A következő pár hétben régi hűvös, júliusi epizódokat próbálok csokorba szedni. Az első közülük 1974 strandolás szempontjából pocsék nyaráról való. Ez a nyár változékony, erősen szeles, gyakran esős, kifejezetten alacsony hőmérsékletű volta miatt nevezetes. Olyannyira ilyen volt, hogy ez lehetne a hűvös nyár mintapéldája. Megjegyzem, ez után az "atlanti" nyár után az ősz -elsősorban is október- szintén nagyon csapadékosan, nagyon hűvösen alakult. A tél viszont ezzel szöges ellentétben "hírhedten" enyhére, hó és fagyszegényre sikerült.
1974 júliusa a változatos, nem éppen nyári idő mellett egy érdekes meteorológiai teória bukását is hozta. Olyan mértékig hiányzott szinte egész nyáron a szabadtéri fürdésre, napozásra alkalmas idő, hogy az már majdnem "közbotrány" számba ment. A közönség nagyon ki volt éhezve egy kis vigasztalásra, biztatásra. Ekkor lépett fel N. Tivadar kutató meteorológus. A Nők lapja, vagy valamelyik más korabeli képes újság hozta le a Tivadar elméletét, a nyaralók nagy örömére. A teória a Fourier-analízist akarta alkalmazni a hőmérsékletmenetre. A Fourier, vagy harmonikus analízis alaptétele az, hogy bármilyen periodikus függvénygörbe előállítható szinuszgörbék összegeként. A hőmérsékletgörbe, hullámhegyeivel és völgyeivel csakugyan periodikus jelleget mutat, elvben felbontható megfelelő számú egyszerű szinuszgörbére. Ha pedig elvégeztük ezt a felbontást, a görbéket extrapolálhatjuk tetszőleges jövőbeli időpontra. Szóval, ez egy távelőrejelző módszer akart lenni. Nos, a módszer alapján Tivadar kánikulai meleget "jósolt" június 20-a környékére. Az előrejelzésből óriási bukta lett, nézzük hogy miért:
Link
Látható, hogy 18-án, azon a nyáron szinte kivételes módon, még a 15+ fokos T850 is "beugrott" az országba. Egyetlen napra!
Ugyanakkor az is látszik, hogy Nyugat-Európa fölött már gyülekeznek azok az igen hűvös, óceáni légtömegek, amelyek a következő napokban újfent elsöpörték nálunk a strandidőt. A helyzet így alakult tovább:
Link     Link     Link
Emlékszem, a Kossuth rádió déli időjárás-jelentésében úgy fogalmazott a meteorológus: "nem várt, kedvezőtlen változás következett be az időjárási helyzetben. A tőlünk északnyugatra elhelyezkedő, és a kezdeti várakozás szerint ott is maradó hűvös levegőből LEVÁLT EGY DARAB, és ez a következő napokban a Kárpát-medence térségébe helyeződik."
Ezek a mondatok feltehetőleg erre a képre vonatkoznak:
Link     Link
Csakugyan feltűnően gyorsan ránk húzódott nyugat-északnyugatról az 5- fokos T850, az ilyen magassági hőmérséklet pedig a kifejezetten hűvös nyári idő sajátja. Gyanítható, hogy az időjárás alakulásában az a körülírtan alacsony geopotenciál is szerepet játszott, ami éppen a Kárpát-medence fölött helyezkedett el júl. 21-én. Ez valamiféle peremhullámnak felelhet meg a délkelet-európai középpontú ciklon és a nyugat-európai AC között. Annyi bizonyos, hogy egész nap borult, igen hűvös, csöpörgő esős idő volt aznap. Előtte való nap kora délután északnyugatról megnövekedett a felhőzet, és közepes erejű zivatar vonult át a Balaton keleti medencéje felett. Éppen akkor Csopakon voltunk én és a testvérem, apám Gyula nagybátyjának a felügyelete alatt. Másnap fel kellett utaznunk Győrbe, busszal mentünk. A Bakony teteje, a Zirci-medence alacsony rétegfelhőkbe burkolózott, hosszú kilométereken át "tejföl" ködben haladtunk. Győrben is szürke idő, szitáló eső, és mindössze 11(!) fok fogadott.
Szóval, ez lett a júl. 20-a környéki jó strandidőből. A homlokegyenest ellenkezője.