2024. november 25., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#3435
Vírusos ágelhalás. Bizonyos vírusok, de a gombákkal összefonódva is okozzák ezt az un. gutaütés féle jelenséget. Akár érés elõtt, juli-augusztusban is látványos hervadás egy héten belül, és annyi.
Vannak oldalágak amelyeknek a háncs szalagja még ép, és így életben maradt.
Továbbiakban sajnos drasztikus ág, vázág visszavágás, és azonnali sebkezelés oltó-viasszal, vagy lég lezáró festékkel. Az ágakat és a háncsot letisztogatás, (ágkaparó) után rézgálicos permet,(08-1%-os (8-10 cl/10liter áztatás, hogy a levelet ne érje.

Ha annyira alaktalan, féloldalas lenne a visszavágás, és a lombfelület 75-80% -át elveszítjük, akkor inkább a teljes kivágás a megoldás. szomoru
Helyébe idén nem ültethetünk csonthéjast, pihenjen a föld, majd tavasszal valami alma-birs lenne megfelelõ.
#3434
Mi érhette a kajszifánkat?
Link
Sajnos, már kora tavasszal mutatkoztak a betegség jelei.
szomoru
#3433
A cseresznye már nálunk is érik, napok óta azt eszem, lassan jön az eper is.
#3432
Írok majd egy április összefoglalót, olvassad majd el!

25 fok volt ma, meg már napok óta egész jó idõ van, de szerintem ez a száraz levegõ nem közöl annyi hõt a növényekkel, mintha a mai 30-35 %-os Rh helyett sokkal magasabb lenne, akár alacsonyabb hõmérséklettel. Elbújik egy gomoly mögé a nap, vagy árnyékba megy az ember, egybõl sokkal hidegebb van.
Magasabb Rh mellett ugyanilyen hõmérsékleten szerintem a növények sokkal jobban fejlõdnek, illetve gyorsabban is.

Egy tegnap esti hangulatkép Murarátkáról Link
Végre lehet gyümölcsöt enni, sóhaj!
#3431
Szeged környéke elég tágan értelmezhetõ, a homoki részekrõl hallottam fagykárról, Balástya Kistelek környéke lehet. Nálam a lehetõ legmélyebb/hideg fekvésben a töknek semmi baja, ami babot nem takartam azon sem látok fagynyomot, a krumplit végül mégsem locsoltam és totál ép.
Gyõr környékén nagy kárt szenvedett a cseresznyés: Link , Dunakanyarban az eper:Link szomoru
#3430
Gyönyörû, mint mindig, elismerésem nektek!
Komolyan gondolkodom az õszi gyöngyösi leruccanáson és végre normális krumplival való jó pár zsáknyi betárazáson.
Azaz lehet vendégetek leszek.
#3429
A kajszi gyökere mirabolán(szilva), az pedig sekély gyökerezésû. Egyedül a magas talajvizet nem bírja. A mi szarvasi erõsen meszes, közepesen szikes öntéstalajunk alatt 70 cm-rel fehéresszürke, nagyon erõsen szikes, erõsen meszes agyagréreg található. Ha az lenne a felszínen, legfeljebb bukfencet lehetne rajta vetni. Az üdülõ soron mégis meglehetõsen sok helyen mindenféle kajszi, meggy , cserkó, szilva nõ, olykor diófa nagyságúra. A talajvíz nyáron kb. 1 m-en, télen 2 m. körül van. A vízparti májkroklíma (nem emlékszem, mikor nem volt bõséges harmat reggelre) miatt irgalmatlan nehéz a tavaszi monilia elleni védekezés, valamint a pseudomonasos gutaütés is gyakori. Valami más, nem talaj baj (is?) lehet felétek, inkább a talajvízre, vagy nem a májkroklímának megfelelõ növényvédelemre gondolok, bár akár igazad is lehet. Sajna a megfelelõ szintû (szinte iparszerûnek tekinthetõ) növényvédelem nélkül manapság már nem csak a csonthélyas termése, hanem a fa is könnyen elpusztulhat.
#3428
Elismerésem, nagyon szép "kis" kert! vidám kacsint Nálunk még csak most bujkál a krumpli, a hagyma,borsó, eper, retek, bab, kukorica már nagyon szép. Ha hétvégén következik az uborka ültetése.
#3427
A hétvégi esõnek köszönhetõen szépen beindult. Link Link Link
Hagyma Link
1-2 bokrot azért megcsipkedett a fagy a védõ öntözés ellenére Link
#3426
A sülysápi telket cseréld le a legközelebbi dombvidék egyik dombi telkére, még talán közelebb is lenne.
Nálunk az a legnagyobb probléma a szõlõhegyen, hogy nem tudjuk leszedni a fügefa tetejérõl a fügét laza
Az Asiminára (indián banán, paw-paw, paw-banán) visszatérve: valószínû Magyarország legnagyobb Asimina populációját tudhatja magáénak Tormafölde a mai naptól Link Link Link Link
Sajna különbözõ problémák miatt csak most tudtam elültetni õket, eddig hûvös helyen voltak tartva.
Mind oltvány, és mivel már most van rajtuk virág, nem kizárt, hogy jövõre teremnek, de 2 év múlva biztosan.
Mivel nagyon kényes a gyökere, és az elsõ években csak a karógyökerét fejleszti (például átültetni sem lehet, átültetés után a tapasztalat szerint annyira visszaesik, hogy gyakorlatilag akár 10 évig sem nõ semmit), jó mély (70-90 centi) gödröt ástam nekik, homokot és tõzeget kevertem alájuk agyaggal, és úgy ültettem el õket. Olyan gondosan ültettem el õket, hogy szerintem azt hiszik a Mennyországba kerültek laza
#3425
"...az állomásokon mért hõmérsékletek sok esetben köszönõ viszonyban sincsenek a valósággal..."
És az vajon nem lehetséges, hogy a valóság árnyaltabb annál, mint ahogy néhányan gondolják, és ezért nem egyezik olyan jól a túlzottan leegyszerûsített prekoncepciókkal?
Amit az állomás mér, az egy a sok közül. Egy mérési pont adata, se jobb, se rosszabb a környékbelieknél, de ami a legfontosabb, elsõsorban önmagát reprezentálja. Még akkor is, ha a városi ember azt várná, hogy az õ többé-kevésbé közeli lakhelyének, a mezõgazda meg azt, hogy az õ x távolságban fekvõ, y domborzati és növényzeti, stb. adottságokkal rendelkezõ parcellájának lehetõség szerint az összes idõjárási paraméterét lássa viszont, mégpedig minden idõpillanatban. Ezt azért emeltem ki, mert itt az idõdimenzió kulcstényezõ.
Merthogy az állomások által mértek mégiscsak reprezentatívak a térségükre nézvést, de csakis nagyobb idõléptékben, azaz klimatikus skálán. A rendre kipécézett hõmérsékleti szélsõértékek viszont - és ezt a mostani fagyos szituációnál jobban nem is tudom, szemléltethette volna-e bármi más - mind idõben, mind pedig térben, mind pedig egyéb tényezõk mentén olyan változékonyak, hogy ez az említett léptékkel nem egyeztethetõ össze. Aki ennek ellenére megteszi, az hibát követ el.
Azt pedig továbbra sem értem, hogy lehet egyik hely hõmérsékleti szélsõértékét egy másikéba egy az egyben átváltani növényi tünetek alapján. Illetve értem, csak így tudtam legfinomabban megfogalmazni a kritikámat. De igazából ilyenkor mindig a sikítógörcs környékez. vidám
#3424
Még mindig jobb mint itthon. 70 cm mélyen egy erõs vonal mentén erõsen meszes a föld. Gyerekkoromban onnan szedtük a csúzlihoz a golyókat olajal összegyúrtuk és kiszárítottuk.

Szóval ha ezt a réteget bármely növély eléri 1 év alatt kipusztul. Tavaly ment ki egy kb. 8 éves kajszibarackom, Idén pedig a legöregebb õszi. És tavaly még egy cseresznye is.

Hidd el nagyon keserû dolog tudni, hogy a fáimnak még van 2-3-4 vagy 5 éve. Itt ilyen pocsék a föld. A faluban egy kajszifa sem éri el a 10 éves. Ez van.

A Naspolyámnak még az idei és jövõ éve van, utána kampec lesz. Ezért nem ültetek ide semmit.
Van 5 fügebokrom, idén lesznek 2 évesek, elég jól áttelelt.
Kivivel is próbálkoztam 5 év után a kivi fele kiment, maradt a nõivar, és az is csak 50 cm-re nõtt meg. Gondolj bele milyen a föld, ha a kivi 50-70 cm-re nõ meg 5 év alatt, és utána kipusztul. Teremni természetesen nem termett.


Sülysápon iszonyú jó barna földünk van vagy 28 aranykoronás. Igazi jó barnaföld. A hátránya hogy fagyveszélyes. Anno 6-8 éve a Bakkertõl kaptam egy kivit. Gyönyörû egészséges hatásokkal, második tavaszon vagy ötször fagyott le egymás után, utána végleg elszáradt nem bírta tovább. Szóval ott meg a fagy a baj.
#3423
Szerintem a sülysápi telked egy kakucsi -2-3-at nyalhatott be.
#3422
Én nem bánom, csak a kakim ne fagyott volna le ! laza vidám
#3421
Ma tudtam meg egy Szeged környéki baracktermelõtõl, hogy Szeged közelében sokfelé lefagyott a krumpli. (Zárójelben jegyzem meg, a szegedi állomás +3 fokos minimuma mellett.)
Iklódbördõcén és az egész Kerka-völgyben(!) -1 fokos minimum mellett ép a krumpli és a bab.
Szóval az állomásokon mért hõmérsékletek sok esetben köszönõ viszonyban sincsenek a valósággal.

Hogy a térségben gyümölcsfákban keletkezett-e fagykár, azt még nem tudom, de napokon belül megpróbálok utánajárni.
#3420
Ahogy várható volt, tõlünk északabbról is jönnek a fagykárokról szóló hírek.
A lengyeleknél valószínûleg a gyümölcsfavirágzás kezdete táján érte a vegetációt a fagy, fõleg a cseresznye és a barackok korábban nyíló ültetvényeiért aggódnak. Múlt hét elején az ország középsõ vidékén -7 fok körüli értéket is mértek 2 méteren, ha visszaemlékszünk. De országszerte fagypont alatt alakultak a minimumok. Link
A dánokat fõleg a szamócában esett károk érintik érzékenyen, de az almatermésûek, a szilva és a cseresznye is épp virágzásban lehetett a hírek szerint. Link
Németországban hasonló lehetett a helyzet, száraz és meleg idõszakot követõen elég rosszkor jött a hidegcsepp, amit többek között a szõlészek bántak leginkább. 1997-óta a legsúlyosabb károkról beszélnek arrafelé, de van, ahol az utóbbi 30 év legpusztítóbb kései fagyos helyzetét látják a mostaniban. Link Link
#3419
Hát ez jó kérdés. Mindenki máshonnét, plusz az újságok/média is torzít, félretájékoztat. Minden azzal gazdálkodik, ami van, az egyik ember kitesz egy higanyos mérõt az egyik tõkére, a másik már digitálisat, de az én lakhelyem környékén olyan is van, hogy a hegyközségnek van mérõberendezése (?) és az alapján tájékoztatnak gazdákat, hogy épp mennyi esõ esett, hány fok volt, stb. Persze ezek valódisága erõsen kérdõjeles. Mindenesetre én nem lepõdök meg -5 -7 fokos adatokon, az Alföldön, néhol erdõk mellett könnyen lehet nagyon hideg.
#3418
Nagy a kár, nem vitás. Csak tudnám honnét szedik ezeket a -7 fokos adatokat.
#3417
Link
Országos szinten sok-sok milliárd lesz a fagykár, ez már nem kérdés.
#3416
Hát ha magonc, akkor az nem Mango fajta, akkor az "kitudja milyen" fajta, ugyanis a magról vetett Asimina nem olyan lesz, mint az anyukája. Vagy jobb vagy rosszabb.
Nekem Sunflower van az udvarban Link , most tavasszal ültettem ki, meg egy Prima1216 Link Link Link
Isteni finom gyümölcs, az illata pedig fenséges.
Valóban öntermõ, de ha kettõt ültetünk, jobb lesz a beporzás, ez így igaz.
Meg este még jövök néhány képpel laza
#3415
Mango fajta. A Százados Bélától hozta unokatesóm Tökölrõl. 2000 Ft-ért vettem de ez a második volt tavasszal vettem Somogy megyébõl is az még 3500 Ft volt. Gondoltam kipróbálom. Mint különleges növénynek természetesen elég magas az ára ahhoz képest, hogy csak 10 cm-es magonc. Érdekes, hogy vannak még olyan gyümülcstermõk, amik kiválóan tûrik a klímánkat és be is érnek. Most olvastam nemrég ezekrõl a különlegességekrõl vagy Kelet Ázsiából (Észak-Kína) vagy Amerikából.

Egyelõre nagyon óvom Õket. A fényre kell vigyázni, tûzõ napsütést az elsõ 2 évben nem tûri. Ja, és a jobb terméshez kettõ kell, azt javasolták, alapjába véve azonban öntermõ lenne.
#3414
Igen!

Valami fagyás ott is van , de tizedrésze csak.
Ég és Föld a különbség!
Nem álltam meg kocsival, mikor kiértem, csak elcsattogtam mellette.
Egyszerûen nincs szívem lemenni megnézni ... :-(
Ezért nem is permeteztem ma...
Aki nem látott ilyet, el sem tudja képzelni...
Mint egy lángszórós támadás...
#3413
Tehát a kék körön belül lefagyott a szõlõ, a piros körön belül nem Link ?
Az durva!

Füge Csörnyeföld falu alsó utcasorának egyik udvarán Link Link Link
Az iklódbördõcei -22 fokos és a nagykanizsai -21 fokos téli hõmérsékleti minimum dacára vannak olyan vesszõi, amelyek csúcsrügybõl hajtanak Link
Pedig ezen a képen jól érzékelhetõ a fekvése, az autópálya töltéséhez lehet viszonyítani, szinte sík terep Link
#3412
Emitt egy kép a sugárzott fagy áldásos hatásáról!

Ma délután felmásztam egy permetezõgéppel a hátamon a szõlõm egyik cseresznyefájára.
Fenntrõl ez a kép fogadott! (telefonos-bocs)

Link

A terület a város felõl enyhén lejt a Fertõ irányába, és ezt 9 év szõlõmûvelés után 3 napja tökéletesen megtapasztalhattam...
Látszik, hol ér véget a domb, és lesz egy nagy fagyos lapáj, ahonnan sehová nem bírt elfolyni a hideg...
Mellettem jobbra egy évek óta gondozatlan terület,attól is tovább viszont egy szépen gondozott ültetvény, ami ma is ZÖLD!
Valószínûleg permetezhetett hajnali 4-5 kor.
Ha találkozom Vele-gratulálok neki..



#3411
A virágzás sok csonthéjas gyümölcsünknél elhúzódó volt az aránylag hûvös hetek miatt.

Azért volt, hogy elõször közepes termést láttam én is cseresznyénél. De most már utolérték egymást a kései virágzások is, és kezd egyenletessé válni a termõ felület.

A fagyásoknál is hasonló folyamat, csak itt az egy héten belül "elválik", hogy megmarad-e a gy.kezdemény, vagy elválik, lehullik. Nem kell belenyúlni a csészelevelekbe, leszárad az magától is. A monília a gyümölcsöt nehezebben támadja, ha csak 3 napos esõ nem volt. Ezek után még majd elõfordulhat olyan féloldalas barack is, egyik oldala szép fejlett, és zöld,a másik oldala meg sorvadt,sárgás. Idõvel ezek a megfázott példányok is lehullanak, nevezzük ezt a természetes ritkulásnak.
Amúgy nagyon sajnálom a Nyírségi termõ körzetet ért fagy károsultakat. szomoru
#3410
Az indián banán melyik fajta, hol vetted, mennyiért, mekkorák?
#3409
Visszavágás az nem volt, takarás is csak -16 fok alatti napokon. Utánpótlás az van.
Vadcitromfám(újgur vidékrõl való) volt 30 db (egy termésben kb. ennyi mag volt) , elajándékoztam mára mindet. 1db 2 éves csemetém van. A curry növény (5 éves) ami a rozmaring mellett volt az túlélte a telet.
#3408
Az irodalom szerint 4-5 évig marad egy helyen. Ezt nem igazán tudom pontosan értelmezni, lehet nálunk ennyi ideig él. Nekem is volt régen egy "idõsebb" tövem, az kb 3-4 évig élt. Szabadban való termesztésénél gondosan vissza kell vágni és takarni télire, mert azt hiszem maximum olyan 5-10 fokos fagyot visel el, de inkább ezt is kerüljük. Tudtál róla szaporítani a kipusztulás elõtt? Dugványról és bujtással is viszonylag könnyen szaporítható.
Az egyik legtovább élõ évelõ gyógy- és fûszernövény a levendula, az akár 15-20 évig és elélhet, de általában egyik fajtát sem érdemes idõs koráig termeszteni, mert csökken az illóolaja és a szaporítása is nehézkessé válik. Azt ajánlom, hogy legkésõbb 3 éves korában gondoskodj az utánpótlásáról. nevet
#3407
Idén sajnos kihalt az 5 telet megért rozmaringom , az elõzõ is 5 telet bírt ki kint. Valakinek van errõl tapasztalata? Szép nagy bokor volt.
#3406
Itt van egy olcsó növényke is:
Link
#3405
Nem magot kell venni: valahol 700 Ft-ért láttam növényeket. De ha magot akasz az is van, én ezt találtam:
Link

Igazából én kíváncsiságból vettem igaz sokkal többet fizettem érte.
#3404
Szia!
Én régóta vadászok vadcitrom magokra. Honnan lehet beszerezni ilyet? szegyenlos
Vaterás meg miegymás linket láttam, de abban nem nagyon bízom. Meg elég pofátlan árat kérnek pár magért, holott a termésében rengeteg van (szinte más sincs...) mintha ebbõl akarnának megélni... zavarban
#3403
El tudom képzelni, hogy a Nyírségben komoly fagyzugok vannak. Hogy hidegzugok vannak, az tény. Tanúsítja a kevés megmaradt nyírláp a jégkorszaki maradványfajaival. Nem is csoda, hisz ahol a szél is alakítja a domborzatot, ott könnyen kialakulnak lefolyástalan területek. Ahonnét pedig a víz nem tud lefolyni, onnét a hideg sem. Hogy aztán ezek a homoki hidegzugok egy meleg április után hogy viselkednek, nem tudom, de gyanítom, hogy attól, hogy a homoktalaj könnyen felmelegszik, még nincs akadálya a kemény fagyzug kialakulásának. Sõt, ha az az április száraz is volt, még rátesz egy lapáttal.
#3402
Én -1.2°C-ot mértem 6-án. Kint a kertben 100 m tszf. magasságon, 1.5 m magasan kihelyezett, árnyékolatlan min-max hõmérõm majdnem -4-et mutatott. A dió levelei mellett többek között a magnólia, platán, sõt kis tölgyek levelei is kunkorodtak, száradtak.
#3401
Itt a faluban nem volt komoly fagy. A kertben a füge egy részét érintette csak meg. Máshol persze lehettek nagyobb fagyok is. Bár a tavalyi év elment a május végi katasztrófális jégesõre, ami csak másnap délre olvadt el teljesen itt az vert el minden termést.
Most mi megúsztuk. Várhatóan májusban már nem lesz több fagy. Viszont a telken a khaki+ füge lefagyott. Én mident oda ültetek, mivel ott nagyon jó a föld, itthon nagyon kötött és szikes. Jövõ hét végén ültetek ki 2 indián banánt, 1 kínai datolyát, 2 kamcsatkai mézbogyót és 1 vadcitromot.
#3400
Tegnap én is hallottam ilyet, miszerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében -3, -8(!) fokot mértek. No mondom, ezt honnét vették? Megpróbálom visszakeresni a Kossuth mûsorai közül.

Megvan, a 17:30-as Krónikában volt.
#3399
Ki fognak hajtani, kicsit megkésnek majd, de nem lesz bajuk.

Most hallom, hogy Heves településen -4,6 fokot mértek. Hogy milyen mérõvel ugye az kérdéses, de barack, alma, körte minden totál lefagyva, termés megsemmisülve.
A rádióban volt tegnap, hogy az Alföldön kiterjedt területeken 100%-os a fagykár.
Nem tudom, ennek mennyi valóságalapja lehet, mert az állomások az Alföldön alig-alig mértek fagyot.
#3398
Köszönöm szépen!
Jelen helyzet a következõ: 2-3 kajszikezdemény látszik teljesen épnek a fán. Ebbõl az egyiken még rajta vannak a csészelevelek és porzók; nem tudni pontosan, milyen alatta, de zöldnek látszik. (Lehet, pont az védte meg. Rajta hagyjam még? Vagy most, a rendes esõ miatt inkább szedjem le esetleges monília támadás megelõzéseképpen? Alatta a termõ kb. fél centi szélességûre hízott.)
Van még 3-4, amelyiken pár nap után egyértelmûen behatárolható részleges fagyás látszik. Azok is kb. fél centi átmérõjûek, de a félig fagyás elõtt 1-2 mm-rel hízottabbak voltak és rajtuk nincs már csészelevél. Ezekkel vajon mi lesz? Érzékenyebbek lettek-e a moníliára?
Végezetül az egyiknek épp csak a csúcsa lett megcsípve, 1-2 mm-es átmérõjû területen. Remélem, az még megmarad, mert szépen fejlett gyümi.
Az összes többi (kb. 12-15) lefagyott.
#3397
Most, a sülysápi telken ! Szombat reggelre.
Nem tudom újra kihajtanak-e vagy sem, a khakinak olyan zsenge hajtása volt. Én nem láttam mert itthon vagyok anyu mondta hogy lefagytak.
#3396
Valaki tud olyan kistraktort ajánlani, amihez kapható rezgõkéses (alternáló) fûkasza adapter és lehetõleg négykerekû járgány?
Most épp a Stiga-kat nézem, de eddig nem találtam olyan típust.
#3395
A paradicsom palántázást el lehet halasztani, megint rossz idõ van. Majd ha melegszik a feltalaj, és nem megy 10 fok alá a hõmérséklet, akkor próbáld. nevet
#3394
Télen vagy most a napokban fagytak ki?
#3393
A telken kifagyott a kivi és a khaki.
Ki fog még hajtani vagy már le lehet mondani róluk? szomoru
#3392
Ilyenekkel még nem találkoztam, nem tudom.
A több órás, aránylag vastag 0,5-1 mm jégbevonat hatásait majd télen ki lehetne kísérletezni, feláldozva egy-két cserepes elõre keltetett haszon növényt. Elõtte persze megszoktatni olyan 2-5 fokos folyosón, majd lepermetezve vízzel a -2-3-4 fokos sûllyedõ esti fagyba kitenni..(paprika-paradicsom-krumpli-szamóca.stb..)

Gábrusz:
A gyümölcsök megmaradásába lényegében egy dolog a nagyon fontos, a magház kezdemény védelme. A kialakuló gyümölcshús - az amit mi elfogyasztunk - ad védelmet és táperõt a magháznak, a bölcsõnek. Ha ezt éri jelen esetben a fagy, akkor lassan elsorvad,mert megszakadt a nedvkeringése, és a sárgulás, a töpörödöttség, fonnyadás miatt napokon belül lepotyog a termés.
Van aztán másfajta gyümölcshullás is, a kártevõk által, de még a növény természetes ritkulása is, de ezt én kétlem, a háttérben mindig valami behatásnak kell történnie, például a szilva vírusos gyümölcs hullása, gyüm.fejlõdés szakaszában.
#3391
Ha pl. ha éjféltõl fagyna , permetszerû locsolás, a többórás jégbevonat nem okozna komolyabb gondot a fának, terméskezdeményeknek?
Gábrusz! A fák zsenge , új hajtásai nincsenek elragadtatva még a fagymentes hidegtõl sem. a nemrég kibújt levelek kanalasodnak, pöndörödnek!
#3390
Még túl korai a fagy hatását megítélni, az õszi gyümi kezdemények ha másnap sötétzöldes-szürke, vagy sárgabaracknál sárgulnak, akkor megfázott. Csak több nap után fogjuk látni a túlélési arányt, mert ha a határértéken táncolt a fagy, és az is hogy meddig,, sõt a levelek gallyak bújtatása is beleszólhat a megmaradásba.
szegyenlos
#3389
Sziasztok!
Nem tudjátok, vajon fagyás miatt lehet az, hogy most jóval kisebbnek látszanak a barackfán a gyümölcskezdemények, mint délelõtt? (Reggel kb. - 2 fok lehetett ott). A fa levelei viszont a termésekkel ellentétben szépen helyreállni látszanak a reggeli kis kókadtsághoz képest S ha fagyástól zsugorodott a gyümöcskezdemény, abból vajon lehet még érett gyümölcs, illetve van-e ilyenkor valami teendõ? Használ-e pl. a gyors locsolás?
#3388
Vikarel, gratulálok a védelmedhez s a dokumentációhoz!!!!
#3387
Köszönöm! nevet
#3386
Ha erõsek a palánták, de nem megnyúltak, (akkor ledõl hervad a saját súlyától is a hajtás) a kiültetés kissé megviseli a növényt.
Gondolom vasárnapig melegszik a talaj annyira, hogy a "paplan alá bújtatás" a gyökérkéknek nem lesz hideg. Jól meg kell választani a palántázás mélységét, szintezését. Talán egy cm.-rel érdemes lejjebb dugni, hogy a palánta dõlés ne lépjen fel, a talaj szerkezetét is figyelni kell. Ha túl vannak a tövek ezen, és locsolás is megvolt akkor általános kezdõ védelemként a rézbázisú szereket gyenge tápsóval kipermetezve ajánlom. Kisebb területre a Joker-77 gombaölõt, (romániai gy.)használtam, igaz gyümi fára. De jó a megbízható Dithane M-45 is. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 00:50:39

Ercsi

1.0 °C

09000

RH: 80 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.