*** Szõlõk ***
Én is szétnéztem a kertben, ugyanis tavalyi (2011-es) telepítésû fák és szõlõk vannak (az elsõ tél különösen veszélyes a friss telepítésekre). Meglepõdve tapasztaltam, hogy a Lujó kolléga által részletezett, legjobban a délkeleti országrészt sújtó fagykárt nem véltem felfedezni, holott Pod szarvasi észlelõnk automatája két alkalommal regisztrált -19°C-ot és egy alkalommal -20°C-ot a város délkeleti határában 30cm-es hóvastagság mellett.

Tavaly áprlisban öt szõlõt (Augusztusi muskotály, Pölöskei musk., Néró, Teréz, Moldova: ebbõl 4 rezisztens), decemberben pedig 3 szõlõt (pannónia kincse, Itália, Afuz Ali: ez utóbbiak mind fagyérzékeny fajták) telepítettem. Egyedül csak a Palatina (aug. musk.) felsõ harmadán tapasztaltam a rügyek barnulását belül, ugyanis arra nem szórtam olyan vastagon havat és nem érett be a vesszõ teljesen, ugyanis még szeptemberben is hajtott. A többi szõlõ problémamentesen átvészelte a telet a 60-70cm-re felboltozott hó alatt.

Lujó! Pont az ilyen hozzászólások és hozzáállások miatt a háztartások szõlõállománya az utóbbi évtizedekben rettenetesen megfogyatkozott, különösen itt Békésben. Ha van módod készíts egy képet a szõlõidrõl és belinkelhetnéd vagy elküldhetnéd nekem e-mail-ben, mivel vizuálisan is érdekelne az elhelyezkedése. Kritikus években a rossz helyekre telepített szõlõket még nagyobb gondossággal kell takarni! A talaj felmagasítása szükséges, de nem elégséges feltétel. Egy mezõgazdasági technikumot végzett szakember (ma már nyugdíjas) javasolta, hogy a legjobb kukoricacsuhéval takarni. Ezt a módszert a fagyérzékeny fajtáknál majd alkalmazni fogom.
*** Fák ***
November második felében Idared és Golden almák, valamint dixired és Champion õszibarackok ill. a kék ringló rossz termékenyülésének kompenzálására zöld ringló került elültetésre. Decemberben a hosszan tartó jó idõ hatására még két berecki birset hoztam Nagyszénásról. Ez utóbbi két kiöregedett rosszul termõ körtefa helyére került. A hét végén olyan rémhírek terjengtek itthon, hogy az õszibarackfák elfagytak. A fák különösen jó állapotban vannak (a rügyek kb. akkorák mint decemberben - az ún. kényszernyugalmi állapot még mindig tart), a kambrium szövetek zöldek, ám a Dixired éretlen fõhajtása valóban szenvedett kisebb fagykárt, de a késõbbi metszés és a fa formájának kialakításának szempontjából ez sem okozott maradandó kárt. A hét elejére terveztem az olajos rézkenes permetezést, de ez a szél és a +3°C-os Tmax miatt meghiusúlt. Remélem hétvégén sikerrel járok.
*** Paprkák ***
Russs! A paprikákat és a paradicsomokat szabad földbe május közepétõl júniusig szokás kipalántálni. Melegebb években már május elején is lehet, de ehhez nem árt néhány távolabbi modellfutást megnézni, nehogy pórul járj! nevet Jó idõben ültettél, ugyanis a február közepétõl egészen március végéig szokás a magokat lakásban, vagy fûtött fólia alatt elvetni. Én Budapesten egy gazdagréti panel 9. emeletén - amely egy oktatási stúdiónak ad helyet - nevelem a paprikákat speciálisan erre a célra kialakított edényszerû nagy mûanyag virágcserepekben (1-1 edénybe kb. 100-150 mag fért el), a február közepén vetettek már kikeltek (fehérözön, kalocsai csípõs, édes almapapika (részben), cseresznyepaprika), a március 2.-ai ültetés (édes fûszerp., pritamin, kaliforniai) ill. a paradicsom (fürtös, kecskeméti 5??) még nem. Május elején szoktam hazaszállítani, reméljük idén is így lesz.

Mindenkinek kellemes és eredményes kertészkedést kívánok, remélem idén a tavalyinál is jobb évünk lesz.