Földtan
Igen, biztosan nem köthetõ rájuk biztosítás elemi kárra. Egyébként többszáz éve így mennek ott a dolgok. Az 1995-ös kitöréskor is kitelepítettek mindenkit a kalderából. A zöldfoki kormány házat építtetett nekik a biztonságosabbnak vélt DNY-i lejtõkön, néhény ember Sao Filipe-be költözött. Azonban pár év elmúltával szép lassan visszaszivárogtak a kalderába, és ismét ott építettek házat maguknak. A felfelé vezetõ út mellett rengeteg olyan elhagyott házat láttunk, amit magára hagytak a visszaköltözõ emberek. Elõször (és másodjára sem) tudtuk elképzelni, hogy mi a fenét lehet csinálni a többszáz méteres kalderafallal körbevett bazalttengerben. Egyébként kétségkívül lélegzetelállító egy magamfajta vulkánbuzinak a pahoehoe lávamezõn botorkálni, a 10-20-30 méter magas töredezett megszilárdult a'a' lávafolyás elvégzõdésénél állni, meg olyan formák között járkálni, amit csak könyvbõl látott elõtte az ember, no de ott élni?! Persze a helyiek ebbe születtek bele. És ahogy lentebb is írtam, egy-két olyan helyen, ahol régebben járt lávafolyás, és a talajosodás is elõrehaladott állapotban van, elkezdtek kávét és szõlõt termeszteni. Igazi ütõs vöröset lehet kóstolni és hazavinni a helyi kocsmákból Nyilván bort, mert az északi típusú hölgyek nem ezen a környéken honosak Az a hotel is elpusztult a mostani kitörés alkalmával, ami a vulkántúrák kiindulópontja volt (és ahol kiváló kardhalat ettem). Mondjuk hotelnek nevezték, de egyébként itthon egy jobb állapotú gazdasági épületnek nézném... és ezért szerettem. Szóval elvannak az emberek, na.
A Fogo kelderája nem a "szokásos" módon alakult ki. Azaz nem beszakadásos kaldera, hanem keleti része "egyszerûen" a tengerbe csúszott úgy 80 ezer éve.
A Fogo kelderája nem a "szokásos" módon alakult ki. Azaz nem beszakadásos kaldera, hanem keleti része "egyszerûen" a tengerbe csúszott úgy 80 ezer éve.