A fene tudja, miért van ez. Tény, hogy több évtizedes gombász "pályafutásom" során mindig azt tapasztaltam, hogy a jelentõsebb (ehetõ) gombák mindig erdõszélen, utak mentén nõnek. Mély erdõben, távol az ösvényektõl általában kevés a gomba.
A gombavilág egyébként ennyi év után is tud meglepetést okozni az embernek. Tegnap a Bakonyban, Fenyõfõ környékén túráztunk. Nem kifejezetten gombászás volt a cél, de már az elsõ néhány száz méter után tapasztaltam, hogy a vártnál jobb a "gombahelyzet" Az utóbbi 2 nagy esõzés következtében elég sok gomba termett ezen a vidéken.
Amin nagyon elcsodálkoztam: völgyfenéken, vegyes szurdokerdõben egy elhalt, földön heverõ nyírfa törzsön lepketaplók mellett két pöfeteget találtam! Egyértelmûen a faanyagból nõttek ki, kerekdedek, kb. füge nagyságúak, fehéres-vajsárgás színûek voltak. Felszínük sima, szarvasbõr tapintatú. Belsejük hófehér, nem színváltó. Kellemes gombaillatuk volt. Faanyagon termõ pöfetegrõl életemben még nem hallottam, nem olvastam. Van fogalma valakinek arról, mi lehet ez az érdekes gomba?