Érdekes "színdarabot" mutatott be az időjárás 1976 október közepén, melynek szintén az északkeleti-keleti, szárazföldi hideg volt a "főszereplője".
Mutatva egyben azt, hogy ilyenkor már teljesen téli jellemvonású lehet a makrocirkuláció, ezzel együtt a minket érintő időjárási történések.
Akkoriban a diákságot minden ősszel kihajtották őszi betakarítási munkára. Egy-két napot szőlőszürettel, almaszedéssel kellett töltenünk valamelyik TSZ (termelőszövetkezet, pontosabban MezőGazdasági Termelő Szövetkezet, MGTSZ) gyümölcsöskertjében, ahova természetesen el kellett utazni. A dunántúli és a pesti diákokat előszeretettel vitték az Alföldre, építőtábor ill. "gólyatábor" keretén belül. Ott és akkor, mint városi gyerek, rendkívül utáltam a "kis gulágot". A "megszépítő messzeség" miatt most már nosztalgiával gondolok vissza ezekre a kényszer szülte "országjárásokra". Gimnazistaként annyi szerencsém mégis volt, hogy csak a győrszentmártoni dombokig, Écs községig kellett kellett utazni (tehát a délutánokat már otthon lehetett tölteni). A győri bencés gimnáziumnak informálisan nyilván jó kapcsolatai voltak a Pannonhalma környéki községi tanácsokkal, téeszelnökökkel. Kommunizmus ide vagy oda. Szóval, az Écs környéki löszdombokon szedtük a szőlőt október 13-án szerdán és 14-én csütörtökön. Minden felügyelet nélkül. Később az elnök úgy nyilatkozott, tevékenységünk felért egy jégveréssel. De mit csodálkozott ezen?
Szép szőlőérlelő, mustillatú idő volt. Simogató napsütés, gyenge/mérsékelt dél-délnyugati szél, 22-23 fok maximum-hőmérséklet volt jellemző erre a két napra:
Link    Link     Link
Jól látszik, hogy az atlanti, nyugat-európai ciklonok előoldali melegáramlásában volt térségünk. Ugyanakkor a második térkép már mutatja, hogy a kontinens keleti részén valami érdekes történik. Kelet-skandináv középponttal az évszakhoz képest szokatlanul erős AC jelent meg, melynek keleti oldalán töméntelen fagyos levegő árasztotta el az orosz táblát.
Közben az atlanti ciklonrendszer peremciklonja is lefűződött a kontinens középső, majd délkeleti részébe. Így a Földközi-tenger keleti medencéje fölötti sekély alacsony nyomású mező hátoldalán északnyugatról valamivel hűvösebb, nedvesebb levegő érte el térségünket október 15-re, péntekre:
Link       Link
Ezen a napon Győrben egész napos borultság, ismétlődő, de csak gyenge eső, gyenge északnyugati szél jellemezte az időjárást. A délutáni hőmérséklet 12-13 fok volt emlékeim szerint. Ez a lehűlés azonban csak halvány előjátéka volt annak, ami nemsokára megérkezett. Méghozzá rendhagyó irányból délkeletről. Nem mintha az innen jövő lehűlés ritka lenne télen, viszont ezek a hidegáramlások nem szoktak dinamikusak lenni. Hát ez az volt.
16-án szombaton változóan felhős-napos idő köszöntött be, ésa légnyomás 1000 hPa közelébe süllyedt. Emlékszem, mennyire csodálkoztam ezen: hidegfront utáni légnyomás-süllyedés. Akkor még nem tudtam, mit tehet egy mediciklon...
Link
Az én hetvenes évekbeli gimnazista koromban még nem volt szabad szombat, szombatonként is rendes órarend szerint kellett iskolába járni.
Matekóra volt, és öreg paptanárunk (mennyire féltem tőle!) már előzőleg megígérte nekünk, hogy kint tartja majd ezt az órát terepen, a Mosoni-Duna partján. Akkor tanultuk a szögfüggvényeket, a szabadban teodolittal végzett mérés hagyományos "repertoárja" volt Hugó atyának.