A láncreakció szabályozott fenntartásához valóban lassú neutronokra van szükség, a fékezést a moderációs közeg végzi. Ha eltünik ez a moderációs közeg, akkor csak a láncreakció szakad meg - a hasadási hõ azonban "dolgozik" tovább. Ha a hütõrendszer kiesése egy maximumra járatott reaktornál következik be (ahol a szabályzórudak kinti helyzetben vannak), azaz már eleve magas hõterheléssel van dolgunk, akkor a maradék hasadási hõ is magas. Ha belegondolsz, túl egyszerü is lenne a dolog, hiszen akkor valóban biztonságos reaktorokat tudnánk építeni: elég lenni kihúzni a dugót a lefolyóból, és máris leállna az egész erõmü; egy kis vizet belelötybölve pedig elindulna (nagyon leegyszerüsítve a dolgot).
A "maradék víz" nem bomlik fel (ahhoz elektromos áramot kellene belevezetni), viszont nagyon gyorsan nagynyomású radioaktív gõzzé alakul.
Természetesen nem nukleáris robbanás következik be, Csernobilban sem az történt. Ott a hütés kiesése és a kikapcsolt szabályozás miatt igen gyorsan elpárolgó folyadék és fém okozta a robbanást.