2009. december 21-ére virradó éjszakára olyan délies szelet vártak a modellek a hidegbetörést Link követõ genovai után, hogy a szélnek ki kellett volna szaggatnia a fákat.
-11-12 fokot vártak a modellek, pont a szél miatt.
Ez lett a vége Link
Kár, hogy nem tudom elõszedni az akkori modellfutások szélelõrejelzési térképeit.
Látványos lenne!
A hó olyan szinten fokozza a kisugárzást, hogy amint lemegy a nap, sõt, már elõtte is elkezd zuhanni a hõmérséklet, az alsó 20-30-50-100 méter leválik a magasban mozgó széltõl, és mivel elkezd lehûlni, sûrûsége megnõ, ezáltal a beinduló szél nem tudja megmozdítani a megülepedett alsó légréteget, nem bír belemarni.
Ez az alsó légréteg külön életet élve hûl tovább, nem véve tudomást a felette tomboló délnyugati szélrõl.
A 2009. december 21-re és 2010. december 19-ére virradó éjszaka is a dombok magasságában olyan délnyugati szél fújt, hogy majd elvitte a dombokat.
Közben meg a völgyekben és a síkon -18-23 fokok lettek.
Persze akkor egybefüggõ, laza, vastag hótakaró volt, ami sokkal jobban elzárta a talaj hõjét, és fokozta a kisugárzást, szemben a mostanival, ahol sokfelé kilátszik a szántás, a nyílt részeken alig van hófedettség.
Persze ha a szélfordulás úgy zajlana, hogy totál leállna a szél, akkor lehetne kapaszkodni, mert akkor a -20 simán meglenne a szokásos fekvésekben, de így sem leszünk messze tõlük.
Hétfõ reggelre egy kevésbé hideg levegõvel, részben felhõs éggel lettek -15-18 fokok ilyen délies szél mellett Link
Most sokkal hidegebb levegõvel, teljesen derült éggel mennyi lehet ilyen szél mellett Link ?
Csak minimálisan vár az ECM nagyobb szelet.
GFS hétfõ Link
GFS csütörtök Link
A GFS-nél is hasonló a dolog.
Nyilván lesznek térségek, ahol az állomások elhelyezkedése, a domborzati viszonyok vagy a vastag hótakaró hiánya miatt nem fog nagyon lemenni, de szerintem közel leszünk a -20 fokhoz valamelyik állomáson.