2025. május 06., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3696
Az én elsõ fügéimnek még bizony kell egy jó 1-1,5 hónap. Biztos más a te fajtád.
#3695
Még csak az õszi árpát és a repcét aratják, utóbbit még permetezik, hogy ne peregjen ki a szem. A búza még imitt-amott zöld, víztartalma magas. Országszerte. nevet Ez még nem az igazi "aratás", az még 2-3 hét.
#3694
Szeke jön erre valamikor hamarosan, gyere el velük és jóllakhattok laza
#3693
Rimánkodj, hogy Noli ne nézzen be ide laza

Floo, szépek a gyümölcsök, megkóstolnám már egyszer én is végre nyelvnyujtas
#3692
Pedig gondolkodtam rajta laza

Ajjajj, tessék bekeríteni a növényeidet, és akkor se nyulat nem kell kinyiffantanod, meg a növények sem lesznek nyúlcsemegék.
#3691
Uhh nem vagy szívbajos. De nincs kerítésed?
#3690
A harmadik harapást kihagytad, abba már az ujjad is beleremegett volna vidám

Nekem meg képzel a kakiszilvám törzsét megcsócsálta a nyúl. Mostantól légpuskával nyomom szét a piszok vadnyulakat amelyik betéved a telekre. Az kell nekik a friss hajtás, a fenét...ólomgaluska a szivükbe az kell nekik !
#3689
Pedig milyen szépen mutat Link Nálunk nyáron a kertben lakik.
#3688
Hehe, ez jó, madárpók, szerencsére az repülni sem tud és nálunk nincs. laza Ha volna én már nem élnék itt, ugyanis rettegek az efféle "szörnyektõl". zavarban


Lujó, köszi, próbálkozom, ha valami beválik jelezni fogok! nevet
#3687
Egy kis szõlõ, 2 napos képek:
Link Link
Link Link
#3686
A csalogató anyagok nélküli csapdáknak érdemi hatása nemigen lehet, a 80e Ft-os bögölycsapdának sem. Az UV csapda problémája, hogy hatósugara meglehetõsen kicsi és nem szelektív - minden éjszaka aktív rovart vonz. A legyek éjszaka nemigen aktívak. Úgy tíz éve valamelyik természetfilm csatornán láttam egy mûsort, amiben az afrikai cecelegyek elleni harcról volt szó. Csapdázzák õket, amivel nagy területek gyakorlatilag teljesen mentesíthetõk. A csapda felépítésérõl nem volt szó, de a csalogató anyagot említették : szarvasmarha vizelet. Lehet, hogy más vérszívó legyek ellen is hatásos. Talán a neten utána lehetne nézni, de az én nyelvtudásom sajna ehhez nem elegendõ. Gyerekkori emlékeimbõl elõjött egy légycsapda, nagyszüleimé volt : egy lefele fordított pár centis lábakon álló üvegharang, melynek peremén belülrõl körben egy vályú volt kiképezve. A csalogató anyagot egy tányérkában alatta kellett elhelyezni. Mûködött, a legyek nemigen találtak ki belõle, de minden a csalogató anyag hatásosságán múlt.
#3685
Minden rovarnál mûködik, kivéve a madárpókot.
#3684
Végre az elsõ finom, teljesen érett, lédús, zamatos mézédes füge Link Link
Egy harapás Link , két harapás Link , egy harapás Link , két harapás Link laza
Elkezdõdött az aratás Link Link
#3683
Közben utána néztem a bögöly csapdának, azt hittem káprázik a szemem, egy csapda 80ezer(!!)ft. beteg Borzalmas ára vannak ennek a valaminek. zavarban
Ennyit ha tudnék sem adnék érte az tuti, inkább kitalálok magam valamit.
Apropó szerintetek ez a uv-s elektromos rovarcsapda(vagy mi) mûködhet a böglyöknél is, vagy csak a szúnyogoknál sima legyeknél hatásos??
#3682
Nézz körül a neten, de le fogsz ülni az áraktól. Inkább másolatot próbálj készíteni. A hatás szerintem nem garantált.
#3681
Itt sajnálatosan az utóbbi idõben elszaporodtak a böglyök, akkorák mint egy "ló", és nagyon támadnak. zavarban Anyut múltkor sikerült egynek megcsípnie, akkora lett a vádlija szegénynek mint a combja pillanatok alatt. 1 hétbe tellett még elmúlt a duzzanat meg a vörösség, kellett hozzá kalcium tabletta és ecetes borogatás.

Nem tudtok valami jól bevált módszert hogyan lehetne õket megritkítani?
#3680
Én sajnálom rá a sört. Nem igazi megoldás, a darázsfészkek állományát nem érinti. A darázslárvák húsevõk. A városi kukatartalmak miatt túlszaporodott darázsállományon a csapdázás meg sem látszik. Néhány nap alatt összecsapdáztam vagy két liter darazsat, de csak jöttek, jöttek a szõlõre. A (hal)hús csali + kitinszintézis-gátló viszont az utánpótlást szünteti meg gyakorlatilag teljesen. Alkalmazását idõben kell elkezdeni és legalább két-három hétig folyamatosan, késõbb hetente legalább egyszer kihelyezni. Vigyázat, macskaveszély! A dolgozók élettartama meglehetõsen rövid, néhány hét. Ha nincs utánpótlás, drasztikusan fogy az állomány. A sörcsalit testvérem meztelencsigák ellen alkalmazza elég jó eredménnyel : megkóstolják - berúgnak tõle - belefulladnak.
#3679
Az egérragacs jól bevált a tetûpásztor hangyák ellen, a darazsak ellen sört kell önteni egy pet palackba a darázs berepül és belefullad. Sok belefér egy 2 literes palackba. Ez egy olcsó megoldás.
#3678
vidám laza
#3677
Köszönöm, Lujó Neked is!
Közben találtam, hernyóövnek vagy csíkcsapdának hívják: Link Link Link

Enikõ!
Akkor egy margarinos szupercellát kell odaküldenem minden szezon elõtt, hogy jól szórja be a fákat margarinnal laza (aki esetleg nem tudná mi ez a margarinozás Link Link )
#3676
Közben speciel arra gondolok, hogy valahol utat tévesztettünk! Nekünk kellene úgy szelektálni, nemesíteni növényeket, hogy az teljes szimbiózisban tudjon produkálni az adott környezetben! Levéltetveket nem kegyszerrel, hanem természetes módon, a természetes ellenségeivel írtani. A beavatkozás sokszor irtózatos. Elég a körtelevélbolhára , a levéltetvekre gondolni, már alig lehet bírni velük vegyszerrel. (a természetes ragadozóikat is sikerül kiirtani, így sokszor még több kártevõnk lesz.) A hangyák, és hasonló társaik nélkül egyszerûen ismeretlen fogalom lenne :Termõtalaj. Tudom nem egyszerû dolgok ezek, de hogy utat tévesztettünk az meggyõzõdésem (mint más téren is ez tettenérhetõ), és ebbõl kikecmeregni kutyanehéz. Én is használok vegyszereket, de a rovarölõt igyekszem kerülni, nem mindig lehetséges. Gyümölcsnél fõleg nem.
#3675
Margarin! vidám Nem vicc, egy ismerõsünknek bevált. Állítólag utálják. laza
#3674
Lehet magról kelt (valaki eldobott egy aszaltfügedarabot), vagy régen ott füge volt, kivágták, ráépítették a házat és az aszfaltot, és gyökérrõl mindig újrasarjad.
#3673
Állítólag. A mentával való próbálkozást feleslegesnek tartom: anyukámnál néha feketéllik a levéltetûtõl. A Chess hatása: a levéltetvek gyomrából izolálták, az közvetíti a jóllakottság érzetet az idegrendszer felé. A vegyszer hatására azonnal megszüntetik a táplálkozást, néhány nap alatt kiszáradnak, elpusztulnak. Más rovarokra (pl. katica bogarak) nincs hatása.
#3672
Floo , Egerben betonos aszfaltos északi fal tövénél bújt ki egy fügefa a házfal és az aszfalt közti repedésen úgy 60-80 cm magas már. a közelben sincs fügefa.
Lehet magról kelt ki?
Kiásni se lehet az aszfalt miatt.
#3671
Én levendulával és mentával fogok próbálkozni a fák tövénél.Elvileg mindkettõt riasztja!
#3670
Sajnos. Folyamatosn gondozzák, fejik, védik a zöld teheneket. Az elõzõkben azért kérdeztem rá a hangyagát szükségességének az okára, mert ha pl. elpusztítjuk a tehenészetüket, nem lesz miért fára mászniuk. Javaslat pl: Chess 50 WG, szelektív a levéltetvekre /lassú lebomlása miatt nem mindenre növényre engedélyezett/.
#3669
"elég sok káros rovart, férget pusztítanak el a hangyák"
Sajna a levéltetvekkel meg szimbiózusban élnek!
#3668
Kedves Lujó! Ezúton szeretném itt megköszönni a Tõled kapott kapor magot! kacsint
Elültettük, csodaszép és sok lett belõle, már egy jó adag a fagyasztóban pihen várva a telet és a jó tökfõzeléket is. Neked köszönhetõen egy jó pár évig nem lesz hiány nálunk kaporban.
#3667
Nem tudom, hogy az egérragasztón (forrás: gazdaboltok) keresztül tudnak-e gyalogolni a hangyák? Egy próbát megér, de olyan módon, hogy az ember (és macska) hozzá ne érhessen, mert elég utálatos ragacs. Levéltetû-tehenészet, vagy érett gyümölcs miatt mászkálnak fel? Esetleg a bolyok is elpusztíthatók (csalétekbe kevert kitinszintézis-gátló Dimilintõl a lárvák a vedlés után elpusztulnak), de kockázatos: elég sok káros rovart, férget pusztítanak el a hangyák. Ezzel a módszerrel a darazsak kártétele is megelõzhetõ, a környék darázsállománya kipusztítható (csalétek: darált nyers hal, a lárvák húsevõk).

Most látom, megelõztek...
#3666
Tökéletesen mûködik: Link
Darazsakat is fogtunk vele pár éve amikor megszálltak, mézzel keverve.
#3665
Van valakinek ötlete, mivel lehet megakadályozni, hogy a hangyák ne másszanak fel a gyümölcsfára?
Van valamiféle ragasztóanyag, amit ha a fa törzsére kenünk, akkor a felfelé haladó hangya beleragad, de mi ennek a neve vagy hol lehet ilyet venni?
Van valakinek tapasztalata ebben?
Köszönöm!
#3664
Kösz a filot Bubu! A Springtime-ot én is kizártam.
#3663
Szomolyai feketére érett cseresznyét kóstoltál már Floo?
#3662
Hello megint!
A barack;
Link
lehet még egy újabb fajta, nézzél utána a Googlén. A Sprigtime egy jó ízû korai fajta, de fehér húsú. Amit látok az sárga belû. Lehet Mariska, vagy újabb nemes fajta.Sajnos életemben csak a régebbi fajtákról tudok,amik 10-15 éve voltak a csúcson.( nemesített fajták;- - attól az íze nem jobb; lásd csercsi alapok.) laza

#3661
A cseresznyével így vagyok én is. Idén rengeteget ettem, de az ilyen vadcseresznyénél jobb nem volt!
Egy kis rókagomba máról: Link
Vargánya is van már, de még nem az igazi: Link
És erdei szömörcsög: Link
#3660
Nagyon szép kert és veteményes, elismerésem! kacsint Lekopogom a miénk is szépen alakulgat, virágzik a krumpli, tök. Már kezd folyni az uborka és megjelentek az elsõ paradicsomok is.
Hozzád képest még egy két növényünk kicsi lemaradásban van, de hasonló árasztásos módszert alkalmazunk mi is sok növénynél, így hatékony és gazdaságos.
Majd hozok én is képeket valamelyik nap..
#3659
Gyakran szó esik arról, hogy a növények mennyire jó hõmérõk, nos a selyemakác biztosan nem.
Múlt éven nyár elején sokfelé jártam, és volt, ahol völgyi fekvésben, ahol -20 fok körül lehetett a minimum, az egyik selyemakác rommá volt fagyva, míg a másik teljesen sértetlen volt. Egyáltalán nem lehetett kikövetkeztetni belõlük, hol hány fok lehetett, vagy az egyéni vagy a fajtaváltozatosság miatt.
Ugyanez a virágzásban is, Csörnyeföldön az egyik virágzik Link , a többi nem, illetve másfelé is teljesen összevissza kezd virágzani. Csodaszép egyébként a virágja Link
A kivim itthon Link Link Link
Gránátalma Csörnyeföldön Link és fügék Link Link Link Link
Még részben álérettek Link
Egy másik fajtán Link Link
Bouche de betizac fajtájú, francia gesztenyéket ültettem Tormaföldére, az összes fajta közül állítólag a legnagyobb termésû Link Link
Az egyik szõlõhegyen egy fehér cseresznyérõl csemegéztünk Link Link , és találtunk egy piros hólyagos vadcseresznyét Link Link Link
Sokféle cseresznyét ettem már, az idén irdatlan mennyiségben, de ilyen finomat még soha. Zamatos, mézédes, nagyon finom.
A nemes cseresznyék ízéhez képest ez fényévekkel jobb.
#3658
Nálunk a gazdaság:

Hagymafélék:Link szépen alakul, a fokhagymának már letapostuk a szárát, a vörös szépen fejlõdik, ott még odébb van a taposás.
Vissza a fokhagymára, nincs most képem elfelejtettem, de a kínai fokhagyma is szépen kikelt, hallottam olyan legendád, miszerint nem hajt ki, legenda cáfolva!

Bab: Link szinte a legigénytelenebb, minden szem kikelt, a banánbab is szép.

Fõzõtök: Link jövõ héten töklecsónak már jó lesz.
A sütnivaló borzasztó nehezen kelt, eladás nem lesz belõle az biztos!

Krumpli Link árasztani kellett, alakul, alakul.

Paprika: Link sikerült szerezni nagy nehezen kb. 150 szál palántát, Link érdekessége, hogy nem a húsáért termeszti az illetõ, hanem a magjáért, mert vetõmagnak árulják.
Szigorú árasztással! Link

Borsó: Link lassan megadja magát, sajnos kevés volt a csapadék neki, de azért 1q sikerült eladni belõle.
Majd jön az õszi másod vetés, de arra még várni kell.

Fólia: Link uborka és paradicsom. Link
Egyelõre várakozáson felül alakul az uborka is, Link
Link
Link
Árasztással elég szép mennyiség kinéz, bár az idén nem az ubi éve, no de jövõre??

Paradicsom, karós, árasztásos: Link
Link
Link hogy lekopogjam, ennyit nem tudunk se megenni se befõzni.
Jövõre valószínûleg drasztikus fólia bõvítés.

A reklám helye: termékeinkbõl ide Link is jut :-)

Minimum technika, ha bele akar vágni az ember Link
#3657
Szia!
Kicsit eltûntem (a gömbre révedtem laza), nem voltam itthon, elnézést kérek. szegyenlos
Kérdéseidre pár hevenyészett választ adnék, holnap fotózom a lugas habitusát is. Most, hogy hazatértem anyám mondta, hogy a szõlõ szokás szerint egyre jobban sárgul, már nem csak pár tucat levél színezõdött el. zavarban
A legidõsebb tõke kb. 60 éves, ezen kívül van még 3 db. 40 év körüli. Gondolom a gyökérzet ilyen korban már annyira megerõsödik, lekúszik, hogy az extrém száraz idõjárás sem jelent számára nagy problémát. Ettõl függetlenül néha locsoljuk. Vagy egyáltalán kéne, érdemes?
Meszes gödörrõl nem tudok, hogy az udvarunkon lett volna (ettõl persze még lehetett). Valami kártevõre én is gondoltam. Holnap a sárguló levelek környékén megnézem a háncsot, alá is kukkantok, fotózok is, hátha látunk valamit.
Szerettem volna a napokban bordói lé + kénnel permetezni, de azt írod, hogy nem javallott ilyenkor? Akkor meg jönnek a gombás betegségek. zavarban szomoru
#3656
A barackra; Mayflówer, a legkorábbi, de ez fejlettebbnek látszik, kicsit csalós a közeli kép. Akkor viszont Sprigmite, a megbízhatóbb fajta.(nembiztoshogy jól írom). Csokorban, sokat terem, a rendszeres (napi ) szedés során kinyúlik az érési ideje, az is jó! Az íze léptékkel finomabb mint a Mayfloweré.
Ok! Barack-koma. laza laza
#3655
Õszi 06.11-én: (ha esetleg valaki be tudná azonosítani csak gyümölcs alapján, azt megköszönném) : Link Link
Napraforgómezõ 06.13-án (pont ellentétes oldalon voltam, de azért vmelyest látszik) : Link
Illetve három tegnapi, kommentár nélküli kép: Link Link Link
#3654
Érdekes, nálam már több éve van és eddig még mindig tudtam szedni róla a fagyokig. Fontos a szellõzés, legalább 30 cm-es tõtáv és 50-es sortáv. Kipalántázás után foszfortúlsúlyos Ferticareval szoktam meggyorsítani és erõsíteni a gyökerezést, hogy alul induljanak el a dolgok, ez az alapja az egésznek. Másik fontos dolog a locsolásánál hogy nem szabad hogy víz érje a leveleket, ezt vagy csepegtetõ rendszerrel vagy elárasztásos módszerrel lehet végezni én ez utóbbit szoktam. Persze ezt már csak azután hogy az alsó földhöz érõ leveleket leszedtem és meg van kacsolva csak 2 fõszálat szabad meghagyni a többit mindig kacsolni, 2-3 ilyen nagyobb kacsolás levélleszedés van nálam összesen ezek után szoktam a permetezéseket végrehajtani hogy a nyílt seben ne tudjanak beáramolni a bacik. Aztán még fontos ha nagyon esõs idõszak van nem elég a rezes permetezés, ilyenkor felszívódóval kell Amistar pl. Mikor már ilyen állapotban van mint a mostani 14-11-25ös Ferticaret kap Kalcium Nitráttal vegyesen hetente levéltrágyaként, ezt elég csak locsolóval rálocsolni a reggeli órákban és nem este mert akkor nem tud megszáradni. Közben kötözni ahogy nõ folyamatosan, néha fejtrágyaként és szórók nekik Kalciumot és Ferticaret és lombseprûvel, amit úgy állítok be hogy a sorközben elférjen lazán bedolgozni aztán belocsolni. Van vele meló, de megvan az eredménye nevet
#3653
Tavaly én is ültettem ilyen lugas paradicsomot.
Ezen idõszakban még nálam is ilyen szép volt, de a sok esõ tönkretette az érés alatt az egészet.
A permetezés is hiábavaló volt, megkapta a paradicsomvészt és nem kellett enni róla.
#3652
Taki, neked is köszönöm!
Egyébként elkezdeni a legnehezebb, ezt tapasztaltból tudom, pláne, ha erõltetett az életvitele az embernek.
Nálunk is édesanyám érdeme legalább annyi, egyedül egyikõnk se gyõzné a kertet mûvelni, így az kettõnk mûve.

Peti, bizony, nem is szedjük ki õket, fontos fûszernövény.
#3651
Látom, kapor az mindenhol van.
Mindegy neki, hogy hol nõ. Jó neki a zöldbab, de jó neki a hagyma között is. vidám
Egyébként nálunk is így szokott lenni.
#3650
Szép a kerted, nekem egyelõre álom az ilyen. Pedig hely lenne hozzá, csak még több a "kifogás" szomoru
#3649
Köszönöm!
Igen, tévesztettem, sarkkutatói pálya kellett volna nekem, he-he!

- - - - -

A csapadékos hétvége után, a jövõ hét elején erõsen oda kell figyelnünk megelõzésre a baktérium-fertõzések miatt.
#3648
Jóska gratulálok a kertedhez! nevet Nem tévesztettél véletlenül pályát? laza
#3647
Már gondolkodom én is a ritkításon.
Köszönöm!
Tamás, köszi a képeket, jól haladsz!

Utolsó észlelés

2025-05-06 06:44:23

Gyõr - Kisbácsa

9.8 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.