Áthelyezve innen: Meteorológiai esélylatolgatások (#71678 - 2018-12-12 23:46:23)

Németh Lajos szerint 25 évet kell visszamenni az időben, de 2007-ben is többfelé volt fehér a karácsony. Igazi lágy, szélcsendes, magasnyomással párosuló hóesések voltak, amolyan filmbe illő idill. Én nagyon kedvelem Németh Lajost, volt hozzá már szerencsém személyesen is, és egyébként régen a jelentéseit is örömmel hallgattam mielőtt elvonult nyugdíjba és felhagyott az operatív időjárás-jelentéssel. Persze most is, de néha azt látom, hogy hajlamos elrugaszkodni. Ez tavaly decemberben is megtörtént, mikor volt a hó eleji hideg, és tartósnak prognosztizálta a hideget, majd december 11-én rá 1 hétre volt az a viharos helyenként orkán erejű déli, délkeleti szeles helyzet, ls a +10 fokos reggelek, 10+ fokos nappalok.
Most látványhavazást említett, gondolom ezzel ő a szombatit le is tudta ennyivel, bár ennél ígéretesebb a helyzet, igaz az akkori prognózisok a modelleken másként festettek, nyilván azok szerint véleményezett, ami még mindig nem alaptalan ha úgy vesszük, mivel 2 nap van hátra a mediterrán ciklonig.
Egyébként minap a társalgóban hasonlóan vázoltam fel a jövőképet én is ahogyan Te, körülbelül nekem is ez a véleményem, hogy bár lehet egy átmeneti enyhülő szakasz, és nagyban függ a helyzet az Észak-Atlanti ciklontevékenység és az Északi- Északkelet-Európai AC elhelyezkedésétől. Már korábban is felfedezhető volt, hogy a hidegdepó számunkra jó helyen kezd kibontakozni, a bárikus képet elnézve pedig most az északkelet-európai AC közelebb helyezkedne el. Előző futásban eléggé eltolták északkeletre, és úgy látszott, hogy a ciklonok be tudnak hatolni Európa belsejébe. Ehhez képest azért kedvezőbb a felállás most, és valóban szép kis lábad hideg beáramlás történhetne az ünnepek előtt. Igazából ebben az évben és ez a nyárra is igaz volt, hogy gyakran láthattunk Észak- Északkelet-Európai AC megjelenésére, dominanciájára utaló eseteket. Tehát amiről korábban latolgattunk a nyár óta rendre domináns északkeleties áramlás újra meghatározóvá válhat. Valahogy a cirkulációs viszonyokat leképezve egyáltalán nem az a tipikus zonalitásra utaló tomboló ciklontevékenység fellángolása látszik. Azért Észak-Amerikában most más a helyzet egyelőre, és ha összehasonlítjuk a tavaly ezen a napon rögzített szinoptikával, akkor jól látható, hogy Kanada, északi, keleti részeire koncentrálódott a hideg Link miközben Európában. annak is az északi felén maximum a maritim légtömegek tudtak télies időt produkálni. Aztán idővel a hidegmag java is oda "költözött" miközben nálunk az Észak-Atlanti teknő és a hozzá kapcsolódó ciklonok előoldalán enyhe, mediterrán léghullámok érkeztek, január elején 16-18 fok közeli rekord magas hőmérséklet is előfordultak. Valamire való tél végül a polar vortex szétszakadása polar splitbe hajló folyamata által tudott végül kialakulni, amit megelőzött egy SSW is.
Bár túlzott visszatekintést nem akartam tenni, de azért a tavalyihoz képest sokkal több fantáziát látok a jövő képben ami a telünket illeti. Már csak a bárikus megjelenést illetőleg az északi, északkelet-európai AC, illetve a mediterrán ciklongenezis életképes mivoltja, az Észak-Atlanti teknő déli felén aktivizálódó ciklonok  vagyis csúszópályás medek.
A másik a hidegdepó jelenléte és a leszakadási hajlama a légnyomási képződmények északias légpályát megvalósító elhelyezkedése mind-mind biztató a további időszakra nézve. Az év végére emlegetve volt , hogy visszatér az El-Nino, mondjuk az Észak-Amerikának kampec lenne kemény tél szempontjából. Átmeneti enyhülés azért lehet a dologban, de én tartós zonalitásra nem látok esélyt szerencsére. Annál inkább megvalósulhat az északnyugati, északi maritim hidegbeáramlásos helyzet, olykor komolyabb havazássokkal, lásd szombati kilátások- vagy a lábas hideg térnyerése északkelet felől.