Úgy volt -16,5 fok Nálad a múlt télen, hogy a völgyekben -23-25 fokok voltak.
Azért elég jelentõs a különbség. Fõleg, ha magasabb szinteket néznénk Feléd, még a -16,5 foknál enyhébbet is találnánk.
A Nõvéredék -18 fokát meg is magyaráztad azzal, hogy leírtad, hogy egy völgy. A magason lévõ völgyek nem olyan hidegek, mint az alsó szintek völgyei, de nem is olyan jók, mint a mellettük lévõ szabad fagylefolyású területek, a kettõ között vannak.
A fennsík magasabb részein, ahol nem völgy van, biztosan voltak -15 fok feletti értékek. Bár mivel az inverziós helyzetek idõben és térben nem homogének, tehát más a függõleges inverziós gradiens, az a meglátásom, hogy a 2009-es decemberi és a 2010-es decemberi genovai utáni éjszaká(ko)n a délnyugat felõl a magasban már betóduló délnyugati szél által hozott melegebb levegõ bõdületes inverziót okozott itt az én térségemben, és ez az inverziós szakadék északkeleti irányba haladva egyre kisebb volt.
Ez a mai két kép Link Link a tormaföldei dombtetõrõl készült, ahol -8,1 fokos minimumot mértem a most elmúlt téli genovai utáni éjszakán. (A 2009 decemberinél kb. -11,5 és -12,0 közötti érték lehetett itt.)
Az elsõ képen bejelöltem a dombtetõ szintjét, a nagy karikákkal a völgy alját (ott -22 fok körül lehetett), illetve berajzoltam a szemközti domb azon szintjét, ahol teljesen ép fügék vannak a pincék mellett, sem a most elmúlt télen, sem az azelõttin nem károsodtak.
De pl. 2005 február elején volt az a nagy hideg, amikor február 10-én reggelre -25 fok volt Iklódban, akkor nyilván kifagytak, akkor csak a magasabb szinteken maradt épen a füge, akkor nem volt olyan óriási inverzió. Bár ha a völgyben -25 fok van, a dombon -15, az azért már önmagában is óriási. A most elmúlt tél 14 fokos különbségéhez képest mondjuk kevesebb.
Az elmúlt két tél decemberi kemény hidege szerencsére csak 1-2 napra korlátozódott, egy a genovai által már Földközi-tengeri levegõvel átkevert hideglevegõvel, ami nem tudott nyugalomba jutni, mert a hidegbetörés után egybõl dõlt be a meleg, így tudott ilyen óriási különbség kialakulni.

Az, hogy a -15 foknál alacsonyabb, a most elmúlt télen általad mért érték meleltt is elfagytak a fügék Feléd, az pedig a múltévi fagyás következménye, mert ha egyik évben kifagy, vagy pedig nagyon visszafagy, a következõ éven begorombul, és hajt mint az õrült, nem érnek be emiatt a vesszõi, télen kevésbé tud mélynyugalmi állapotba visszazökkenni, így alacsonyabb hõmérsékletelen is elfagy.
Azért abban is biztos vagyok, hogy a térségedben lévõ dombtetõk jobb fagylefolyási pontjain azért a múlt tél után és az idei után is lehetne ép fügéket találni.
Ha arra járok, esetleg végigbogarászhatjuk Érd vagy Diósd jó dombi fekvéseit fügeelfagyásilag laza