Nono!nevet
Európa valóban kitüntetett kontinens az éghajlati jellemzõk tekintetében.Nem véletlen Székely András "távfûtött" éghajlat vagy Nemerkényi Antal "távvezérelt" éghajlat elnevezése.Emiatt is (illetve a parttagoltság és domborzat nyomán) a mérsékelt övezet (!) legenyhébb hõmérsékletû kontinense.
Eu januári középhõmérsékleti térképe nagyon jellegzetesen árulkodik minderrõl.
Az izotermák itt ahelyett, hogy a zónaátlaghoz igazodva K-Ny-i futásúak lennének, ÉK-Dny-i irányultságúak.A januári 0 C°-os izoterma, a norvég partoktól egészen a Balkán-félsziget északi részéig fut.A +4 fokos izoterma pedig Orkney-tól az Isztria-félsziget csúcsáig, majd át a Balkán közepén.
A júliusi izotermák azonban már szépen beállnak a sorba, a 20 fokos épp hazánk északi felén vonul át.A szélsõségekre utal, hogy a -24°-os januári izoterma (Sarki-Ural) és a +10°-os januári izoterma ugyanazon a kontinensen található meg, 35 szélességi fok eltéréssel.
Valójában az évi kh-k Eu éghajlatáról vajmi keveset mondanak, mert elsõsorban a nyári és a téli nagy különbségek alakítják.Az Ír-alföld és az Alföldünk évi kh-ja nem tér el nagyban egymástól, de mégis mekkor az eloszlásban a különbség.És minden másban.Az évi közepes hõmérséklet-ingadozás adott térségekrõl már jóval többet elárul...
Ezért írtam, csak egy fajta játék volt a zónaátlag összehasonlítás.nevet