Hát igen, a mi teleink és a sarki jég, örök téma itt, és még mindig nincs konszenzusos álláspont, hogy mi jó ide, mi nem. Igaz ugyan, hogy sok éve elég alacsony a jég, a magyar telek meg gyatrák, de általában az összképet (Európa telei, hidege vs. sarki jég) kéne nézni... Két ellentétes állítás hangzik itt el gyakran:
1, kell a jég, hisz az "hideg", megtolja a sarki/szibériai AC-t, meg hidegfelhalmozódást, ergó gyakoribbak lehetnek a sarki hidegbetörések, azt meg untig ismételjük, hogy a hidegre tud csak havazás jönni, "első a hideg, aztán leshetjük a csapit is".
2, nem kell a jég, jöjjön a WACC (warm Arctic, cold continents - fordítása: meleg sarkvidék, hideg kontinensek), lévén ha ott nem fagy be, több a ciklon a sötét, páradús tenger felett, több a csapi, több a felhalmozódó hótakaró a szibériai síkon, gyorsan kialakul a hótakaró felett és erősebb lesz a szibériai AC (itt összeér a két elmélet) és jöhet a hideg Európába.
Véleményem szerint ez is, az is igaz, csak hónapok, évszakok, helyzet stb. stb. függvénye, hogy épp "melyikre fogható" Európa időjárása - a sok-sok egyéb tényező mellett!!! (poláris örvény, T10hPa, zonalitás ereje, amcsi hidegleszakadások az óceánra stb. stb.)
A DAI is ilyesmi akart lenni, csak hiányzott az indokás, és túlságosan a "számok felől" kereste az összefüggést - nem is vált be az utóbbi években, holott szerintem arra lehetett valami jó indok és az index bukására is lehetett jó indok, hogy mi szólt közbe, milyen másik hatás lehetett erősebb. Ezek megválaszolása hasznos lehet még a jövőre nézve...