Bubu tegnapelõtt délután 14 h táján láttam egy feltûnõen népes darucsapatot mely a "irányvektorát" tekintve DK-ÉNy irányban mozgott. Nem véletlen írtam "irányvektort", ugyanis teljesen szervezetlenül mozogtak egy laza kört formálva, nem a szokásos "V" alakzatban haladtak de a rendetlenül kavargó csoport egészében véve ugyanabba az irányba tartott. A körön belül hatalmas lármázással és látszólag céltalanul kóvályogtak minden irányban, bár a kört egy madár sem hagyta el. Külsõleg, látványukat talán nem éppen pontos madártani terminológiával leírva, egyfajta "füstszerû gomolygás" jellemezte. Teljesen azt a benyomást keltették hogy a körön belüliek egyszerûen nem tudják merre haladjanak, az õket közrefogó kört formáló magabiztosabb madarak között. (Minden rendezett "V" formátumban vonuló csapatban akad egy-két bizonytalan kóválygó de sokkal hamarabb "visszaállnak a sorba" szemben a mostani tökéletes zûrzavarral) A nagy kavargásban több madár is próbált "élre állni" csakhogy õk a legváltozatosabb irányokba indultak el D és É között, társaik pedig szemlátomást nem tudták kit kövessenek. Egy erõs nagyítású (20x60-as) binokulárral figyeltem õkek. A körön belül összevissza kóvályogtak, kapkodó "ritmustalan" szárnycsapásokkal, hirtelen irányváltásokkal és természetesen óriási hangzavar közepette. Összességében a nagy kavargó tömeg pánikban hullámzó embertömegre emlékeztetett. Én is a "légiirányításukra" gyanakodtam, azaz valamiféle földmágnesességi zavarra mely megzavarta tájékozódásukat de ilyen jelenség nem volt. A szokásos napi értékek között (48-52 mikroTesla) egyenletesen ingadozott (mérem a földmágnesesség változásait paralel a napkitörések rádiójeleivel). Megemlítem, a mechanikus iránytû aznap szokatlanul gyakran kilengett apró "rezgõ" kitérésekkel amit talajmozgás nem okozhatott (mérem a szeizmikus rezgéseket is). Még arra is gondoltam hogy határozatlanságuk egyik oka lehet még hogy a többség esetleg elfáradt mivel úgy tûnt, több madár körözésével leszállóhelyet keres, többen határozott süllyedésbe is kezdtek de aztán visszaemelkedtek társaik "utazómagasságába".
Tíz éve figyelem a madarak vonulását, nemegyszer megtörtént hogy egyik-másik csapat a nagy átlaghoz képest teljesen szokatlan irányokba haladt - de ilyen zûrzavart még nem láttam mint tegnapelõtt hát geomágneses zavarra gondoltam elõször :-)
P.S.: nemsokára gyakrabban jövök megint, egy rakat képem is felgyülemlett, többek között meglepetésemre megjelent a minap egy "igazi" kaszáspók melyet évek óta nem láttam, bár ez még nem meglepõ mert nálam ciklikusan 2-3 évre eltûnnek és csak nagy melegek idején lesznek annyian hogy lencse elé is kerül belõlük. Hát most idén õsszel jelentek meg, ami (helyi viszonylatban) szokatlan tõlük de nem akarok elhamarkodott következtetéseket levonni sem a várható télre, sem a globális felmelegedésre vonatkozóan nyelvnyujtas