Sziasztok!
A Golf-áramlat leállásával kapcsolatban fúznék néhány gondolatot.
1. Az illetõ úriember és kollégái egy cikkét olvasom magam elõtt. A cikkben információk találhatók arról, hogy 1990 és 1999 között hogyan változott - havi felbontásban - az Atlanti-óceán északi felében, a 45. szélességikörnél a szállított vízmennyiség, az áramlás sebessége. A vizsgálathoz NCEP/NCAR reanalízis adatokat használtak és a FEOM modellel szimulálták az eredményeket.
A 90-es évek elsõ felében 12-12,5 iiletve 20 Sv között változott a "sebesség". Ez az évtized második felére 13 és 17 Sv közé csökkent. Habár valóban a modell szerinti eredmének jól tükrözik, hogy éven belül nagy a változékonyság, mégis az is jól látható, hogy csökken pontosabban, gyengül az éven belüli változékonység. A 10 év alatt összeségében véve az évi átlag 0,5 ~1 Sv értékkel csökkent, ez nagyjából 3-6 %-os csökkenésnek felel meg (és ez csak a 90-es évekre vonatkozik).

2.
"Nem lesz Európában új jégkorszak belátható idõn belül még akkor sem, ha az éghajlatváltozás menetérõl alkotott modellek megvalósulnának" - mondta Jürgen Willebrnad professzor, aki a ENSZ keretében mûködõ kormányközi klímakutató csoport (IPCC) januári jelentésének egyik társszerzõje is. (MTI)

Ez kicsit fura, figyelembe véve, hogy egy nem régiben született kutatás szerint (Lund, 2006: Nature letters - vol 440, 2006 nov 30) a Kis Jégkorszak alatt 10%-kal volt gyengébb a Golf-áramlat a floridai szorosnál.
Az IPCC jelentésében különbözõ üvegházgáz kibocsátási forgatókönyvek által bemutatott globális melegedési értékek (1,1 és 6,4 °C érték között szórnak 2100ig a várható hõmérsékleti emelkedések az egyes forgatókönyvek szerint) nem vizsgálják, nem veszik figyelembe az esetleges Golf- és Észak-alanti áramlat gyengülését, leállását. Egyedüli kísérlet oly formában készül, hogy egy adott idõpillanatban 10 év alatt leállítják a Golf-áramlatot (édesvíz mennyiség növelésével, mely jégolvadásból származik az északi sarkvidék térségébõl) és megnézik, hogy így mlyen hõmérséklet változást okozna.
A Headly Centerben vizsgálták azt is, hogy milyen üvegházgáz koncentráció mellett állna fenn annak veszélye, hogy leállna a Golf-áramlat. A vizsgálatok alapján 800-900 ppm (CO2ekvivalens)-nél már nagy a kockázat (szinte 100%) a leállásra. Ezek alapján, viszont három forgatókönyv már nem nagyon tud teljesülni, melyek esetén 850, 1200, 1550 ppmes koncentráció értékek jelentkeznének 2100-ra. Sajnos azonban még ha ezek ki is esnének, akkor is 1,1-3,8°C-os, átlag 2,4°C-os földi átlaghõmérséklet emelkedésre lehetne számítani. Õszintén szólva már a további egy fog is bõven sokat jelent.
Sajna az sem mindegy mennyire gyors a légköri üvegházgázok légköri koncentrációjának a növekedése. A modell eredmények szerint melyet szintén HC-ben futattak, 1%/éves növekedéssel elérve akár a 560, 650, 750ppmes értéket 2100ig, mindenképpen 40%-kal gyengülne a Golf-áramlat. Ha viszont 650ppm-et elérjük úgy 2%/évi növekedéssel a köv 25-35 évben , akkor 100 év alatt 60, 200 év alatt pedig több mint 90%-kal gyengülne az áramlat. (Stocker és Schmittner, Nature 1997)
Akárhogy is, de egy 10-20%-os gyengülés is jelentõs. Amellett, hogy esetleg fél, vagy 1 fokkal hidegebb lenne Közép-Európa hõmérséklete, nagyon fontos hogy a megváltozott energiegyensúly miatt bekövetkezett szinoptikus átrendezõdések, ármalat megváltozások a légkröben, a szélsõségesebbre forduló idõjárás.

A Golf-áramlat és az Észak-atlanti-áramlat nem csak gyengülése, hanem áramlási rendszerének megváltozása is jelentõs hatással van a légköri folyamatokra és nem csak az Észak-atlanti térségben.

Elnézésért a hosszért és az esetleges helyesírási és gépelési hibákért, csak fáradt vagyok kicsit nevet