Nem lenne ez rossz, csak ne mászna ránk ennyire a magasnyomás. Ez az amitől tartottam és azt hittem, hogy elkerülhető, hiszen eleinte nyugat majd észak-európai , távolabbi centrumot számoltak a modellek. Igaz még vissza lehet táncolni ettől és lehet még ebből Skandi AC. A GEM meleg AC verziója szerencsére űridő, remélhetőleg nem jön be. A GFS op, PARA jelentős lehűléssel számol 850-en, behozzák a -10,-12 fok körüli izotermát, a hideg java pedig Grönland, Jeges-tenger felől érkezhet. Bár zömmel maritim légtömegről van szó, így a hozzá nézett 2 méteres T is árulkodó lehet ebben a formában pláne ha napsütéssel társul, azonban az ECM űridőben már közelebb hozza az izmosabb hidegmagot, na abból már lehetne komolyabb hideg is, de ez csak érdekesség, mert addig még változhat.  A PARA is pedzegeti, de ott az észak-atlanti csigák hamar pucolnának a hidegnek. ha  ilyen ciklonális behatással indulna meg a hideg, az ránk blokk hiányában nem jutna el ebben a formában nagy eséllyel, mivel a ciklonok előoldalára kerülnénk délnyugati áramlással. Egyébként jó kis január volt, átlagos, de igazi téli időjárású, viszont az ilyen izmosabb hdegbetörések hiányoztak, pedig volt a közelünkben komolyabb hideg légtömeg. Csak ugye a makrocirkuláció nem támogatta a leszakadást hozzánk.  Eddig a február is nehezen akarja összehozni, és bár a tél javában a maritim légtömegekből táplálkoztunk, olykor óceáni és sarki eredet is keveredett hozzá, így voltak enyhébb, hidegebb periódusok. Emlékszem az óminózus enyhe 2006/7 -es télen is volt közel komolyabb hidegmag, de nem tudott leszakadni, mivel nem épült ki tartós blokk, a dübörgő atlanti ciklontevékenység kinyírta a lehetőségeket. Link 
Februárban felmerült egy komolyabb hidegbetörés esélye, sőt január végén volt is egy hűvösebb időszak, még lepelnyi hó is hullott azon a télen.

Amúgy a friss ECM ENS nem túl meggyőző, az operatív pedig 240 óránál már máskor is mutogatott ilyet, pont a most kezdődő hétvégére. Aztán mi lett belőle, csaknem kora tavasz.