Igen, aktívak.
Van benne még most is bõven víz.


Azért én nem földcsuszamlásról írtam. De ha félre érthetõ volt, akkor elnézést.
Most pontosítom.

A csuszamlás, az én fogalmamban jelentõs, több m3-nyi anyag, hirtelen, pár másodperc alatt elmozduló talajréteget képzelek el. A csuszamlásnak igen sok formája, változatos fajtája létezik. Dunát lehet vele rekeszteni, a neten, igen szép ábrákkal illusztráltan.
Élõben a jávorkúti úton is találhatsz rá példát, a szerpentines részen, pl. az elsõ hajtûkanyarnál is van egy, de nem kell addig sem menni.

Én egy egyszerû a talaj felszín közelében lévõ vízrétegnek, (ami nem nyílt vízfelszín), a megfagyásáról- olvadásáról, írtam, legalábbis ezt akartam írni.

Az amikor a víz megfagy, a térfogata megnõ, "feszít", emel. Ez nem egy pillanat alatt történik meg, hanem inkább pár órában lehet megállapítani, azaz az elõzõekben definiált "pillanattól" jóval lassúbb folyamat.

Ha nem egyenes talajon történik, hanem lejtõn, a talaj (kõzet), olvadáskor biztosan nem oda fog visszakerülni ahonnan megemelkedett, hanem pár mm-re, netán 1-2 cm-rel odébb, a lejtés irányába.
Ez a fagyváltozékony idõszakban, a talajon napi szinten megtörténik nem csak itt fent, hanem a világon bárhol, ahol az eggyütthatók léteznek.