2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3485
A cseresznye kukac ellen tartsál a fa alatt hagyományos kapirgáló tyúkokat (kakassal), akkor nem lesz kukacos a cseresznyéd, mert a tyúk kikapirgálja és felfalja azt a legyet ami kukacossá teszi a cseresznyét! nevet
#3484
Oké, akkor veszek egy macskát, azt kikötözöm a palánták mellé, hogy levadássza a pockokat. A krumpli mellé meg veszek egy pulykát, hogy lekapkodják a bogarakat. Még egyéb lehetõség? nevet
#3483
Burgonyabogár bio ellensége a pulyka. Állítólag a növényt nem teszi tönkre de a bogarakat tisztességesen megeszi. (én nem próbáltam) Valakinek van errõl tapasztalata?
#3482
A füge gyökér és tõsarjai nagyon gyorsan tudnak nõni, nem szabad hagyni, hogy nagyon elbokrosodjon, inkább 2-3-4 vastag törzset kell meghagyni, a többit ki kell csapni.
De!
Mindig tõbõl vágj le ágat, sosem szabad visszavágni, mindig tõbõl.
Én sokkal jobban szeretem az elsõ terméshullámot, a második valóban nagyobb darabszámú, az elsõ viszont nagyobb méretû gyümölcsökbõl áll. Az elsõ az elsõ, és az elsõ mindig emlékezetes, a második viszont több és hosszabb ideig van.
Valahogy én mindig jobban várom az elsõket július elején.
A másodtermés természetesen várható, de még nem fogod látni õket.
Az elsõtermés a múltévi hajtásokon van, a másodtermés pedig az idei hajtásokon a levelek tövében jön majd elõ.
Én már úgy vagyok vele, hogy az az esõ az igazai ha a második, de már nagyokat nyelek így is, mert már viszketnek az ízlelõbimbóim laza
#3481
Áthelyezve innen: Társalgó (#23499 - 2011-05-17 21:26:46)

A fának ágaktól-lombozattól védett belsõ részén maradtak ép gyümölcsök. Szõlõ is lesz, jönnek már a szép új hajtások. Persze a mennyiség kérdéses (vagyis nem - kevés...). Krumpli viszont kiheverte, az elfagyott szárak-levelek között már ott vannak az újak. Késnek pár hetet, semmi gond. Még a hagyma szárát, fõként a végét csípte meg, kissé elsárgult. No meg az eper, pont virágzáskor kapta el.
#3480
Áthelyezve innen: Társalgó (#23498 - 2011-05-17 21:09:0laza

Vissza a gyümölcshöz; az összes cseresznyétek megfagyott?
#3479
Áthelyezve innen: Társalgó (#23496 - 2011-05-17 21:03:23)

Gondolom nem bírta a hideget. Nálunk is elúszott az egész...
#3478
Nálunk ha most kellene permetezni min.800l-t kell kiszórni,természetesen háti pumpálós géppel. kacsint vidám
kb. 9 éve amikor apum elõször feldobta a hátamra azt se tudtam hol vagyok 1 hétig nem éreztem a vállamat. laza
#3477
Persze, természetesen segítek neki, így megy már ez minden évben! kacsint
#3476
Hasonló az enyém is. Azért figyelj apudra, nehogy baj legyen a derékkal. Inkább csak félig-meddig töltsétek fel. Segítsd felkötni és felemelni. vidám
#3475
20 sor krumpli van ültetve, soronként a hossza kb 10m. A permetezés pedig apu dolga, olyan régi hagyományos pumpálós hátyi sárga permetezõnk van. vidám Ha az teli van és a hátamra tenném egybõl elborulnék hanyatt, szóval apunak jobban való ez a munka. nevet laza
#3474
Még 1 kérdés. 2. évesek a kis fügéim, idén még le tudtam földelni szépen ki is hajtottak (nem fagyott el), de még alig van 1-2 termés rajtuk, az elmúlt napokban erõsen elkezdett hajtani. Várható még 1 hullám termés rajta. Érdekes hogy a tavalyi hajtásokon sokkal lassabb a növekedés, mint a tõbõl hajtó töveken. Leszedjem a töveket, vagy meghagyjak néhányat? Vagy ne nyúljak hozzá.

Ha jól tudom a második hullám az igazi füge akkor sokkal több van rajta. Várhatók még idén vagy sem ?! Úgy látom te profi vagy ezekben a különlegességekben.
#3473
Szilvi;
ha nem nagy a bevetett föld, akkor lõtte- elõtte elég végigmenni a sorokon, és össze skatulyázni a deszant csapatot.
Ha meg nyolcadolják magukat, akkor kell a másfél méteres helikopter csapat, ami Te is lehetsz! laza
A permetezés egyputtonyos 12 lityi/ 20 gr/10liter/Dithane-M45, és rovarölõ; mint a Actara 25 wg./ ember hát, aki felemeli/18 kg. laza



#3472
Mihelyst megjelennek megkapják az "áldást" tõlünk, esélyük sem lesz! hideg
#3471
Hideg van. hideg szomoru
#3470
Közeli makróval 1 fényképet megpróbálhatnál belõni ahogy az egyik bogár rakja a petét. hideg
#3469
Én már láttam vagy hármat, épp petét raktak.
#3468
Én is felkészültem calypso-val, tavaly ilyenkor már hemzsegtek,a héten elég meleg lesz úgyhogy szerintem beindulnak és elkezdik a peterakást.
#3467
Még szerencsére itt sincs, kopp-kopp! nevet De a permetszer már meg van véve biztos ami biztos alapon.
#3466
Burgonyabogarat látott már valaki idén? mert én még 1 db sem véltem felfedezni. kacsint
#3465
Mai napon újra ültettük a borsót és az uborkát mert a szárazság miatt egyik sem kelt ki. zavarban
A mostani esõ után remélhetõleg már jobb eséllyel indulunk...

Meteo , pocok-pocok üreg nálunk is szép számmal van a kertben, de szerencsére van egy vagány macsekunk aki heti 1-2 fogási átlaggal dolgozik! vidám vidám Tudom lehet nem a legjobb megoldás de még mindig jobb mint a méreg kihelyezése. szegyenlos
#3464
Maradjunk a régi módszernél, - kiöntés, és megfogás, jó messzire elvitel.
Vagy hamu sekélyen beásva 10 cm. a fácskák törzse mellé. Más hangos megoldás nem mûködik a kiterjedt ültetvény miatt. nevet
#3463
Oké, akkor veszek egyet, nincs valakinek eladó? nevet
Nem tudja valaki, hogy az Arvalint lehet még kapni vagy már azt is betiltották?
#3462
Macska, és nem vicc.
#3461
Mezei pocok ellen tudtok valamit? 2 kis cseresznyefát és egy kis meggyfát már sikerült elrágniuk, kihegyezték a törzsüket a felszín alatt mint a ceruzákat, elszáradtak. Most a drága paprika és paradicsompalántákat kezdték el módszeresen kivégezni. zavarban
#3460
Az az érdekes, hogy a Kerka völgyében teljesen sértetlen a dió Link Link Link , fagynak semmi nyoma, míg a Principális völgyében, vagyis a kanizsai-medencében elfagytak a diók Link Link , pedig a két széles völgy szinte teljesen ugyanolyan.
Tehát mintha térségi különbség is lenne, úgy, mint amikor a téli havazások alkalmával még egy egyébként egyenletesen terítõ mediterrán ciklonnál is "hurkái" lennének a hóvastagságnak, hol kevesebb, hol több, és ez váltakozik.
Attól függõen, hogy az egyébként szélcsendes Kárpát-medencében éppen hol libbent idõnként meg a szél éjjel is egy-egy keskeny sávban.
#3459
De, ez teljesen agro.
Az az akác, ami olyan magas, hogy 50-70 méteres része lefagyott, az nem gyenge laza
Én is kaptam infókat a belsõ völgyekbõl, szerdán megpróbálok fotózni, az alján ott is lefagyott az akác.
De Somogyban is Link , Cegléd mellett is Link , és még sokfelé, szinte az egész országban voltak komoly fagykárok.
#3458
Nem teljesen agro, de a völgyünkben az akác kegyetlenül lefagyott kb. 50-70 m-es magasságig. Nemhogy virág, de még levél sincs rajtuk, miközben a dombtetõkön már fehérlik errefelé is. A közönséges diófák is szétfagytak még a domboldalon is, ellenben a fekete diónk a völgytalpon csak néhány levelét dobta le, tele van terméskezdeménnyel és közben gyönyörûen virágzik.
#3457
Sajnos ezek a kertészetek sem bombabiztosak, ezért írtam, hogy felesleges kísérletezgetni.
Nem tudom mennyiért vetted a Jennyt, de két külön nemû sem került volna sokkal többe.
Én azt nem értem, hogy mi a fészkes fenének terjedt el ez az önporzósság, hiszen értelme nincs, mivel nem tutibiztos (szemben a porzó-termõ párossal, mert az biztosan terem), illetve a kertészeteknek sem érdekük elvileg, mert úgy két növény helyett csak egyet vesz a vevõ. De inkább költsön 1-2000 Ft-al többet a vevõ, de akkor az tuti legyen.
Volt, akinek azt javasoltam, mivel bõven volt helye és nagy volt a család, hogy ültessen 1 porzóst és 2 termõst. Abból a szempontból is jobb ez, ha az egyik termõsnek baja lenne (fûnyíró, kutya, foci), letörne vagy kipusztulna, a másik még mindig ott van, és nem kell az 1 termõst újra 3-4 év alatt újra termõre fordítani. Ha a porzósnak lenne baja, az azért nem gond, mert egyrészt a porzós 1-2 év alatt, tehát hamarabb virágzik, másrészt kézi beporzással is be lehet porozni a termõt (ha van valakinek a környéken porzósa, kérni tõle egy-két virágzó ágat, egy vödör vízbe beletenni és betenni a termõ alá), ha csak porzósunk van azt ugye porozhatjuk termõvel, sokra nem megyünk vele laza
Akinek nincs helye, ahogy a bemásolt szövegedben írják, és csak egy növényre való helye van, annak mondjuk jó lenne, de akinek van helye, arra is rásózz(t)ák az önporzóst.
Az önporzósság, ha jól tudom, mutáció következtében alakulhat ki, ha egy csomó magot elvetsz, abból lesz mondjuk 70 % porzós, 28 % termõs és 2 % önporzós.
#3456
Nagyon hasznos dolgokat írtál, így fogok tenni. Én hivatalos helyen vettem, a Baumaxban. Sajnálatos ha tényleg nem teremne, ahogy írod. Ha viszont igaz az amit írtál, akkor nagyon sok kertészet hazudik a neten. Talán a fórumban is olvastam valahol, hogy ez az egy kivi fajta ami tényleg öntemékeny. Szóval ha nem magról van szaporítva akkor az valóban jenny lehet.

Meg is van:
Link

"Az öntermékeny kivi többnyire átverés.

A Jenny fajta viszont tényleg öntermékeny. Ha dugványozással szaporították, akkor ezek a szaporítványok is azok, ha a Jenny magjából neveltek magoncokat, akkor már nem. (Az már nem az a fajta.) Akkor van az átverés.



A Jenny ahhoz képest, hogy öntermékeny, elég szép gyümölcsöt terem, de nem olyan nagyot, mint a Hayward, vagy a Bruno, vagy egyéb idegenporzós, bevált fajták. Az egyetlen komoly ok arra, hogy valaki ilyet telepítsen, ha tényleg nagyon nincs helye arra, hogy két növényt ültessen. Ha már van hely két tõnek szerintem érdemesebb termõ-porzó párost ültetni, pl. Hayward és Tomuri fajtákat. Ez a páros a legelterjedtebb. Ha még több hely van, pl. egy kocsibeálló négy sarkára négy tõ, akkor három termõshoz is elég egyetlen porzós.
"
#3455
A Jenny esetében a 2 legerõsebb hajtást hagyjad meg, a többit szedjed le.
Tegyél mellé 2 db 4 méter magas póznát (bambusz vagy mogyoró), és egyiket az egyikre, másikat a másikra futtassad fel. Nagyon fontos, hogy nem szabad hagyni, hogy rátekeredjenek a póznára, sûrûn kötözni kell mindig egyel feljebb, ahogy nõ, hogy a csúcsa mindig felfelé álljon.
Azért kell 4 méteres pózna, mert ha felmegy nyár végére 4 méterre, akkor azt 1,80-2 méter magasan lehajlítva egy 2 méteres vízszintes részt kapunk.
Arról fog majd szálvesszõket hozni, amin a virágok lesznek.
Sokan kérdik, hogy miért kell 4 méter magasra felvinni, miért nem lehet elhajlítani 2 méteres magasságban, és akkor majd vízszintesen is nõ, ameddig akar. Ez azért nem mûködik, mert amint vízszintesbe kerül, azonnal leáll a növekedése, elcsökevényesedik a vége, össze vissza kunkorodik, és nem nõ tovább.
Ezért lehet csak úgy, hogy felnöveszteni jó magasra, majd lefektetni vízszintesbe, és ezért fontos, hogy felfelé álljon a vége, csak akkor nõ.
Aztán hogy a Jenny névre hallgató kivid valóban önporzós, vagy ráfogták hogy az, és porzós, az kérdéses, sok esetben ez utóbbi történik. Én ezért mindenhol a porzó-termõ párost javaslom, az önporzósság túl bizonytalan ahhoz, hogy 3-4 évig nevelgessük.
Épp ma voltam egy becsehelyi családnál, nekik 6 tõ kivijük van, ebbõl 1 termõ és 5(!!) porzó. Hogy jött nekik össze az 5 porzó?
Ki lehet találni, ebbõl 4-et úgy vettek, hogy önporzós.
7 éve várják a csodát, és mivel nem termett, vettek hozzá még 2-t, ami állítólag porzós és termõs. Illetve az egyik önporzósnak vett, de valójában porzós tõre ráoltottak egy példányból, amit egy szerencsés önporzós tulajdonostól kaptak, aki belenyúlt, hogy a 100 önporzósnak mondott kivibõl a 2 valóban önporzóst pont kifogták.
Rengetegen küszködnek a kivivel az önporzósság miatt, miközben egy porzós és egy termõs példányt ültetve 3-4 év múlva többszáz db-ot szüretelhetnének. Ráadásul a valóban önporzós kivik késõbb is fordulnak termõre, sok esetben 7-8 év is eltelik, a porzós-termõs páros akár már a 3. éven is terem, ha szakszerûen van kialakítva.

A bajor kivinek mindegy, az akkor is terem, ha málnabokrot csinálunk belõle.

Készíthetnél fotót mindegyik növényedrõl.
#3454
A Jenny kivivel kapcsolatban hogyan járjak el? A lefagyott rész újra elkezdett hajtani, de alul jobban. Kb 3-4 hajtás van rajta.

Visszavágjam-e tövig és a tõbõl hajtót hagyjam meg, vagy ne nyúljak hozzá és mind a 4-5 hajtást meghagyjam? Ha jól tudom ennek a fajtának egy hosszú szára van és kb. 2 m magasan kellene meghagyni elágaztatni, addig viszont csak a fõ szárat szabad meghagyni. Mit javasolsz, mint szakértõ?


A bajor kivi az más, azt inkább futtatható kerítésre...stb. Olyan is van. Ennek akár tõbõl több részét is meg lehet hagyni. Ugye?
#3453
Szép napot kivánok !

azt irja a -Kaposplast- honlapja hogy...:

ELÕNYEI
Rendkívüli simaságú felület a teljes élettartam alatt
UV stabil, a növényvédõ szereknek ellenáll
(min. 10 éves élettartam)
Könnyen telepíthetõ, gazdaságos

Link
#3452
Felháborító! Az a pár kiló vas, mire elég az ára? [esõ]
Kombináld a mûanyagot nikkel-dróttal (galvanizált) is, mert legközelebb a termésért jönnek. Megint csak a villanyot a drótba vezetõ papi jut eszembe, valamit ki kell találni, mozgásérzékelõre bekapcsoló akkus feltrafót, villany pásztor módra. Aki ettõl elpatkol, vessen magára, de legalább elriasztja. nyelvnyujtas
#3451
Ott is? Itt is, tavasszal az összes alusodronyt. szomoru A tõkék a földön, idén meg sem mûveltük már.
#3450
Ki hát!
Már múltkor is terveztem, de aztán nem lett belõle semmi, de ha legközelebb Pécsen járok, beugrok hozzád, megnézem a kerted, a fügéidet meg a többit, és akkor együtt kifejtjük!
#3449
Köszi a választ.
A mezõgazdasági boltban ajánlották, de a csomagolásra csak annyi van írva, hogy:
Mûanyag tartóhuzal(Kaposplast)
méret 3mm.
Szakító erõ 2000 N
kiadósság: 150m/kg
UV stabilizátorról nincs infó
#3448
Ezt kifejtenéd bõvebben?
#3447
Bocsánat, igazából Floo írására reagáltam volna. A képek tanúsága szerint például Letenyén is volt fagy.
#3446
A mûanyagokat az UV teszi tönkre, rideggé, törékennyé válnak. 1 évtõl 3-5 évig bármi lehet az élettartamuk, attól függõen, hogy van-e benne UV stabilizátor és az milyen? A mûanyag huzal lopásbiztos, mert nem veszi át a színes fémkereskedõ, fûtõértéke nem áll arányban az ellopásával kapcsolatos macerával. A hsz-od tovább nem kommentálom, mert az ütközne mindenféle moderálási alapelvekkel, függetlenül a moderátor esetleges magánvéleményétõl.
#3445
Sziasztok.
Gondoltam megosztom veletek bánatomat és egyben mérgemet is.
A szõlõmben (kb 450 tõke) valakik levágták és elvitték a vezetõdrótokat, hat sorról mind a három pár drótot. duhos
Édesapám ma vett mûanyagot (olcsóbb és talán ezt nem vágják le ).Van valakinek tapasztalata a mûanyagról, hogy hogy viselkedik hosszú távon?
#3444
Idõnként azért kibújik a szög a zsákból laza
#3443
Ühüm... Azért ha lesz majd egy kis idõd, megtennéd, hogy átolvasod mégegyszer a hozzászólást, amire reagáltál? Köszi elõre is. kacsint
#3442
Ha jó a talaj a telketeken, akkor nem muszáj tõzegezni meg annyit vacakolni vele, mint én tettem, csak Tormaföldén 30-40 éve nem mûvelt, elhagyatott parlag hó és esõ által összenyomott talajába kellett beleerõszakolnom õket, ráadásul a munkagépek múlt éven össze is tömörítették, esõ sem nagyon volt jóideje, olyan volt, mint a beton, ezért kellett ilyen mûgonddal eljárnom.
#3441
Én ma fogom elültetni mert pestre kell mennem. Nem értek hozzá ezért vettem magoncot. Majd meglátom mi lesz belõle. A telken nagyon jó minõségû a föld, de ahogy mondod beugrok egy pár kg tõzegért lehet. Bár a telken megfelelõen savanyú a talaj, vettem egy kínai PH mérõt és nagyjából 5,5 körüli a talaj PH-ja.
#3440
A talajvíz 3 m körül van. Tavaly magasabb volt, de ez évtizedes megfigyelés és nem a tavalyi év miatt mentek ki. Mototos permetezõm van, nyomok rá mindent.
Most tegnap pl mûtrágyáztam is nitrogént szórtam a fák alá. Biztos hogy a föld, mivel minden kajszi ugyanolyan idõs korban megy ki. Érdekes módon a sekélyebben gyökerezõ bokroknak semmi baja. Ami még érdekes nálunk. Nagyon jól érzi magát a dió és az eper. A dió magáról nõ ki és úgy nõ, mint a csicsóka. Az eperfa is hatalmas. Ezek meg szeretik ezt a klímát és földet.
#3439
Fagyvédõ öntözéssel vagy más fagyvédõ technológiával megvédhetõ lett volna mindkét ültetvény..... szomoru
#3438
Az akác már napok óta nyûglõdött, egy helyben toporgott, nem úgy volt, hogy a jobb helyeken kinyílt, piff 3 nap múlva másfelé is, hanem kicsit elhúzódott. A jobb fekvésekben már potyog a virágja, de állományban (ahol állítólag késõbb szokott nyílni, mint magányosan vagy csoportban) mára virágzott ki, szinte 1-2 nap alatt borultak fehérbe az akácosok. Magányosan állva sokfelé virágzott már, a völgyekben meg majd kb. "fél év múlva" fog.
Felénk ugye nincs nagy különbség a talajban, nincs se mészköves domboldal, se vulkáni hamu meg tufa, csak a hideg zalai agyag, ami elég homogén, hol agyagosabb agyag hol kevésbé agyagos, hol kavicsosabb hol kicsit humuszosabb, de elég egységes, úgyhogy a talaj okozta különbségek elenyészõek.
Nagyon szép látvány a fehér, a zöld és a kék kombinációja, úgyhogy útközben kocsiból meg úgy összevissza fotózgattam Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link
Mérõvel Link Link Link
Végül a fügeültetvény elsõ érett gyümölcsei Link laza laza
#3437
Azért volt fagy arrafelé is... Link
#3436
Nagyon szép kumpi! A levelek is ennivalók, elismerésem. vidám

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 00:50:39

Ercsi

1.0 °C

09000

RH: 80 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.