A következõ dolgok történtek volna:

- 18 perccel késõbb annyira lecsökkent volna a hütõközeg mennyisége (azaz elpárolgott volna a hütõvíz), hogy megkezdõdött volna a fütõelemekben az ellenõrizetlen, szabályozatlan láncreakció;
- 5 órával ezután a teljes hütõközeg elpárolgott volna, a fütõelemek megolvadtak volna (szabályozhatatlan és visszafordíthatatlan láncreakció) és hatalmas nyomású radioaktív gõz keletkezett volna.

Tények:
- a személyzet már megkapta az engedélyt az ú.n. Wallmann-szelepek megnyitására, ami a reaktortartályban kialkuló radioaktív gõz szabadba (!) vezetését teszi lehetõvé, azaz egy ideig el lehetett volna odázni a katasztrófát (?)
- az erõmü teljes villamosenergiaellátása megszünt, az erre az esetre telepített vész-gázgenerátor nem indult el (!) és a 4 redundáns dízel-generátorból is csak kettõ indult el, az esemény 15. percében (az ok: a hirtelen potenciálkülönbségtõl a generátorok egyszerüen tönkrementek...)
- a hütõvíz szintje már csak 1,9 m-rel volt a fütõelemek felett, amikor a két generátor elindult - ettõl számított 18. percben váltak volna szabaddá a fütõelemek.
A katasztrófa nagyságát (nagyobb, mint Csernobil) nem indokolta egy jelentés sem, talán a fütõelemek mennyiségérõl lehet szó.