MacGyver!

Igyekszem minden kérdésedre válaszolni:

"Hogyha van egy ismert típusú tranzisztorom, hogy tudom megállapítani melyik lába melyik?"

Ha jól tévedek, a BC548-ra gondoltál, ami a rajzon is van? Roppant egyszerû a dolog! Bármilyen félvezetõ tipusát beírod a google-be, és egy szóköz után még ezt is: "+pdf". Azaz most: "BC548 +pdf". Ha van fent a gépeden Acrobat Reader, akkor a kiadott linkeket nézd meg. Valamelyik a tranzisztor adatlapja lesz, amiben benne lesz a bekötés!

"Változtatható kondenzátornak van három kivezetése + két lyuk. Most melyiket vegyem figyelembe?"

A képen egy rádió hangoló kondiját tetted fel. Ezek valójában nem egy, hanem minimum két, de a legtöbb esetben négy különálló kondenzátort foglalnak egybe úgy, hogy a kondik egyik fegyverzetének a tengelye közös. Közös továbbá a négy kondi egyik kivezetése is, melyet általában a GND-re kötnek, hiszen közös a földelésük ezeknek a kondiknak a rádiókban. Tovább bonyolódik a helyzet akkor, ha a kondi tetején négy "csavarfej" is van. Ezek trimmerkondik, melyek az egyes - forgatótengellyel változtatható - kondikkal párhuzamosan kapcsolódnak! No, a közös föld található az oldalsó kivezetéseknél középen, a két szélsõ pedig két különálló kondi másik fegyverzetének a kivezetése. Ha minden saroknál van 1-1 láb, akkor azok közül kettõ az URH, a másik kettõ az AM vételhez való. DE minden kondinak csak az egyik kivezetése önálló, a másik össze van kötve a többivel. Tehát ezeknél a hangoló kondiknál nem találsz olyat, hogy a kondik mindkét kivezetése független a többitõl!

Amit te akarsz beépíteni, abban a kondiban két kondenzátor van, melyeknek a közös kivezetése középen van, a két szélsõ pedig az egyes kondik szabad kivezetése. Neked a középsõt kell mindenképpen bekötni, illetve valamelyik szélsõt. Az a két lyuk pedig menetes furat. Arra szolgálnak, hogy ne csak a forrasztások tartsák a kondit, hanem biztosan legyen rögzítve a nyák-lapon egy-egy csavarral.

"Sztereó fülhallgató/hangszóró alljzat. A boltban azt mondták hogy ugyanolyan jó mint a sima csak kettõ-kettõ kivezetést össze kell kötni. De öt van a szerencsétlennek, és egyébként is melyik kettõt melyik kettõvel kössem össze?"

Na, ez a kereskedõ bosszúja! :-( Az az aljzat ugyanis olyan, hogy képes egy esetleges készülékben arra, hogy a csatlakozó kihúzása esetén a kimenõ HF jelet átkapcsolja a hangszórókra. Ha bedugod a csatlakozót, akkor pedig a HF jelet leválasztja a hangszórókról, hogy csak a "füles szóljon".
Adhattak volna egy sima aljzatot is, de hát ez a drágább, ebbõl van bevétel, ugye. :-((((
Neked csak kettõt kell bekötni, mert nem sztereo jelet fog szolgáltatni az a kis vevõ. Az egyik az, ami legközelebb van az aljzat furatához középen. De hogy melyik lesz a másik, az akkor derül ki, ha beledugod a csatlakozót az aljzatba. Ki kell próbálni, vagy mûszerrel kimérni, melyik ad kontaktust, ha benne van a csatlakozó az aljzatban.

"Két kisméretû kondenzátor, 223 K5E és XK 102 felirattal. Honnan tudom megállapítani hogy melyik mekkora?"

Na, ehhez a jelöléshez jobb, ha hozzászoksz. :-) Egyébként ez sem bonyolult dolog.
Az, hogy 102, annyit tesz, hogy az a kondi 1nF-os. Ha 103 lenne rajta, akkor 10nF-os lenne, ha 104, akkor 100nF-os. Ha pedig 101, akkor 100pF.
A 223 ezek után már egyértelmû kell legyen: 22nF.
Nyilván kiderült, hogy az utolsó számjegy a szorzó, az elsõ kettõ az érték.

Nem tudom, mennyire volt érthetõ, remélem azért segítettem valamennyire! A többiektõl elnézést a hosszért!