1 év elteltével talán hozzászólhatok a fórumhoz. Nem szoktam sokat írogatni, de az sem tetszett valakinek (a gépház letiltott jún.19-én) , mert hogy azt írtam állítólag, hogy nincs aszály, meg hogy Cseszneken meg Pápán van eső az nem jelenti szerintük, hogy máshol nem lehet aszály. Visszatekintve a múlt évre az OMSZ mérések alapján (sajátomat nem írom le ezentúl ide mert hátha sért valakit) a következő volt a helyzet:
Jan. 34 mm 103 %
Febr. 13 mm 41 %
Márc.10 mm 27 %
Ápr. 40,9 mm 92 %
Máj. 132,9 mm 213 %
Jún. 71,4 mm 97 %
Előrebocsátom, hogy nem vagyok hekker, hogy az OMSZ adatait hamisítsam, nem a kedvemért adtak ki ilyen összefoglalót, hogy cáfolják : nem csak a Bakonyalján volt szép esőzések sorozata 2019 ápr-máj-jún-ban az év eleji száraz idő után. Persze ha bődületes esőzések eme mostani hónapjában itt a Bakonyalján még a havi átlag sem esett le, attól sem itt, sem ott ahol 100+ mm-ek estek már nincs aszály. Ha meg egy település környéke kimarad a nagy esőkből (mint ahogy az Alpokalján 2010-ben semmi különös nem történt, míg máshol csapadékrekordok dőltek), attól még nem kell az egész országot telesírni, hogy mekkora az aszály.
Ha itt esett áprilisban 3 mm, most meg két hét alatt 70, attól még nincs baja a talajnak, mert az áprilisban elmaradt 45 mm még nem pótlódott. A növények nem a meteorológusi statisztikát nézik, nekik éppen elég ez a 70 mm, nem kiabálnak még, hogy pótolja az időjárás azt, amit az előző hónapokban elmulasztott a statisztikai átlaghoz képest. Hazánkban az éves csapadék átlaga az Alföld közepén 500 mm sincs, míg nyugaton és a hegyekben egyes évtizedekben az 1000 mm-t közelítheti. Mégis élnek a növények 450 és 950 mm-es átlag mellett is. Legfeljebb nem ugyanazokat a fajtákat termesztik mindenhol és más a természetes növénytakaró . És ha ott esik 500, ahol 950 szokott, vagy 950 ahol 500 szokott, attól még nem megy semmi tönkre, mert az csak egy kisiklás,kilengés,anomália, ami minden évszázadban többször is előfordulhat.