Természetesen én sem gondolom, hogy a Hari-féle prediktor abszolút érvényû -nyilván jócskán van ellenpélda is a múltból. Egyébként azt Hari is megírta, hogy ez az összefüggés fõleg az utóbbi néhány évtizedet jellemzi. A megelõzõ kis klímakorszakokban nyilván nem teljesen olyanok voltak a légköri folyamatok, mint mostanában. S szinte biztosra vehetõ, hogy a nem is távoli jövõben is módosulni fognak a makrocirkuláció bizonyos tulajdonságai.
Mindenesetre a hetvenes évek második felétõl, mikortól elég pontos emlékeim vannak az õszi-téli idõjárásról és annak összefüggéseirõl (elsõsorban ezt figyelem) az én tapasztalataim teljesen alátámasztják a Hari által elõadottakat. A magas indexû koraõszök, mikor a magas nyomások, magas geopotenciálok tartósan a szárazföld felett tartózkodnak, míg az alacsonyak az észak-atlanti térségben, mindig gyanúsak enyhe télközépre -és vica versa. Szinte ordítóan eklatáns példája ennek a 2000 és 2001-es év ellentétpárja.
Nem dicsekvésképpen, de én tapasztalati alapon már jóval azelõtt megsejtettem ezt az összefüggést, hogy a Hari cikkét olvastam volna.
De örülök annak is, hogy Te számos ellenpéldát hoztál fel, hiszen ez teljesebb, helyesebb összefüggésbe helyezi a dolgokat.