Egy ideje ritkán tudok jönni, ma felkeltett a vihar, kicsit untatlak Benneteket egy friss vizuális észlelés kapcsán.
Most vasárnap egyik fiam meglátogatott párjával. Éjfél körül távoztak és az akkor (villámfigyelõ detektor szerint) 90 km távolban délkeleten csapkodó vihar fölött a csillagos égen felvillant elõttünk egy kis lilásvörös folt. Talán nem alaptalan a feltételezés hogy felvillanó vörös lidérc lehetett :-)
A véletlen is közrejátszott abban hogy megírjam a mostani; ezzel kapcsolatban pedig felelevenítsem egy húsz évvel korábbi vizuális "családi" észlelésünket.
A jelenséget követõen a neten tallóztam a vörös lidércek képei között amikor rábukkantam egy "neon-jellyfish" ~ neon-medúza tipusú red sprite/vörös lidérc 2013-ban készült szines videójára mely szinte hajszálpontosan emlékeztet az 1984-es észlelés látványára :-)
Pár éve megcsodálhattuk Noli (nem tudom elõvadászni sajnos) és Goda Zoli Link Link szép és éles, szálas formátumú vörös lidérc fotóit. Már akkor is ellelkendeztem 1984 nyáresti "családi" (én-feleségem-két nagyobb fiam) észlelésünk, ám csak a neten akkor fellelhetõ képekkel/videókkal próbálhattam érzékeltetni mit láttunk. Azok még nem igazán adták vissza a jelenség "élõben nézve" valóban lélegzetellálító látványát.
Most azonban ráakadtam két "friss", 2013-ban készült videóra melyek már jobb minõségben és jó hasonlósággal adják vissza az általunk 1984-ben látottakat.
Az egyik gyengébb, fekete-fehérben: Link (source: telegraph.co.uk)
A másik már jobb minõségû (vegyes B/W szines) összeállítású videomontázs: Link (source: weather.com/video)
Ez bemutat "Godazoli-Noli tipusú" szálas és egyéb alakzatokat melyek közül kiemeltem és GIF animációba foglaltam azt a "medúzát" amely megjelenésében-lefutásában megegyezik 1984-es "családi" észlelésünkkel :-)

beillesztett kép


A videokivágat kockáit az animátor program kínálta legkisebb 0,001 másodperces képváltásra állítottam be, mégis kissé lassúnak tûnik az eredeti villanáshoz képest (persze gépfüggõ a megjelenítés) viszont legalább fázisai is láthatóak. Fiaim és én pontosan ilyennek érzékeltük. Érdekes módon a jók között is kiemelkedõen éles szemû sport- és mesterlövész feleségem csak egy fényes folt villanását látta. Ha felidézem magamban, ma is "látom" ahogy robbanásszerûen felvillan és (látszólag) lassan elhalványul mint egy tüzijáték fénypászmái és füstcsíkjai. Én és két fiam részleteiben is érzékelni véltük, aminek lehetséges oka hogy erõs pszichikai (kölyökkorú fiaim kiabálni kezdtek hogy UFO-UFO...) hatásra az adrenalin-löket és felgyorsult amygdala "rásegít". Az érzékelhetõség határán mozgó pár ezredmásodperces folyamatot azonban nem feltétlen a fantáziánk és agyunk egészítethette ki utólag részletessé a jelenséget. David Eagleman (Baylor Medicine, Houston) kutatásai szerint akár milliszekundumos részleteket is észlelnek az emberek hirtelen stressz hatására.
Ezért vettem a bátorságot hogy most a videokivágat GIF animálásával próbáljam bemutatni mit láttunk.
Végül egy kis "jus murmurandi"~"jog a mormogásra"... nyelvnyujtas Ami a vörös lidércek "hivatalos" felfedezését illeti (Wikipédia idézet: A vörös lidérc ködfénykisülés az ún. magaslégköri fényjelenségek vagy rövid életû felvillanások közé tartozó fényjelenség. 1989-ben fedezték fel az Egyesült Államokban, amikor viharfelhõket figyeltek meg. Link ) - sztem kissé sántít több okból.
Az 1989-es "felfedezés" véleményem szerint inkább a rendszeres tanulmányozás KEZDETÉNEK tekinthetõ. Nem véletlen hangsúlyozom hogy már 1984-ben, tehát öt évvel korábban, többedmagammal láttam a jelenséget. Ám ha feltünési viszketegségnek venné tõlem bárki is- számos cikk utal korábbi vizuális észlelésekre, pld. "Reports of optical phenomena above thunderstorms where first published in scientific literature in the late 19th century (Toynbee and Mackenzie, 1886, Everett and Everett, 1903). In the 1950s the first airborne observation was reported from a commercial airlines pilot over Fiji (Wright, 1950). CTR Wilson, regarded as the father of lightning theory, was the first to try to describe these phenomena physically (Wilson, 1956)." - a.m. - "Az égiháborúk fölötti optikai jelenségeket tudományos irodalomban a késõi 19. században írták le elõször (Toynbee és Mackenzie, 1886, Everett és Everett, 1903). Az elsõ légi megfigyelést 1950-ben egy kereskedelmi légitársaság pilótái jelentették Fidzsi fölött (Wright, 1950). CTR Wilson, akit a villámelmélet apjának tartottak, elsõként próbálta meg leírni ezeket a jelenségeket és fizikai jellemzõiket (Wilson, 1956)." Emellett már jóval korábbi írások is megemlítik õket, a kor szintje szerint akkor még természetfeletti, embereknek ártó lényeknek vélték a vörös lidérceket. Link
Élénken él bennem még ma is az 1984-es jelenség hatása, ezért régóta próbálom lencsevégre kapni. Sajnos nekem (még) nem sikerült megörökíteni, csupán a "megszokott" Nap- Hold- bolygó halo-kat, mellék/napokat/holdakat, felhõirizálásokat valamint néhány kétes hírnevet szerzett jelenséget mint pld. ez: Link kacsint
A vörös lidércek mellett utóbbi jelenségre is évtizedek óta "vadászom". Életem során öt észlelésem volt és remélem lesz még. Az elsõ még 12 éves koromban. Egy konnektorból kibúvó teniszlabdányi "kisgömböc" libegve "ténfergett" a szobámban. Kiváncsi lévén közelebb léptem hozzá mire alaposan földhöz vágott és csendesen sok kis fénylõ pontocskává szétoszolva "permetezett be" engem és a padlót. Nem lehettek a konnektor olvadt fémrészei mert érintésük bõrömön nem égetett, szinte hûvös volt. A földre kerülve még megfigyelhettem, határfelületük felé fényesedõ gombostûfejnyi kék fénygömbök sötét pontszerû maggal, melyek nem halványodva egyenletesen fénylettek amig láttam õket (ijedtemben becsuktam a szemem, mire felnéztem nyomtalanul eltûntek). Semmilyen nyomot nem hagytak, berendezésben és ruházatomban nem esett kár. Édesapám utólag megkorholt mert õ gyerekkorában a teljes családjával látott ablakon belibegõ és kályhakéményen távozó labdányi fénygömböt. Míg átlibegett közöttük, mindenki dermedten ült mert tudták hogy életveszélyes dolog akár megközelíteni is nemhogy megérinteni. Második alkalommal tízfõs társasággal láttam. A laktanya villámhárítóját "összegubancolta" a villámcsapás mint egy vékony drótdarabot ugyanakkor kb. 100 m távolságban egy fa alatt megjelent egy (a fa magasságából becsülve) embernél nagyobb, kékesen derengõ áttetszõ buborék. Csak "álldigált" hogy szinte eluntuk nézni, majd eltûnt mint amikor lámpát kapcsolnak ki. Ez sem hagyott semmilyen nyomot. Ittlétem tíz éve alatt még három hasonló "saját útját járó" tüneményt láttam tomboló viharban, a körülményeket nem részletezem. Sikerült lefotózni mindegyiket de nem teszem közzé, annyi a csalás hamis hírverés az efféle jelenségek körül. Több magas képzettségû kollegámnak megmutattam ezeket, közöttük is személyeskedésig megoszlottak a vélemények. Viszont én ott voltam, láttam, a fotók jól nagyíthatóak - "valami van". Ennyi. A felhajtás-vita nekem nem hiányzik. Az utolsó (2011-ben) képét most is csak a fórumnak mutatom (sokadszorra, bocsi) nyelvnyujtas
Jó napot jó kedvet Légköroptika/Metnet :-)