Köszi a kimerítő választ!

Pontosan az történt amit írsz: "Az akár 5  - 6 m-es vessző termő ágait nem tudja a tő vízzel és tápanyaggal ellátni, csak kínlódik, nem tudja beérlelni a termést. " Nem hajtott ki rendesen, csak a tőhöz közelebbi részen hozott termő ágakat, és virágot, a gyümölcs sorvadt volt.

"Az első nyaras a vessző akkor ágazik el, ha a túl rövidre visszavágod, a gyökérzet erősebb, mint a lombozat, nem igazán szerencsés." - Nálam nem ez történt, mielőtt visszametszettem volna már hozott vagy 5-6 oldalhajtást. 

"Ha túl sok a termő vessző, kevés új vesszőt hoz és a következő évben nem terem. " -  Ez is így történt: 2 éve rengeteg termő vesszőt hagytam meg, tavaly szinte egyáltalán nem hozott új vesszőt.

"Azzal szabályozhatod a termést, hogy az egy nyaras vesszőket a következő tavasszal milyen hosszúra metszed vissza, és ez szabályozza az újonnan a tőről hajtó vesszők számát és erejét is, amelyek a következő évi termést határozzák meg. " -  Nem hatékonyabb úgy metszeni, hogy eleve nem hagyom őket túlnőni, tehát ha hagyom 5-6 méterre elfutni idén, majd jövőre visszametszem 2 méterre, akkor 3-4 méternyi indát teljesen feleslegesen nevelet, és vitte el a terméstől a vizet és a tápanyagot, vagy nincs összefüggésben?

"A szeder lehetőleg félárnyékot és nagyon jó vízellátást igényel, különben rásül az éretlen termés. Öntözd rendesen, meghálálja." - Sajnos ezt elrontottam, mert viszonylag napos helyre telepítettem őket. Igaz meredek északi fekvésű domboldalban vagyunk, reggel a szomszéd lombos fák rányéka, 4 óra után a ház vet rá árnyékot, tehát csak a legmelegebb órákban éri csak a nap. Ez még belefér?

Köszi a tippeket.