Ja, csak most vettem észre ezt az írásodat. Ezek szerint a Chlorophyllum molybdites nem azonos a piruló õzlábgomba varians hortensis-ével. Ennek persze gyakorlati jelentõsége úgysincs -errefelé még nem találtam pirulót se, nemhogy ezt a Chlorophyllum-ot. A nagy õzlábgomba viszont a szomszédos középhegységekben: a Bakonyban, a Balaton-felvidéken, sõt, a már említett gönyûi homoki vegyes erdõben is tömeges.
Az amatoxint tartalmazó vörhenyes õzlábgomba igen komoly fenyegetés volna, ha óriási méretbeli különbség nem lenne közte, és a nagy õzlábgomba között. Emiatt viszont az összetévesztés kizárt, hiszen a vörhenyes õzláb szegfûgomba méretû gombácska. Szerencsére egyébként se gyakori errefelé: én csak párszor láttam sok-sok gombász-túrám során.
A magam számára szabályként fogadtam el, hogy apró termetû gombákat nem szedünk és nem fogyasztunk. Ez alól csak a szegfûgomba lehet kivétel, mert annak külleme, illata, nemkülönben termõhelye annyira jellemzõ, hogy ez a gomba összetéveszthetetlen (normális gombaszedõ számára)
Ha kerüljük az apró gombákat, eleve kizárunk több erõsen mérgezõ, ill. gyanús fajt -um. az említett vörhenyes õzlábat, aztán az összes susulykát, a parlagi tölcsérgombát, a gyanús és mérgezõ kígyógomba féléket.
A nagy termetûek között igazán súlyosan mérgezõ aránylag kevés van, és ezek jól felismerhetõk: a galóca nemzetség gombái, a redõs papsapka (nagyon jellegzetes, összetéveszthetetlen), a viaszfehér tölcsérgomba, a nagy döggomba. És több talán nincs is. Illetve ott van még a sárga kénvirággomba, de az erõsen keserû.