Ez a szép benne: ha kielemzel egy ilyen görbét, felrajzolod egy koordináta-rendszerben, akkor ha megnézed egy kis darabját, abból nem tudsz következtetni a tendenciákra. Pontosan azért, mert a függvényed nem valamilyen ismert görbe (szinusz-koszinusz,logaritmus, exponenciális, egyenes vagy fordított arányosság) hanem valamilyen fraktális görbe, amelyre az a jellemzõ, hogy egy kis részletét kinagyítva, az eredeti szerkezethez teljesen hasonlót kapsz.
Például ha a mostani népszerû emelkedõ hõmérsékleti görbét nézed, akkor ha kiveszel belõle egy kis szakaszt, akkor akár olyan darabot is ki tudsz belõle venni, amikor erõsen csökkent a hõmérséklet. Pontosan ezért nem lehet statisztikai alapon ebbõl bármifélét is megjósolni, mert nem mindegy, hogy mekkora és melypontokhoz illesztesz érintõegyenest. Lehet, hogy ez az emelkedõ szakasz, egy nagyobb lehûlõnek egy kis átmeneti emelkedõ része. VAgy egy még nagyobb emelkedõben lévõ lehülõ darabank egy emelkedõ része.
Az efféle görbék fraktáltermészetével már nagyon sokan foglalkoztak, ez a természet a pillangó effektussal és a megjósolhatatlansággal áll kapcsolatban.