Na, egész jól kezdődik a konvektív szezon, bár még kicsit korán van ezt írni tudom, de mindenképp gratula a szerencsés helyeknek nevet Remélem az idei nyár bővelkedőbb lesz ezen a téren és maradnak a nyugatiasabb áramlatok.
Mozgalmas napokat élnek a frontérzékenyek, nem irigylem őket. Ma éjjel még egy hidegfront, holnap közeledő melegfront, aztán csütörtökön késő tavaszi meleg, helyenként 22-23 fok körüli értékekkel.
A csütörtöki rekord 24.9 fok, 1920 Siófok. Ez nagyon magas érték, valószínűleg nem jön össze, de kizárni nem lehet. Viszont egy kerekített 23-24 összejöhet.
Ez a szeles, bolond idő teljesen áprilisi feelinget rögtönöz. Tulajdonképp élvezhetetlen sokszor a jó idő a viharos széllökések miatt. Ma is tombolt a nyugati, északnyugati szél.

De lássunk egy kis kitekintést. Egyelőre a héten kitart a futószalagon érkező ciklonok pályája, a hullámzó frontálzóna hatására meleg- hidegfrontok váltják egymást, változó felhőzet, több-kevesebb csapadék jellemzi az időszakot. Országos lefedettségben jelentős esőzés egyelőre nem várható.
Az erős, viharos szél pedig por- és homokviharokat okozott ma is Kecskemét külterületi részein és ez a továbbiakban is megmarad a héten, előfordulhat.
A folytatásban lassan egy félblokk kezd kibontakozni, nagyjából ezt pedzettem pár napja, hogy március 2. hete körül, annak végén, a hó közepén egy félblokkra hajló időszak következhet. Ennek jóvoltából a ciklonok az óceánon "feltápászkodó" AC peremén gördülhetnek le a kontinens középső részei felé, aminek hidegfrontjai már északi, északnyugati légpályán érkezve maritim,  sőt  jeges-tengeri léghullámokat szállíthatnak. Ez esetben napközben bár fagy nem lenne, de mindenképp 5-6 fok körül szóródna a maximum, legfeljebb kevés helyen érné el időre, órára a 10 fokot. Ehhez a kellemetlenül hideg és nem ritkán erős, olykor viharos északias szelek párosulnának. Ugyan a modelleken látszik mediterrán ciklon kialakulása is, de mivel ez tőlünk inkább délkeletre maradna, így csapadék ügyileg nem lenne hatása, nálunk a hullámzó hidegfront hozhatna érdemi csapadékot, ami aztán részt vehet a mediterrán ciklongenezisben. A NAO és az AO lefelé tendálása is a gyengülő nyugati drift mellett szól.
Persze ez hamar visszaállhat majd zonalitásba, az ilyen félblokkok tartós telet már nem fognak hozni. (szerencsére) Hózáporok ebben a helyzetben lehetnek, szélső esetben hózivatarok is nevet Egy ilyet még megnéznék, ám az ébredő természet, a rügyfakadás már folyamatban van illetve megtörtént. A keményebb fagyok innentől károkozó hatással bírhatnak. A GFS fáklya azért átlag alá billen majd, és a tagok is szórnak lefelé eléggé. Van rá sansz, hogy bejön az a pár napos, késő téliesebb intermezzo. Aztán a tavasz megállíthatatlanul visszatér, hiszen Tábornok ideje lejárt. Olvastam ma az OMSZ közleményét a télről, sajnos az összegzés alapján is gyenge telet hagytunk magunk mögött, január ide vagy oda. Túl  emlékezetes dolgok nem születtek, az enyhe, tavaszias február nagyon bele rondított az egészbe.  

Annak aki nem olvasta még: Link