Ha a papa, vagy a mama keserű volt, a magonc is az lesz / lehet. Ha nem az volt, akkor (általában) nem lehet. Az, hogy minőségileg a fa (termőképesség, porzó faj igénye, stb) és a gyümölcse (nagyság, íz, mag-bél arány) milyen lesz, az a természet lottósorsolásának függvénye. Lehet, hogy a világon egyedülálló hiper-szuper fajtád lesz (aminek 1% alatti az esélye), de sokkal valószínűbb, hogy kifejezetten rossz, semmire való fa lesz a magoncodból. 
A gyümölcsfajtákat általában még ivaros szaporítással, fajtakeresztezéssel állítják elő. Ha a szülők nem rendelkeznek a keserű mandula génjeivel, az utód sem fog rendelkezni vele. Ha rendelkeznek a génekkel, előjöhet a rejtett tulajdonság, de hogy milyen valószínűséggel?
Összességében elhanyagolhatónak tartom annak az esélyét, hogy a gyümölcsnemesítés és ezen belül mandula nemesítés genetikai tudorával találkozz itt a MetNeten.
Az viszont nyilvánvaló, hogy az átlag kerttulajdonosoknak sem szaktudása, sem ideje, sem termőterülete, sem energiája nincs szaporítási - nemesítési kísérletekre. Szerintem jobban jársz, ha ősszel veszel néhány mandula csemetét és azt ülteted el a magoncok helyett.