Egyesek szerint eleinte épp, hogy gyorsulni fog, amivel aztán gyorsítja a sarki jég olvadását is, s csak ezt követõen áll le. Vagyis egy jelenlegi állapotból nem lehet következtetni arra, ami x évtized, évszázad múlva bekövetkezik.
Állítólag a jégkorszakokban ezek a leállások hiper gyorsan történtek, évtizedes nagyságrendõ idõ alatt, szóval ha hasonlóan fog viselkedni egy esetleges jövõbeli leálláskor, akkor már mindegy lesz.
Viszont a klímaváltozásnak nem a Golf az egyetlen jelzõje, s egyáltalán nem európai ügyben kell csak gondolkodni. Szerintem sok modell azért bukik, mert nem tud kellõen nagy adatmennyiséget, kellõen globális skálát felhasználni. A klíma által meghatározott rend szerint mûködõ élõvilág ugyanúgy jelzõ értékkel bír, s talán könnyebb is megfigyelni.
Pl. ha vándormadarak tavaszi visszatérésének idõpontját feljegyzik, abból az látszik, hogy évrõl-évre mondjuk 1-2 nappal hamarabb jönnek vissza. ( Link ) Mindez elvileg válasz arra, ha az enyhe teleket követõen a zsákmányként itt élõ rovarok elõbb kezdenek elszaporodni. Ha nem ér ide a madár addigra, mire a rovarok beindulnak, nem tudja felnevelni a fiókáit.
Szóval maradjunk annyiban, hogy botorság egy adott dolog viszonylataiból széleskörû következtetéseket levonni, és az ilyen következtetéseken alapuló elméleteknek könnyû lesz megtalálni az ellentmondásait.