Itt találsz leírást a paradicsom betegségeiről. Link
Én is a neten szoktam utánanézni. 
Hogy miért van sok rajta? 1. Fontos a jó minőségű palánta (jó fajta legyen profitól) Ahol én vásárolom ott van legalább 10 fajta paradicsom amiből válogathatsz, van egy katalogusa a fickonak és abban le van írva minden amit tudni kell rola. Ez a fajta ami a képen látható a Lugas F1 nevet viseli. 
2. Fontos a növény kacsolása: oldalhajtások kitördelése, hogy a tápanyag ne a lombozatba menjen hanem a termésekbe, különben is ha nem tördeljük ki, akkor nagyon sűrű lesz, nem szellőzik és a gombabetegségek melegágya lehet. Lehet 2 szárra is hagyni én is valamelyiket úgy hagytam mert már későn kezdtem el kitörni és túl vastag lett és adta magát helyileg is a 2 szár. Amíg vékony az oldalhajtás addig elég kitörni amikor már kisujj vastagságot is elérte akkor inkább sniccerrel szoktam kimetszeni nevet . Legjobb úgy ütemezni hogy utána közvetlenül le is permetezd, hogy a keletkezett sebek a növényen ne tudjanak támadási felületet biztosítani a gombáknak, baciknak, vírusoknak. A rezes permet szépen begyógyítja a sebeket, de egyébként ha nem permetezed akkor sem gond, csak jobb azért. 
Egyébként ott kezdődik az egész, hogy ahol előző évben volt paradicsom oda már köv. évben nem teszel hanem új helyre kell mindig. Így cserélgetni kell a helyet a növényeknek. Ezt követően kora tavasszal vagy tél végén kihordom a komposztot a konyhakertbe, tavasszal belerotálom a talajba így feljavítom a földet, mert egyébként itt homoktalaj van a kertben. Vetéskor vagy ültetéskor kezelem a földet talajfertőtlenítővel. Fúrt kútról megy a locsolás be van állítva az időkapcsoló hogy 5-től fél hétig locsoljon a szórófej, utána kisüt a nap és leszárítja a vizes leveleket, nincs ideje a gombáknak fertőzni. Ha este locsol valaki az nem jó mert egész éjszaka nedves vizes a növény és a gombák elszaporodnak.  Jó kertészkedést! nevet