2025. május 06., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3846
Itt legalább 10-12-rõl van szó. Köszönöm, megpróbálkozunk vele akkor (ha belefér a keretbe).
#3845
Én is Amistart szoktam ilyenkor használni, ezt fogom legközelebb venni, a tavalyi még idén elég lesz. Link
#3844
Én sem vágom ki az idén termõre fordult, vírusfertõzötten ültetett kajszikat. Mindent meg kell adni nekik, amit igényelnek, ezzel 1-2 évvel esetleg meghosszabbíthatjuk az életet-termõképességet. Sajnos a farontó gomba, ha eléri a gesztet, ahol nincs transzport, elpusztíthatatlan. Amit az ember lát gombából, az csak a termõtest. Amikor az megjelenik, már általában késõ.

Hari : miért várod meg a jövõ évet? A lisztharmat gyógyítható (a növény felületén él), a kisebbik koncentrációt alkalmazva biztos nem perzseled le a fát.
#3843
Érés alatt Amistar-ral permetezem, ennek 3 napos az ÉVI-je. Egyébként nem szoktam már éréskor sem, meg egyébként sem sûrûn permetezni, csak ha ilyen csapadékos periódus van, akkor muszáj.
#3842
Mivel permetezed a paradicsomot érés alatt? Nálam is most kezd érni. A bogyók egészségesek de a levele összesodródik, pedig az alsókat már leszedtem.
#3841
Üdv!
A paradicsom idén nagyon begorombult: Link Link Nem kis termés igérkezik, már ha letudnám permetezni paradicsomvész ellen, merthogy minden nap esik ha csak 0,5mm is, de nem képes felszáradni a levele. Fûszerpaprika sem rossz: Link Link fóliás Délibáb: Link Link fóliás fehér paprika (Táltos): Link
Vilmoskörte: Link Bosc kobak: Link
#3840
Köszi! nevet Az eredetét pedig tessék figyelni, mert ha messziröl jön, tele van spriccelve vegyszerrel! zavarban
(akkor itt mégis egy kicsit olcsóbb)
#3839
Egy - éghajlatunk alatt biztosan - télálló kaktuszról, az echinocereus triglochidiatus v mojavensis f inermis-rõl ma sarjakat választottam le. Idén mutatta meg elsõ virágját, ami skarlátpiros volt. Nálam a 2010/2011-es telet fedetlenül a kertemben "aludta" át. A növény gyakorlatilag tüske nélküli. Nagyon szeretem.nevetDugványok elültetése már csak jövõ áprilisban. Addig szépen eláll.nevet
Link
#3838
A múlt hét végén voltunk az óbudai piacon, több árusnak is volt feketeáfonyája, gyönyörû közepes méretû bogyók. Az ára mindenhol 2000 Ft/kg volt, ládából lapátolva. Az eredetét nem figyeltem, ha szokott akciósan lenni ,arra le szoktunk csapni és lekvárt fõzünk belõle, ami jobb mint a Darbó, pedig õk jót csinálnak. laza
#3837
Másik dolog, ami kissé el szokott sikkadni; a tápanyag után pótlás. Szépen termett az a fa, virág .; taps!..
De nem is gondolnánk, hogy mennyi energiát, enzimet,makró elemet "égetett" el, azért, hogy teremjen, tündököljön a virága nekünk!

(Bocs, hogy ennyire elmentem az Agró-Bio-szférában, de ez az igazság.) kacsint
#3836
Köszönöm! Marad még igy is ág,de hát tényleg útban van! nevet
#3835
Utolsóra szoktuk elvetni a reményt! Nem a fûrész az elsõ, hanem a gyógyító remény! Vannak csodák, nem csak erre, Magyarországon túl is. vidám
#3834
Semmi gond. vágd le. Aztán fesd le gyógyító kenõccsel, és imádkozz kicsit! Megérdemli az a 20 cm.-es vázkar... szegyenlos
#3833
Köszönöm a tanácsokat mindenkinek!
#3832
Szerintem sajnos csak a láncfûrész gyógyítja meg. A fatestbe behatolt gombát semmi módon nem lehet elpusztítani. Elõbb-utóbb megöli a fát.
#3831
Mi van olyankor amikor 20 cm átmérõjü ágat kell levenni mert "útban " van?Azt is lehet nyáron? Kajsziról van szó.
#3830
Épp ma reggel volt szó a "falurádióban" a kajszifák letermõ ágairól. Most lehet visszametszeni a lehajló, lógó ágakat, vesszõket.
Persze módjával, egy másfél-egyméteres szép termett ágat csak 3/4 részig, olyan vízszintes görbületig szabad csak levágni. Az 5 forintosnál nagyobb vágásokat fessük le oltó-viasszal(sebkezelõ festékkel.)
A másik alakító metszés augusztus 10-20 felé lenne.
Az öreg fák -? 15-20 évesek? törzsét pedig drótkefézzük le, most szaporodik a kéregmoly, annak a lepkéje rakja le a tojásait a gyantás, sebes repedésekbe, majd annak kövérre növõ nyûve elõtte lerágja az életadó háncsszöveteket, miután bábozódna be a fel talajba tavaszig... !De elõfordul ez az 5-10 éves fatörzseknél is, tehát figyeljük a törzset.
A kézi tisztogatás után kezeljük le a törzset, olajos permettel,(levélre-nyári rügyre-hajtásra nem szabad!ráfújni) - a rézgálicos permetezést majd lombhulláskor inkább.

Ez érvényes még a meggy-cseresznye- szilva- õszibarack fákra is.
nevet Szép faápolást kívánok!

#3829
Egyet értek Harival, gombás fertõzés, a nedvesebb éleken halad tovább. A beteg háncsot kézi virágpermetezõvel egyszerûen az Agrol plusz olajos lemosóval próbáld meg lefújni.(1 liter vízbe 0.5-1 dl.)Az olajos fehér szuszpenzió felszívódás után lezárja a levegõtõl, és amúgy is gyógyítja a háncsot,elbán az alattomos kéregmollyal is. Elõtte drótkefézd le megint.
nevet
#3828
Érdekelne, hogy lehet e kapni (fekete) áfonyát és hogy kb. milyen árban kapható (csak magyar, osztrák és német áfonya!)...látott e valaki üzletben / piacon?
Elöre is köszönöm.
#3827
Szerintem fejlõdõ taplógomba lesz.

Lujó: köszi! Biztosan lisztharmat, akkor majd tavasszal védekezünk ellene.
#3826
Sajnos a technikai lehetõségeim végesek szegyenlos .
A fatörzs sérült részének kéreg repedésein jelent meg úgy egy hónapja. Kíméletes módszerrel(drótkefe laza ) eltávolítottam, aztán most pár napja, talán a csapadékos idõ hatására újra megjelent és szemmel láthatóan szaporodik. Talán valamilyen tetû, vagy gomba. Permetezném, de mivel nem tudom hogy mi, így nehéz. Vagy törjek le/ki egy darabot és vigyem be a helyi Kertész áruházba?
#3825
Nem tudom mi ez. Talán még közelebbi makró képet 30 cm.-rõl?
kacsint
#3824
Bocsi, ez segít??
Link
Link
#3823
Jó. Pl: Thiovit Jet, adagolás 0,15-0,3 %-os töménységben. 'Rügypattanást követõen kell védekezni a magasabb dózis alkalmazásával, majd a tenyészidõ folyamán az alacsonyabb dózissal szükség szerint meg kell ismételni'
A legfontosabb: biztosan lisztharmat-e? Link
Az erdészetek a telepítéseket permetezik.

#3821 : Részletesebb leírás, esetleg fénykép, hogy valaki felismerhesse? Sok minden lehet, még esetleg valami ártalmatlan zuzmó is.
#3822
Szia! Bõvebben?
#3821
Szakik!

A kajszibarack fám törzsén fehér "telepek"-"képzõdmények" jelentek meg.
Mi lehet??
#3820
De jó, hogy felhoztátok a lisztharmatot, nem tudja valaki, vajon tölgy lisztharmat ellen is jó-e ez a készítmény??
#3819
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#60660 - 2011-07-26 23:53:47)

Viszont a paprikák akkorák mint egy sárgadinnye, na mehetünk az Agromet fórumba nevet
#3818
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#60659 - 2011-07-26 23:48:0laza

Itt az idén most ázott be elõször a krumplitöltés, most a víz hatására "remélem" elkezd újra hajtani.
#3817
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#60658 - 2011-07-26 23:43:32)

A hagyma is erõsen rothad ahogyan hallom... Most már nem kellene több esõ egy darabig.
#3816
Igen. Az elemi kén ehetõ. Gombaölõ hatása az oxidáció során keletkezõ kéndioxidnak van.
#3815
Köszi a válaszokat.
A Nevikén elvileg veg. idõszakban is használható szõlõben 0,5-1 % arányban!
Csak biogazdálkodásban használható szereket keresek!
Látom a Thiovit is alkalmazható biogazdaságban.De mi van olyankor ha más növényre is kerül a permetbõl? Akkor is 0 az EVI ?
#3814
A Thiovit. Attól függ hogy mire kellene. Uborka-szõlõ-rózsa; nagyon óvatosan 20-15-10 gramm/ 10 liter.!És napnyugta felé, mikor nincs Uv-napfény.
Vannak persze felszívódó, tovább tartó, diszkrét szerek is, csak az már felsõ árkategóriákban vásárolhatóak. laza
#3813
Fordított arány. Kifejezetten elõnyös! laza laza
#3812
Letenyei kivi, akad rajta pár darab Link Link Link
A bizonyíték, hogy van önporzós kivi és nem kell vacakolni termõs-porzós ültetéssel, avagy amikor a fiú kivi termést hoz Link Link laza
#3811
Téli lemosó permet, olajos, vegetációs idõszakban elfelejtendõ. Lisztharmatra más kén kell, pl. thiovit.

Szerk : Látom, én is elkéstem.
#3810
Jó, de csakis kora tavaszi/tél végi lemosó permetezésre rügyfakadás elõtt! Kicsit elkéstél vele! laza
#3809
Gombára ,lisztharmatra ugye jó a Nevikén?
#3808
Köszi. Közben segítettetek egy fórumban. Valaki azt mondja januárban veti és márciusra kicsírázik a selyemakác magja. Nekem csak erre a lényegesre infóra volt szükségem.kacsint
#3807
Október végéig van idejük, addig még az idõ is tûrhetõ lesz.
Már vágyok sülysápra a növényeim közé. hmmmm kínai datoya, kamcsatkai mézbogyó, paw-paw, vadcitrom...ésssss kivi minden mennyiségben. Sajnos éjjel nappal dolgozom ma is 3:30 kor feküdtem le.

A kivirõl: megmaradta a Tomuri és a Hayward is, anyu mondta hogy nem gyõzi a karót cserélni mellette....mindez annak ellenére hogy júniusban ültettem el. A tél miatt nem is bánom hogy megy fel, mint az állat ! A paw-paw nagyon lassan fejõdik, de errõl azt is olvastam hogy az elsõ 1-2 év ilyen lassú mert karógyökere van és ilyenkor arra nyomja a kakaót, azaz nem felfele, hanem lefele. Igaz magoncokat vettem, de majd csak beindulnak.

Idõközben a szerencsélen tavaszi csurig fagyott datoyaszilva zsenge törzsét megrágta az a büdös vadnyúl, körbebástyáztuk. Szétlövöm légpuskával az agyát.
#3806

Link
Szerk.Bocs most látom te is ezt az oldalt találtad.
#3805
Sziasztok!
Valaki magról nevelt már fel selyemakác csemetét? Egy oldalon ezt találtam a mag csíráztatásával kapcsolatban:
"A késõ õsszel érõ magot a vetésig szárazon tároljuk, majd vetés elõtt szkarifikáljuk, koptatjuk vagy forrázzuk, hogy a vékony, de porcelánkemény maghéj megrepedjen."
Magról szeretnék csemetéket kinevelni is pár év múlva a lakótelepen összevissza néhányat elültetgetni.nevet
#3804
Ha jó õsz lesz akkor beérhetnek.
Az elsõ termésrõl készíts majd képet, ha elkezdenek érni.

Leganyi!
10 kiló fügéhez 5 kiló cukrot tettünk.
Kicsit lehet eltúloztunk, mert elég édes lett, a fügék egy része már aszalódós állapotban volt, tehát elég tömények voltak önmagukban is.
#3803
Mennyi cukrot tettetek 1 kg fügéhez?
#3802
Üdv Floo ! Az a füge a 2. hullám ami most kb. még csak kisebb cseresznye nyagyságú be fog késõ õszig érni ?
Az elsõ hullám még most se ért be, de érdekes módon vagy 1,5 hónapja egy mm-t se fejlõdött. Lassan a 2 érési hullám nagyságra behozza az elsõt (bár az elsõ csak 3-4 db lesz mivel még 2 éves bokrok.) A 2. hullámban már sokkal több füge van az ágvégeken.
Nyomtam rájuk egy kis vizet hátha gyorsabban nõ. nem titkolt cél hogy jól beérjenek a vesszõk és ne fagyjon el. Idén már esetleg kukoricaszárral tudom körbebástyázni mert leföldelni már nem tudom.
#3801
Végre eljutottunk a fügelekvárkészítésig, kishíján fügelekvármérgezést kaptunk, annyit nyalakodtunk laza
10 kiló fügét fõztünk be Link a zöld aszalódó fajtából Link
Szép barna lett Link és isteni finom lett Link
Aztán mehettetek az üvegbe Link Link
#3800
Mai képek!
Nagyszüleim Cardinálja éregetni kezd, nem egy csúcsfekvés, csak úgy az udvarban Link , meg másik fajták is sárgulnak Link Link Link
Ez meg valami Bussay borszõlõ Link meg csemege Link
#3799
Egy kis képes szösszenet 17-érõl
kajszi: Link Link
szõlõ: Link Link Link Link Link
#3798
Szarvas, Arborétum sor : Elõször mutatták meg a termést a három éves szilvatörzsû kajszi fáim. Majdnem gutaütést kaptam, mint ahogy a kajszi fák szoktak : az összes fa Sharka (Plum pox) vírussal fertõzött. Az elõzõ évben ültetett más beszerzési forrásból származó hagyományos oltású fáim fertõzéstõl mentesek, tehát a beszerzett csemeték voltak fertõzöttek. Behurcoltam Lajosmizsérõl a fertõzéstõl mentes területre a vírust.
#3797
Köszi neked is a tanácsot!

Utolsó észlelés

2025-05-06 13:19:22

Vép

00007

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.