütközést fog produkálni, mely teljesen eltörli a földi életet.
Kérdéseim: valóban meg lehet határozni ennyi évre elõre egy ilyen "ûrkarambol" pontos idejét, és az aszteroida-becsapódás helyét? Mennyire kell komolyan vennünk ezt a hírt? Az 1950 DA tényleg alkalmas a földi élet teljes kiirtására?
Van-e jelenleg -ha csak az ötlet szintjén is- valami módszer egy hasonló katasztrófa elhárítására?
#10243
Vénusz-Jupiter: Link
#10242
Hú, az jó szoros közelség lesz!

Más.
13-án este 10-11 körül (perseida-nézés közben) láttam egy érdekeset. Azt hittem, nóva, egy kb. 2m-s állócsillagnak látszott a Kígyótartó feje fölött. Aztán fél percen belül elhalványodott. Aztán kb. 10 perc után megint feltünt, kicsit lejjebb, kicsit balra (ebben a "balrá"-ban nem tudom, mennyi volt a Föld forgása). Aztán fél perc múlva megint eltûnt. Aztán kb. 10 perc múlva megint feltûnt, ekkor már az alfa Oph-tól balra. Aztán megint eltûnt, többet nem láttam, összesen 3 felfénylést figyeltem meg. Olyan volt, mintha egy geostacionárius-közeli pályájú mûhold produkálta volna.
Minden idõmeghatározás hozzávetõleges, nem volt nálam óra.
#10241
Kíváncsi leszek a 18-ára.
#10240
Néhány napot Sárbogárdon töltöttem. Készítettem képeket az ISS-rõl, aztán hajnalban rengeteg képet ellõttem, hátha beakad egy meteor. A felhõk jöttek-mentek, ha nem jöttek akkor se hullott egy "csillag" se le. Link 15-én Fehérváron hajnal 3 elõtt felébredtem - gondoltam ez egy jel, gyerünk a konyhába - beirányoztam a kamerát a Szekeres, Bika felé, de semmi. Link Kávézgattam, cigiztem, lõttem a dupla 16mp-es képeket, aztán felkelt a Vénusz. Ha már eddig fenn voltam, ráadásul eredmény nélkül, akkor már megvártam a Jupitert is. Link
#10239
Köszönöm.
#10238
Csak a "kézi" manualfókusz ajánlott ilyen esetben. nevet
#10237
Igen, normál fókuszon volt, ami automata, többmezõs fókuszterületre és többpontos fénymérésre állítva. És mégse jó. Ki kéne próbálni a kézi fókuszt. Mennyi tanulni valóm van még!
#10236
Na azt nemtudom hogyan sikerült összehoznom. nevet
defókuszáltat jelent. Nincs helyén a fókusz. Szerintem valami közelebbi tereptárgyon lehet. Nézd meg az égitestet és a lámpafényeket.
nevet
#10235
Köszönöm. Mi az a "fedókuszáltak"? Két pirkadatoson bekalkuláltam a Merkúr helyét, hátha PC-n elõ tudom varázsolni. De ha felhõk takarják, nincs az a szerkesztõ program...
#10234
Jók lettek, bárk icsit fedókuszáltak, de még tûrhetõ. Nekem legjobban a pirkadatosak tetszenek.
nevet

Jövõ héten mennék csillagászati táborba, de kénytelen vagyok visszamondani az idõjárás miatt. Feleslegesen azért mégsem akarom eltölteni az idõmet.
szomoru
#10233
Ma hajnalban a Vénusz és Hold. Aztán felkelt a Nap. Link
#10232
Hold: Link
#10231
A hivatalos neve Földközeli Telihold. Angolul Perigee Moon. nevet
Semmi weboldalt nemakarok ezzel cikizni, de ez a "szuperhold" egy bulvár kijelentés.
nevet
Nemrég lett kész egy stackelt asztrofotóm. Itt direkt az utómunkára mentem rá több-kevesebb sikerrel. Bár még több sebbõl vérzik, de jó úton haladok talán.

beillesztett kép



50/1.8 - 3.2re rekeszelve, ISO 800, 15x300sec. nevet
#10230
Egyébként errõl most hallok elõször. Úgy emlékszem - és elnézést ha rosszul, fõleg Nolitól bocsánat, - hogy Noli írt egy cikket vagy a MCSE, vagy az Origó tudományos rovata számára, hogy olyan fényes "Szuperhold" volt, hogy a madarak dalra fakadtak.
#10229
Link
#10228
Link ez már jó lesz
#10227
Nem jeleníthetõ meg. szomoru
#10226
Link
nevet
#10225
Tegnapi napfoltok:

beillesztett kép


Jobb minõségben: Link flikár.
nevet

Érdekes, hogy a gyxári barlow egy rakat sz... Helyette egy telekonvertert használtam sokkal jobb eredménnyel.
nevet
#10224
Kosakiss! Köszönöm! nevet

Lehet csalni ilyen asztrotájképnél, hogy sorozatfelvételben készítesz 10 képet és azokat átlagolod egyszer horizontra, egyszer égboltra, de az zárkoptatás - fõleg, hogy nem etikus.

Kipróbáltam milyen a stackelés. Bizony nagyonjó. És ez csak PS. Mi lesz majd IRIS-nél... Még keresem a módját, hogy csináljak valamit, de a hétvégén remélem sikerül eredményt elérni. Addig annyit megtudtam csinálni külsõs segítséggel, hogy a Tejútnak valami normális fehéregyensúlyt adni.

Késõbb jövök képekkel. nevet Illetve maradok az egyképes asztrotájképeknél. Ez egyértelmû. nevet
#10223
Igen Rafi, én is ilyesmire gondoltam. Ladányi Tamás mondta, hogy asztrotájképnél egy kattintás az etikus, de asztrofotónál lehet ilyen megoldás. (És nekünk jó, mert olyat látunk, amit szabad szemmel nem. De ez a Te képeidre is igaz.)
#10222
Köszönöm. Szabad szemmel elsõ ránézésre nem volt egyértelmû, (Bár most, hogy belegondolok, körülötte csillagok voltak láthatók.) Évekig nagyon akartam NLC-t látni, most nem akartam, és amikor sikerült, nem hittem el. Lehet az ember tudatalattijának van egy ilyen funkciója, még jó , hogy a képek teljesen objektívak. (Úgy is hívják a lencsét.) Ja, és a két kép/gép között van pár százezer forint különbség. Irigy vagyok? Lehet. De én a 0-ról kezdtem fotózni. Elõször kis géppel kell tapasztalatokat szerezni, a többi meg pénztárca függvénye.
#10221
Szép napot kivánok! nevet Egészen biztos. Az éjszakai világitófelhõ kirivõan és csodálatosan jól látszik.

djrafy Tejút-fotója is egészen pazar. Lenyûgözõ! nevet
#10220
Jaja Fényes Lóránd felvétele. Gratula neki! nevet

Itt ne egyhuzamban ellõtt négy és fél órát gondolj, hanem mondjuk 5-10 perces képek összegére, átlagára, korszerû és profi utómunkára.

Sejtem mivel készült a gép, ha jól tippelek egy Canon 650D van szétzilálva, kiszedve belõle minden szûrõ és a bajonett mögött van egy IR blokkszûrõ, illetve az ecd panel oldalra ki van hajtva és egy processzorhûtõ féleség van a gép hátsó részére beleépítve. Ezáltal minimálisra tudja csökkenteni a zajt. A mechanika is komoly, mind a vezetés. Namibiai helyszínrõl nem is beszélve.


Van egy közeli 50mm-es képem a tejútközpontról ami 5perces expók átlagából jött ki, csak még nem teszem be, amíg rendes fehéregyensúlyt nem találok neki. Mert azzal bajban vagyok... nem kicsit. Illetve tényleg a bulifotózás lesz a sorsa az 1000D-nek mert már annyira kimozdult az érzékelõ, hogy már 50mm-en is látszik a torzulás.
nevet
#10219
Fantasztikus kép! Számomra szinte felfoghatatlan. Ködöket fotózni...! Errõl jutott eszembe, hogy láttam egy magyar asztrofotót a NatGeo-n, 4 és fél óra exponálással: Link
#10218
70mm-en ilyen a Tejút, akár az Éj Ura nevet

beillesztett kép


Itt már látszódnak a csillagködök, fõleg a Lagúna köd illetve a Trifid köd , és hasonlók.
Meg maga a Tejút. Kicsit zajos mert nagy ISOval kompenzáltam ezt a nem fényerõs objektívet és a rövid 5 sec-es záridõt.

Siheone! Köszönöm! nevet
Próbálom mélyre ásni magam. nyelvnyujtas
#10217
De mégis NLC!
#10216
Szekeres, Perseus. Balra lent NLC megtévesztés. Sajnos nem az. Kompakt géptõl nem is várnék többet. (Továbbiak, dia, = nagyobb kép.) Link
#10215
Ez kegyetlen lett. Egyre jobb!!! Szépen "beleástad" magad a témába...
#10214
Köszönöm nevet

Reggelre akkor egy kis mûvészet nevet Link

Szép napot mindenkinek ! nevet
#10213
köszönöm nevet
#10212
Nagyon szépek! *-*

Nálam van az egyik! Elõkeresem azt a képet ahol lefotóztam és beteszem ide neked, hogy a többiek is lássák! Az is nagyon szép!

Mi 550km-re mentünk el az ország ismét egy vaksötét zugába. Egy aprócska falu: Bátorliget... ki hinné, hogy ekkora varázzsal bír az hely: Link

beillesztett kép



Nemvolt annyi szûrt városfény.


Bezony ott egy fokkal sötétebb égbolt van mint Zselicben. Ezáltal ki van kövezve az út Erdélyig. A legközelebbi slukk utunk odavezet majd.
#10211
Remek képek, gratulálok.
#10210
Köszönöm, örülök,hogy tetszenek nevet
Bizony nevet Meg mindig megnyugtat ha csillagászati témában festek, sokkal több érzelmet hordoz magában ez a téma mint bármi más,és festés közben jó sûrûn lehet kívánni a sok csillagtól nevet
#10209
Köszönöm, így jobban látszanak. Tetszenek a képek. Gondolom szeretsz a csillagos ég alatt sétálgatni, ücsörögni, "meditálni", hogy ez a téma megfogott.
#10208
Köszönöm szépen nevet
#10207
Nagyon szép képek, elismerésem nevet
#10206
Link

Link

Link

Link

Vannak még csillagos képeim,de azokat most nem linkeltem be nevet
#10205
Szívesen megnézném egyenként nagyobban!
#10204
Jó neked, hogy nem laksz messze. Nagy élmény lehetett. Hát még ha kész lesz a csillagvizsgáló...
#10203
Köszönöm nevet
#10202
Tegnap este részt vettünk a "Csillagnézõ túra a Zselici Csillagoségbolt-parkban" nevû programon.Felejthetetlen élményben volt részünk. A leendõ csillagvizsgáló gõzerõvel épül, 2015. márciusától lesz látogatható. Jó volt látni a csillagokat és a tejutat fényszennyezés nélkül.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 00:50:39

Ercsi

1.0 °C

09000

RH: 80 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.