Gehrard, egy rövid összefoglaló válasz a kérdésedre:
Gust front intenzív záporos vagy zivataros környezetben alakul ki. Az esöcseppek nagysága, ill. azon légtömeg rel. nedvessége függvényében, amelyiken "átesik" az esö (vagy a jég), ez a légtömeg párolgási- vagy olvadási folyamatok hatására többé-kevésbé erösen lehül. Ennek, valamint a csapadék súrlódási erejének hatására egy hideg leáramlási terület és egy hideg levegöt tartalmazó tömb jön létre a felhözet alatt.

Ez a hideg levegö a talajon terjeszkedik, föként a zivatar vonulási irányában és amellett. Eközben a hideg levegö erösen turbulens elülsö pereme (vagyis a gust front) az idö haladtával gyakran egyre jobban eltávolodik a kiváltó zivatarcellától - általában egy karakterisztikusan ívelt felhö formájában. Ha a légköri viszonyok nagyon kedvezöek, akkor az ilyen frontok óraákon át tudnak terjedni és a zivatarmentes területeken is látszólag megmagyarázhatatlan, hirtelen erös szelet okozni.
Egy gust frontban helyi rotáció is felléphet; két szembefutó gust front találkozása a zivatarok robbanászerü újrakaletkezéséhz vezethet.