Beléptünk augusztus 3. dekádjába, így nagyon aktuális, hogy régebbi "évszakváltó" hidegfrontokra emlékezzünk. Sok év távlatában a nyár második felére jellemző csendes, frontmentes, meleg időnek véget vető, sokszor radikális időromlást -erős lehűlést, borultságot, csapadékot- hozó időjárási helyzetek kifejezetten gyakoriak augusztus vége felé. ( A lehűlés nemegyszer 2 hullámban szokott érkezni.)
Olyan sok fordult elő belőlük az elmúlt évtizedekben, hogy az ember a bőség zavarával küzd. Mégis megpróbálok ezek közül minél többet bemutatni a következő néhány hétben.
Legelső személyes tapasztalatom jó régről, 1970-ből való. Tíz éves voltam akkor mindössze, és a szokatlan, vad időjárás nagy hatással volt fejlődő meteorológiai érdeklődésemre. Nézzük hát ezt a figyelemre méltó történést az archívum tükrében!
Link     Link
Egy közép-európai központú sekély ciklon hidegfrontja verte ki a Kárpát-medencéből a kánikulai meleget aug. 22-én. Emlékeim szerint igazi "lájtos" időváltozás volt: kis eső, kis szél, kicsi lehűlés. De mindez csak előjátéka volt a nem sokkal azután bekövetkezőknek. Az Atlanti-óceán szubarktikus részeit fedő AC  már egy nappal később közelebb került a kontinenshez, egyben meridionális tengelyűvé vált. Előoldalán pedig igen hűvös jeges-tengeri légtömeg indult meg dél felé:
Link
Nálunk azonban egyelőre kevés volt ebből érzékelhető, igazi "semmilyen", se nem meleg, se nem hideg idő köszöntött be a következő napokban.
Talán egyetlen előjel volt: a sok felhő. Esztergomba kirándultunk az "átmeneti" időszak valamelyik napján. A Balatonról már feljöttünk,  édesanyám úgy döntött, a szünidőben még megmutatja nekem és öcsémnek ezt a kiemelkedő városunkat. Egyenletes fátyol ill. rétegfelhőzet borította az eget, Esztergom napfény nélküli, szürke volt. Hideg pasztellszínű a székesegyház kupolája a fakó ég alatt, és fakók az utcák is. Máig jól emlékszem minderre, és az általa keltett hangulatra.
Aug. 25-re és 26-ra aztán hirtelen változás állt be a makroszinoptikai képben: a Fekete-tenger nyugati része fölött ciklon mélyült ki, és az irgalmatlanul ránk rámolta az északi hideget:
Link     Link
Egy teljes nap esős, viharos idő következett, amit már otthon, Győrben éltem át. Egész nap borult volt az idő, eső verte az utcákat, minden egy csurom víz volt. Ehhez erős, időnként viharos északnyugati, északi szél társult. Az aug. 20-a után kint "felejtett" zászlók csatak vizesen csattogtak a viharban. A hőmérséklet emlékeim szerint alig volt 10 fok felett, akár egy októberi napon.
Megjegyzem, az archívum izobár-térképe nem sugall ennyire cudar időt, nincs egészen közeli cikloncentrum. De az időpont -mármint a nem sokkal 20-a utáni napok- egészen biztos.