Munkahelyem valamelyik dolgozójának szabadalma a csavarlazító spray a darazsak ellen. A petróleum tartalma miatt (az valószínû, hogy jobban nedvesíti - lágyítja a darázsszárnyat, mint a víz, vagy alkohol alapú spray-k, ezért azonnali röpképtelenséget okoz). Nem csak gyalogossá teszi a darazsakat, hanem meg is fojtja õket, gyorsabban, mint ahogy a rovarirtó spray végezne velük. A rovarirtó spray-k használata esetén még van erejük - röpképességük támadni. Valószínû a naptej is hasonló okokból hatékony, mint a csavarlazító.
A szabadtéri kapcsolószekrényeinkben nyáron állandó lakók nyaranta a darazsak, így állandó támadásoknak vagyunk kitéve. Már az anyaggazdálkodási osztályunknak is feltûnt a túlzott csavarlazító használat, de a magyarázatot végül elfogadták. Én a rovarcsípés-allergiám miatt állandóan a kesztyûtartóban hordom a calcimusc ampullákat, a tavaszi - nyár eleji darázscsípés számomra életveszélyes lehet. Érdekes, hogy késõbb, nyáron - õsszel nem okoz nekem semmi komolyabb hatást a csípésük. Valószínû, hogy a tömegesen elszenvedett szúnyog és egyéb szelídebb vadállatok csípései immunizálnak, de minden tavasszal kezdõdik minden elõrõl.

A kertikapu zár darázsfészkeit én is megszenvedtem már néhányszor.

A bioszféra fórumban nem igazán illik valaminek az irtásáról írogatni, de az ember környezetében az emberi tevékenység miatt szaporodnak túl a darazsak: A szemétben gyakorlatilag korlátlanul találnak húst a lárvák etetéséhez, a gyümölcsmaradék meg a kifejlett darazsak számára nyújt könnyen megszerezhetõ táplálékot.