Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Valódi "csemege" ez a helyzet, én is úgy látom. A vasárnapra-hétfõre várható lehûlés "tiszta sornak" tûnik -skandi ciklon és izland-grönlandi AC közös áramlásában Közép-európára zúduló hideg- pedig nem az. Ugyanis már akkor alakul az Azori-szigetektõl északra az a ciklon, mely késõbb fejlõdik és a Brit-szigetek fölé helyezõdik. Ennek melegfrontja nyilván összekapcsolódik a skandináv ciklon hidegfrontjával, és ny-k irányban hosszan elnyúló frontálzónát alkot, melynek északi oldalán a hideg, a délin pedig a meleg levegõ helyezkedik el. A frontálzóna helyzetét e két cikloncentrum aktivitásának aránya alapvetõen befolyásolja. Az erõsebben kimélyült ciklon "veszi a hátoldalára" a hideg levegõ zömét. Úgy látom, a skandináv ciklon kelet felé távoztában még mélyül is, a Finn-öblöt elhagyva 985 hpa-ra esik a légnyomás a centrumában. Ezzel szemben a brit ciklonban épp hogy eléri az 1000 hpa-t egy apró területen. A skandi ciklon hátoldalán áramló hideglevegõ ezért véleményem szerint nehezen engedi észak felé elmozdulni az említett frontálzónát Közép-Európa felett. A brit ciklon elõoldala persze majd "feljebb húzza" az afrikai forró levegõt, de mivel itt alapvetõen "balanszírozó" szituációról van szó, a változás nem lesz gyors és drasztikus, mi pedig mindvégig inkább a kétféle légtömeg határán leszünk (innen a bizonytalanság a fáklyákon). A határhelyzet a tegnap reggeli ECMWF futáson még jobban megjelent: ez azt mutatta, hogy jövõ hét második felében átmeneti felmelegedés után újra hûvösebb levegõ ér el ény-ról. Végül meg kell említeni, hogy a szinte valószínûtlenül kiterjedt és kimélyült skandináv ciklon már több napja látható az elõrejelzési térképeken, most már komolyan kell venni. ??