Az ujjas óriás sajna nagyon gyenge fajta, és mivel ez terjedt el az országban jobban, így születtek a tévhitek, hogy a füge nem mindig érik be és csak jobb õszön érleli be termését!
Innen jött, hogy Pécsen és a Balaton-felvidéken bezzeg beérik, mert ott jobb a klíma, pedig nem, arrafelé jobb fajták vannak elterjedve.
Ez azért van, mert fagyérzékenyebb, sokáig tart a vegetációja, nem érnek be a vesszõi rendesen, elfagy, és a fagyás után nem érik be a vesszõje, hanem óriásit nõ, az megint nem érik be, megint elfagy. Kell neki 1-2 enyhe tél, hogy fel tudjon cseperedni.
Viszont elõnye, hogy elsõtermése óriási méretû, nagyon látványos, a második pedig mégjobb, mert kisebb, vastag héjú és elképesztõen zamatos, édes.
A gyöngyösit jégfügének nézem, nagyon jó fagytûrõ (többek között azért is, mert korábban befejezi a vegetációját, rövidebbet nõ, kevesebb másodtermést hoz, van ideje jobban beérni a vesszõknek, ezért nem annyira fagyérzékeny.
A fagyérzékenységi különbség viccesnek tûnhet, hogy csak 1 fok, vagy 1,5 fok, de a mi klímánkon ez döntõ, ugyanis a közepes-jobb fekvésekben pont a -15-16 fok az, amit éveken át nem lép át a hõmérséklet.
A gyöngyösi gyümölcsérõl van képed?