Naszóval a "találmány" néhány mûholdból álló rendszer. A mûholdak geostacionárius pályán lennének. Minden mûhold egy adott területre volna képes árnyékot vetni. Az árnyékolást nagy "szárnyak" segítségével oldanák meg. A szárnyak sok kicsi, külön vezérelhetõ darabkából kellene álljanak, hogy kimondottan csak a kívánt terület kapjon árnyékot. Természetesen az árnyék nem teljes sötétséget jelentene, hisz épp úgy, mint napfogyi idején a teljesség sávjában sincs sötét, a légkörben szóródó fény bejutna az árnyékos területre is. Amennyiben ez is kevés, meg kellene oldani, hogy az árnyékolószárnyak ne teljesen szûrjék ki a napfényt, csak mondjuk annyira, mint egy vékony felhõréteg. Ezt akár a szárnyak anyagával meg lehet tenni (pl, hálószerû valami lenne), akár azzal, hogy "ablakok" lennének az árnyékolón, hogy némi fény átjöhessen azért. Ez nem csak a növények életben maradása miatt kellene, hanem azért is, hogy ne kelljen nappal lámpát gyújtani.
Ha már az éghajlatos topicba is beírtam, megjegyezném, hogy egy ilyen árnyékolóval sok-sok hûtõberendezés, légkondi által felvett áramot ki lehetne váltani.
Nyilvánvalóan szigorúan szabályozni kellene a használatát, hisz az árnyékoló befolyásolja az állatok, növények életét is, és szabályozatlanul (pl.terroristák kezére kerülve) egy egész világrész életét lehetne vele tönkretenni. Mondjuk az ilyen forró napokon, amikor egész Európa szív a hõségtõl, elég volna pl 11-15 közti idõszakban szétnyitni a szárnyakat, így a legforróbb idõszakban nem tudna annyira felmelegedni a föld sem.
Persze nincsen kidolgozva az ötlet, de speciel most nagyon örülnék, ha már mûködne :-)