A másik eset 2000-ből való. Ez  északkeleti AC peremen érkező száraz lehűlésre jó példa. Egyébként úgy emlékszem, ebben az évben napsugaras, meleg, déli-délkeleti légáramlású őszelő volt, amikor nemigen akart ősz lenni. A archív térképek ezt jórészt igazolják is: szeptember közepétől ki-kiújuló északkelet-európai AC meghatározta maghelyzet uralkodott. Ennek az anticiklonnak a nyugati oldalához "dörgölőztek hozzá" az atlanti ciklonok. illetve peremciklonjaik, ez még október elején is ilyen déli melegáramlásokat eredményezett:
Link     Link
Október 6-tól aztán az egyre jobban megerősödő északkeleti magasnyomású képződmény előoldalán felhalmozódott hideg levegő "próbát tett" a déli AC peremre való "rákanyarodással":
Link     Link     Link     Link
Ahogy látjuk, a sarki-szárazföldi hideglevegő nagyobb tömege ekkor még nem jutott el térségünkig, valamekkora hűtő hatást azonban még így is gyakorolt időjárásunkra. A 850 hPa-os hőmérséklet átmenetileg 5 fok alá esett.
Október 12-től ismét délies melegáramlás kerítette hatalmába Közép-Európát:
Link
14-re szinte kánikula köszöntött be a 850 hepás nyomásnívón:
Link
A következő napokban is folytatódott a szokatlanul meleg idő mind a magasban, mind pedig a talaj közelében:
Link     Link
Viszont északkeleten továbbra is ott figyelt a hatalmas méretű AC, keleti oldalán a "lövésre kész" hideg légtömeggel.
Az anticiklon mögött, Kelet, Északkelet-Európában felhalmozódott fagyos levegő október 18-tól lendült támadásba a kontinens középső része felé:
Link     Link     Link     Link
Október 20-ra a fagypont alatti T850 átmenetileg elfoglalta az ország keleti részeit  -szárazföldi légtömegben ez bizony elég csípős időt jelent a talaj közelében is. A valóságban az történt, hogy továbbra is derűs idő mellett a délkeleti szél elállt, majd gyenge keleties légmozgás támadt. Hidegfronti jelenségek nélkül, magas nyomásban nagyot zuhant a nappali hőmérséklet: 20-án már csak 13-14 fok volt a zavartalan napsütés ellenére. 21-én reggel fehér volt a kert a dértől, akkor ősszel első alkalommal. Az első fagyra nézve az itt, a Kisalföldön is elég késői időpont. Napközben aztán megélénkült a hideg délkeleti szél, hajtogatta a fákat, verte le és söpörte a száraz leveleket. Kint a kertben tulipánhagymákat ültettünk egész nap.
Emlékszem, közben az járt a fejemben: újra itt lesz a melegedés délről. Először a magasban, majd lent is. Ez pár nap múlva meg is történt:
Link
A túl meleg őszt abban az évben ócska, enyhe tél követte.