Sziasztok!

Az OMSZ szerint a pestszentlõrinci Budapest aktuális idõjárását jelentõ szinoptikai állomás, míg a Kitaibel utcai egy klímaállomás. Én úgy jutottam el erre a lapra, hogy az OMSZ által a honlapján közzétett 1900-2000 közötti napi klímadatatokból akartam keresni. Az OMSZ csak néhány nagyváros ilyen jellegû adatait - köztük Budapestét teszi közzé. Itt találtam a fenti leírást, mint a budapesti klímaadatokat mérõ meteorológiai állomás leírását. (Egyébként arra is találtam utalást, hogy a Budapest ostroma alatt szünetelõ Kitaibel utcai észleléseket, és a késõbbi átépítés miatt kiesõ néhány mérés adatsorát a pestszentlõrinci mérési eredmények felhasználásával rekonstruálták.) Ugyanitt a fenti menüben megtalálhatóak a mért napi klímaadatok és diagramok is.
Abban teljesen igazad van, hogy az állomás körülményei nem valósíthatóak meg maradéktalanul egy apró panelházi erkélyen, de három dolog azért a cikk alapján elgondolkodtató:

1. Ha egy erkélyen nem is, de egy panelház lapos tetején a Kitaibel utcai állomás mérési körülményei minden nehézség nélkül kialakíthatóak.

2. Az állomás felépítésébõl az tûnik ki, hogy a levegõ hõmérsékletének mérésekor nem a talaj felszínétõl, hanem a másodlagos hosszúhullámú sugárzást kibocsátó felületektõl való 2 m-es távolságot tartják döntõ tényezõnek a mérés hitelessége szempontjából. Ez pedig azt jelentheti, hogy egy a panelház falából kiugró erkélyrõl kinyújtott (a betonfaltól összességében a 2 méter távolságot megtartó), jó minõségû (pl. Taki féle napelemes aktív szellõztetésû tányéros)árnyékolóban elhelyezett érzékelõvel elfogadható hitelességû méréseket lehet végezni.

3. És végül érdekes, hogy az állomáson nincs szélmérés. Ez valószínûleg azért van, mert 10 m-en csak az épületek közötti szélfolyósók sebességét és irányát tudnák mérni, a magasság növelésével pedig a széladatok azok, amelyek jelentõs torzulást mutatnának a 10 m-en mérhetõ értékhez képest. Ez rossz hír a panelházak tetejére kihelyezett szélmérõkkel észlelõknek, bár szerintem ezek a mérések is elfogadhatóak amatõr szinten ha a mutatott szélirányt csak az 1/8-os irány meghatározásához, a mért szélsebességet pedig legfeljebb a Beaofurt skála szerinti besoroláshoz használják fel.

Végezetül szeretném, ha fenti megállapításaimat senki nem tekintené belekötésre érdemes szentenciáknak, inkább csak olyan gondolatébresztõknek, amelyekrõl érdemes elbeszélgetni ezen a fórumon.